Ameca to „przyszła twarz robotyki”…

Humanoid Ameca jest w stanie wykonywać szereg ludzkich gestów i mimikę – jest tak przerażająco prawdziwy, że trochę się boję!

Humanoid Ameca od  Engineered Arts
Humanoid Ameca od Engineered Arts

Brytyjska firma Engineered Arts, zajmująca się robotyką, pozwoliła szerzej rzucić okiem na swojego nowego humanoidalnego robota o nazwie Ameca, którego pełna prezentacja odbędzie się w przyszłym roku. Jednak już sama zapowiedź jest równie niesamowita, co niepokojąca. Ameca jest przedstawiana jako „najbardziej zaawansowany robot humanoidalny na świecie”, a krótkie spojrzenie na tę „przyszłą twarz robotyki” sugeruje, że to stwierdzenie jest całkowicie uzasadnione.

Engineering Arts buduje Amecę, aby zaoferować nową platformę dla technologii robotyki, chcąc zaoferować idealnego, podobnego do człowieka robota do rozwoju sztucznej inteligencji. Jego sprzęt i oprogramowanie są modułowe, dzięki czemu klienci będą mogli wykorzystywać na przykład tylko głowę lub ramię, w zależności od zastosowania.

Częścią pakietu są ludzkie wyrazy twarzy, które mają umożliwić Amece szybkie budowanie relacji z każdym, wypełniając lukę między ludźmi a światem cyfrowym. Robot przywodzi na myśl Sophię, humanoidalnego robota, któremu w 2017 roku Arabia Saudyjska przyznała prawa obywatelskie. Sophia odpowiadała na pytania dziennikarzy na konferencji prasowej, a później pojawiła się w The Tonight Show z udziałem Jimmy’ego Fallona.

Na pierwszych udostępnionych filmach z udziałem Ameci widzimy jak robot wydaje się budzić, rozluźniać stawy i ze zdumieniem patrzeć na otaczający go świat. Wyrazy twarzy i gesty są niezwykle naturalne i na pierwszy rzut oka wydają się bardziej realistyczne niż te z Sophii, chociaż 40-sekundowy filmik jeszcze za wiele nie mówi i znacznie różni się od szeroko zakrojonej konferencji prasowej lub występu w telewizji późno w nocy.

Powinniśmy lepiej poznać prawdziwe możliwości Ameci, kiedy Engineered Arts zaprezentuje robota na targach CES w Las Vegas w styczniu 2022 roku. W międzyczasie staraj się nie panikować.

źródło: New Atlas | Engineered Arts