2 lata pandemii CoVID-19 – kolejne fale w czasie

Pandemia się szybko nie skończy, będą umierać ludzie – jeśli nie będziemy się szczepić i słuchać zaleceń lekarzy a nie foliarzy z internetu!

Średnia 7-dniowa liczba potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19 na świecie (według regionów, 2020-2021)
Średnia 7-dniowa liczba potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19 na świecie (według regionów, 2020-2021)

Chociaż pochodzenie nowego koronawirusa, który dominuje w naszym życiu przez ostatnie dwa lata, jest nadal niejasne, najnowsze badania sugerują, że pracownik targu w Wuhan był pierwszym znanym przypadkiem z Covid-19. Zachorował on 11 grudnia 2019 roku, trzy miesiące przed ogłoszeniem (11 marca 2020 roku) przez WHO wybuchu pandemii Covid-19.

„WHO śledzi tę epidemię przez cały czas i jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się i dotkliwością, jak i alarmującym poziomem bezczynności” – powiedział wtedy dyrektor generalny organizacji Tedros Adhanom. „Dlatego dokonaliśmy oceny, że Covid-19 można scharakteryzować jako pandemię”.

Wtedy WHO zgłosiła 118 000 przypadków w 114 krajach, wzywając decydentów do podjęcia agresywnych działań w celu zmiany przebiegu pandemii. „To nie jest tylko kryzys zdrowia publicznego, to kryzys, który dotknie każdego sektora” – ostrzegł wtedy Tedros Adhanom w oświadczeniu, które brzmiało złowieszczo z dzisiejszej perspektywy.

Prawie dwa lata po pierwszym wybuchu epidemii na niesławnym rynku w Wuhan, na całym świecie odnotowano ponad 266 milionów przypadków Covid-19, z czego ponad 5,25 miliona osób zmarło z powodu choroby, a miliony więcej cierpi z powodu jej długotrwałych skutków. I chociaż szybki rozwój i zatwierdzenie kilku szczepionek wywołał optymizm pod koniec 2020 roku, rok później świat walczy z kolejną falą infekcji, tym razem z Europą w centrum.

Według Światowej Organizacji Zdrowia 6 grudnia 2021 roku średnia siedmiodniowa liczba nowych przypadków wyniosła 579 087, co w przybliżeniu odpowiada najgorszym dniom 2020 roku. To moment, w którym region odpowiada za około dwie trzecie nowych zachorowań na świecie w ciągu ostatniego tygodnia. Najnowszy trend w globalnych infekcjach pokazuje, że pandemia jeszcze się nie skończyła, a pojawienie się wariantu Omicron po raz kolejny pokazało, że do opanowania wirusa potrzebny jest prawdziwie globalny wysiłek i szczepienia!

Nierówne wprowadzenie szczepionki przeciwko Covid-19

Prezydent USA Biden wyznaczył sobie cel, aby do końca 2022 roku 70 proc. światowej populacji zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19. Obecnie tylko 45 proc. światowej populacji otrzymało pełną liczbę dawek zalecanych w protokole szczepień, zgodnie z danymi od Our World in Data. Przemawiając na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ we wrześniu, Biden powiedział: „Aby pokonać pandemię tutaj, musimy pokonać ją wszędzie. Złożyłem i dotrzymuję obietnicy, że Ameryka stanie się arsenałem szczepionek, tak jak my byliśmy arsenałem o demokrację w czasie II wojny światowej”.

Udział w pełni zaszczepionych na świecie według regionów (stan na 6 grudnia 2021 r.)
Udział w pełni zaszczepionych na świecie według regionów (stan na 6 grudnia 2021 r.)

Po tym, jak minął rok, odkąd pierwsza osoba poza badaniami klinicznymi otrzymała szczepionkę przeciw COVID-19, globalne wdrożenie jest wciąż dalekie od osiągnięcia tego celu. Jak pokazuje poniższa infografika, przyjęcie szczepionki jest bardzo nierówne. Najwyższy odsetek populacji w pełni zaszczepionych występuje w Ameryce Południowej – 60%. Europa jest tuż za nią z 59 proc. Jednak w Afryce tylko 8 proc. populacji zostało w pełni zaszczepione.

Jest to katastrofalne nie tylko dla mieszkańców Afryki, ale także reszty świata i walki o powstrzymanie pandemii. Jak opisano w niedawnym komunikacie Fundacji Mo Ibrahim: „Im dłużej świat potrzebuje dostępu do szczepień, tym bardziej pozwalamy COVID-19 mutować i stać się bardziej niebezpiecznym. Ten nowy wariant pokazuje, że nacjonalizm szczepionkowy jest krótkowzrocznym podejściem – to autodestrukcja i naraża nas wszystkich na ryzyko. Po raz kolejny potwierdza to, że nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będą bezpieczni”.

Podsumowując: „Musimy robić to lepiej”, edukować tych, którzy opierają się na swoich przeczuciach i czekają, żeby przekonać się na swojej skórze czym jest COVID! Wszyscy, prędzej czy później będziemy musieli przejść tę chorobę, ale tylko dzięki szczepionkom mamy szansę przejść ją lżej! Nie słuchajcie foliarzy – nie mają żadnych argumentów, popartych wiedzą medyczną, a gusła i zabobony miały już swój złoty wiek…

źródło: WHO | Statista