Cienkie jak papier pianino Paper Piano od Prelonic

Prelonic połączyło obwody drukowane, zwykły papier i technologię NFC w klawiaturę fortepianu, na której można grać na smartfonie!

Paper Piano od Prelonic
fot. Prelonic

Każdy, kto korzysta ze smartfona, prawdopodobnie zna technologię NFC, która jest wykorzystywana do takich rzeczy, jak płatności zbliżeniowe, udostępnianie danych między urządzeniami i bezpieczne logowanie. Aby zademonstrować wszechstronność technologii w połączeniu z obwodami drukowanymi, Prelonic stworzyło Paper Piano.

Austriacka firma technologiczna Prelonic została założona w 2007 roku w celu opracowywania i produkcji elastycznych drukowanych modułów elektronicznych, w tym wyświetlaczy, baterii i czujników. Pierwszy produkt firmy nazywa się PIP, czyli Prelonic Interactive Paper, który łączy obwody drukowane i NFC, aby dać użytkownikom nowy sposób interakcji z urządzeniami mobilnymi.

Paper Piano jest demonstracją tej technologii i przypomina nam hack Catarina Mota’s Piano Box z 2012 roku, ale zamiast używać taśmy miedzianej, diod LED i Arduino Mega do uruchomienia pokazu, koncepcja Prelonic wykorzystuje PIP i smartfon.

Firma rozpoczęła od wydrukowania prostego szablonu klawiatury na kartce papieru przy użyciu standardowej drukarki laserowej. Następnie na odwrocie arkusza nadrukowano przewodzący węgiel, a na osobnym arkuszu wydrukowano prosty układ obwodów. Mały chip NFC został przymocowany do spodu szablonu klawiatury, a arkusz ten został umieszczony na warstwie obwodu, aby utworzyć interfejs.

Aby tworzyć muzykę, smartfon z aplikacją towarzyszącą jest umieszczony po lewej stronie drukowanej klawiatury, więc spoczywa na chipie NFC – Paper Piano nie wymaga osobnego źródła zasilania, ponieważ zasilanie jest dostarczane do obwodu za pośrednictwem anteny telefonu.

Gdy użytkownik dotknie opuszkami palców któregokolwiek z ośmiu białych klawiszy wydrukowanych na arkuszu (czarne klawisze nie uruchamiają oddzielnych dźwięków na potrzeby tej demonstracji), odpowiednie klawisze na wyświetlaczu smartfona są podświetlane, a dźwięki są odtwarzane przez głośniki.

Paper Piano służy jako prosty przykład możliwych zastosowań w reklamie, edukacji czy grach i nie jest dostępny w sprzedaży. Cienka jak papier klawiatura QWERTY może być użyteczną implementacją, uwalniając cenne miejsce na ekranie smartfona i zapewniając wygodniejsze pisanie.

Jest to głównie drukowane urządzenie hybrydowe, które pozwala grać na 8-klawiszowej klawiaturze fortepianowej za pomocą telefonu komórkowego – powiedział dyrektor generalny firmy, Friedrich Eibensteiner. To naprawdę tylko przykład tego, co jest możliwe w tym świecie technologii.

źródło: New Atlas | Prelonic