Router FRITZ!Box 6850 LTE dla korzystających z internetu mobilnego

Jeśli korzystasz z internetu mobilnego, to warto rozważyć zakup solidnego routera LTE, dzięki któremu wyciągniesz najwięcej z możliwości swojej sieci komórkowej.

Recenzja routera do internetu mobilnego AVM FRITZ!Box 6850 LTE

W Polsce jest wciąż wiele miejsc, gdzie dostęp do internetu stacjonarnego jest rzadkością – w takiej sytuacji możemy ratować się ofertami internetu mobilnego od operatorów komórkowych, którzy na szczęście swoim zasięgiem obejmują niemal całą Polskę. W miejscach, gdzie zasięg komórkowy pozwala na korzystanie z internetu mobilnego LTE/4G (a już za kilka lat pewnie też 5G), wiele gospodarstw domowych łączy się z siecią przez routery LTE. W ofertach operatorów są lepsze i gorsze modele, więc często decydujemy się na zakup oferty bez sprzętu, który kupujemy osobno. Na rynku jest bardzo dużo tego typu urządzeń i warto im sią dokładniej przyjrzeć.

Do naszej redakcji dotarł do testów router FRITZ!Box 6850 LTE firmy AVM, który jest prostszą wersja routera FRITZ!Box 6850 5G. Ze względu na to, że na pokrycie całego kraju zasięgiem 5G będziemy musieli jeszcze poczekać, tańszy router LTE jest wystarczający – nie ma sensu inwestować w router 5G, jeśli nie mamy dostępu do tej technologii lub musimy do niej sporo dopłacać.

Berlińska firma AVM istnieje od 1986 roku i jest jednym z wiodących producentów urządzeń wykorzystywanych na potrzeby inteligentnych sieci domowych i szerokopasmowych łączy internetowych. Urządzenia tej firmy pozwalają na szybki i łatwy dostęp do internetu, tworzenie sieci, wygodne telefonowanie oraz korzystanie z rozwiązań Smart Home. Oprogramowanie FRITZ!OS regularnie oferuje nowe funkcje, dbając o aktualność i bezpieczeństwo systemu w każdym z produktów FRITZ!

Sprawdziłem możliwości routera FRITZ!Box 6850 LTE od AVM – poniżej możesz zapoznać się z moimi spostrzeżeniami oraz opisem najciekawszych funkcji, które mogą Cię zainteresować, jeżeli korzystasz z internetu mobilnego na kartę lub abonament.

cechy

Najważniejsze cechy routera FRITZ!Box 6850 LTE

Najważniejsze funkcje i parametry routera 6850 LTE do internetu z sieci komórkowej

LTE/4G

internet z sieci komórkowej w technologii 4G (LTE) oraz 3G/3G+ (UMTS/HSPA+)

4 ✕ Gigabit

4 ✕ gigabitowe porty LAN,
1 ✕ USB 3.0, centralka telefoniczna do łącz bazujących na IP

FRITZ!App

dostęp do danych przez smartfona, telefonu z sieci domowej, sterowanie systemem Smart Home

do 1266 Mbit/s

Wi-Fi o prędkości do
866 + 400 Mbit/s,
Mesh Wi-Fi z FRITZ!

FRITZ!Box 6850 LTE jest dostarczany w małym kartonowym pudełku w typowym dla AVM kolorowym designie – który nie wiedzieć czemu przypomina mi logo jakiegoś superbohatera:). Oprócz samego routera w zestawie znajdziemy również dwie anteny komórkowe, które należy przykręcić do połączeń SMA, ponieważ urządzenie nie ma wewnętrznych anten komórkowych. W dostawie znajduje się również zasilacz (12 V, 1,5 A), krótki, płaski kabel LAN oraz intuicyjna instrukcję uruchomienia sprzętu.

Jeśli po raz pierwszy spojrzysz na FRITZ!Box 6850 LTE, zwrócisz uwagę na jego kompaktową obudowę. W porównaniu do dużo droższego siostrzanego modelu 6890 LTE (prawie 2 razy droższego), 6850 LTE jest naprawdę mały. Z czysto wizualnego punktu widzenia nie ma prawie żadnych różnic w stosunku do innych modeli FRITZ!Box, obudowa jest prawie identyczna jak w AVM FRITZ!Box 7530. Jest to w zasadzie ten sam router, w którym modem DSL został wymieniony na modem LTE. W związku z tym połączenia i reszta technologii są bardzo podobne.

Router FRITZ!Box 6850 LTE W-Fi z VPN 12 tuneli - wygląd z każdej strony

Na przodzie routera znajduje się: 5 diod LED, które sygnalizują stan pracy. Dioda Power/Mobile informuje o jakości połączenia komórkowego. Trzy przyciski dla WLAN, Fon/DECT i Connect/WPS umożliwiają szybki dostęp do tych funkcji. W razie potrzeby jasność diod LED można regulować, a nawet całkowicie je wyłączyć. Z boku urządzenia znajduje się złącze USB 3.0 oraz złącze telefoniczne TAE dla telefonu analogowego.

Z tyłu znajdują się:

 • 4 złącza RJ45 Gigabit Ethernet (LAN),
 • złącze RJ11 do telefonu analogowego,
 • złącze do zasilacza,
 • 2 złącza antenowe SMA do zewnętrznych anten komórkowych
 • gniazdo na kartę SIM.
Gniazda w routerze FRITZ!Box 6850 LTE
Gniazda w routerze FRITZ!Box 6850 LTE

Niestety, AVM zastosowało tutaj przestarzały już format kart miniSIM (współczynnik kształtu 2FF), więc zanim wygnieciesz kartę nonoSIM z oryginalnej wytłoczki upewnij się, że masz adapter do kart SIM – swoją droga można go kupić niemal w każdym sklepie z telefonami za grosze. Lepszym wyborem byłby tutaj slot na karty nanoSIM.

Dzięki routerowi FRITZ!Box 6850 LTE użytkownik musi zrezygnować z oddzielnego połączenia WAN. Niestety nie ma również możliwości skonfigurowania dostępu do internetu przez LAN1 lub WLAN. Nie ma również połączenia ISDN S0, tylko droższy siostrzany model FRITZ!Box 6890 LTE to oferuje. Ale to już może być potrzebne bardziej zaawansowanym użytkownikom.

soft

Konfiguracja i oprogramowanie routera

Pierwsze uruchomienie i ustawienia

W przypadku urządzeń AVM, konfiguracja i korzystanie z ustawień są bardzo łatwe i każdy powinien sobie z tym poradzić. Nie inaczej jest także w przypadku modelu FRITZ!Box 6850 LTE. Bardziej wymagający użytkownicy nie mogą również narzekać, bo dzięki trybowi Expert mogą zarządzać także zaawansowanymi funkcjami.

FRITZ!OS to system operacyjny FRITZ!Box, którym można łatwo sterować za pomocą przeglądarki pod adresem fritz.box. System m przyjazne dla użytkownika menu, łatwe do zrozumienia kreatory i opcjonalny tryb zaawansowany.

Ekran główny panelu do zarządzania FRITZ!Box 6850 LTE
Ekran główny panelu do zarządzania FRITZ!Box 6850 LTE

Po włożeniu karty SIM, operator sieci komórkowej jest zwykle rozpoznawany automatycznie. Interfejs sieciowy jest bardzo nowoczesny i intuicyjny, w momencie pisania tej recenzji FRITZ!OS dla tego modelu dostał aktualizację do w wersji 7.29. Opcji jest bardzo wiele, dlatego należałoby poświęcić osobny artykuł na temat samego systemu, dlatego w teraz warto zwrócić uwagę na ustawienia komórkowe.

Fritz!OS 7.29 update (PL) dla Fritz!Box 6850 LTE

Usługodawcę internetowego można wybrać wybierając opcję Internet – dane dostępowe, gdzie można włączać i wyłączać także roaming. W razie potrzeby można ręcznie zmienić także typ sieci komórkowej, wybierając pomiędzy 3G/UMTS, 4G/LTE lub wybierając obie. Router nie obsługuje 2G/GSM. Warto samodzielnie dostosować także pasma częstotliwości LTE – ta funkcja jest rzadkością w routerach mobilnych.

Oprócz tego możemy sprawdzić także informacje dotyczące naszej sieci komórkowej. Oprócz używanego pasma częstotliwości wyświetlane są szczegółowe informacje na temat anten komórkowych, W samym panelu można skorzystać także z podpowiedzi, jak odpowiednio ustawić anteny, aby osiągnąć najlepsze połączenia. Na liście sieci łatwo sprawdzisz, które sieci komórkowe działają w poszczególnych pasmach częstotliwości w danej lokalizacji.

Funkcje Smart Home

FRITZ!OS zapewnia pełną kontrolę nad urządzeniami Smart Home. Umożliwia włączanie i wyłączanie podłączonych urządzeń za pomocą FRITZ!DECT 200, automatycznie lub zgodnie z harmonogramem. FRITZ!DECT 301 automatycznie i precyzyjnie zarządza temperaturą w pomieszczeniu. FRITZ!DECT 500 zapewnia doskonałe światło na każdą chwilę dnia, w tym kolor i ściemnianie, a czterokierunkowy inteligentny przełącznik FRITZ!DECT 440 to doskonały pilot do inteligentnego domu.

MyFRITZ! App

Aplikacja mobilna MyFRITZ!App

MyFRITZ! umożliwia wygodny dostęp do listy połączeń i wiadomości głosowych na FRITZ!Box z dowolnego miejsca, przez smartfona lub tablet. Tak samo łatwo można również uzyskać w sposób mobilny połączenie z pamięciami USB, podłączonymi do FRITZ!Box. Nawet takie urządzenia systemu inteligentnego domu jak FRITZ!DECT 200 lub FRITZ!Powerline 546E mogą być za pomocą tej aplikacji zdalnie sterowane.

Zrzuty ekranów z aplikacji mobilnej MyFRITZ!App
Zrzuty ekranów z aplikacji mobilnej MyFRITZ!App
możliwości

Sprzęt i możliwości routera FRITZ!Box 6850 LTE

Najważniejsze parametry sprzętowe

Modem komórkowy

W routerze AVM FRITZ!Box 6850 LTE wykorzystano modem komórkowy Fibocom NL668-EAU, który obsługuje LTE kategorii 4 z maksymalną prędkością pobierania 150 Mbit/s i wysyłaniem do 50 Mbit/s. FRITZ!Box 6850 LTE obsługuje wszystkie częstotliwości LTE używane w Niemczech i Europie, dzięki czemu można korzystać z Internetu, przesyłać dane strumieniowo i rozmawiać na czacie w dowolnym miejscu. Modem pracuje w pasmach LTE: 1 (2,1 GHz), 3 (1,8 GHz), 5 (850 MHz), 7 (2,6 GHz), 8 (900 MHz), 20 (800 MHz), 28 (700 MHz), 38 (2,6 GHz), 40 (2,3 GHz) i 41  (2,5 GHz). Niestety modem nie obsługuje łączenia (agregacji) pasm częstotliwości, ale nie można mieć wszystkiego :)

Teoretycznie jest to wolny modem jak na urządzenie z 2020 roku, ale w większości przypadków nie wyciągniecie i tak wyższych prędkości w polskich sieciach komórkowych. Dodatkowo, dzięki wsparciu dla pasm częstotliwości, można całkiem nieźle skonfigurować sieć mobilną.

Podczas korzystania z routera, modem sprawował się bardzo dobrze a jego wydajność nieźle mnie zaskoczyła – była lepsza niż w droższych routerach tego typu! W centrum Warszawy prędkości były w miarę przyzwoite, aby korzystać z internetu, ale nie maksymalne – czyli tak naprawdę nie wykorzystaliśmy pełnego potencjału FRITZ!Boxa!

Przykładowa prędkość internetu LTE przez router Wi-Fi w centrum Warszawy
Przykładowa prędkość internetu LTE przez router Wi-Fi w centrum Warszawy

Sieć Wi-Fi

W przypadku sieci Wi-Fi, router oferuje zarówno z pasma 2,4 GHz, jak i 5 GHz o maksymalnej prędkości 866 Mbit/s. W porównaniu z innymi modelami routerów z tego przedziału cenowego, jest to bardzo dobra prędkość, zwłaszcza że oferuje wiele opcji ustawień za pośrednictwem interfejsu internetowego w obszarze WLAN. oferowany przez router zasięg Wi-Fi jest wystarczający dla mieszkania do maksymalnie 3 pokoi lub w przypadku małego domu. Jeśli potrzebujesz lepszego połączenia bezprzewodowego, możesz skorzystać opcjonalnie dostępnych bezprzewodowych wzmacniaczy mesh lub droższego routera AVM FRITZ!Box 6890 LTE. Oprócz IPv4 obsługuje protokół internetowy IPv6.

Dzięki uznanemu standardowi branżowemu IPsec możesz utworzyć wirtualną sieć prywatną VPN, aby połączyć się z urządzeniem FRITZ!Box lub siecią firmową. Ustawienia można skonfigurować w urządzeniu FRITZ!Box i przenieść na smartfony, tablety i komputery.

Telefonia i DECT

Jest to jeden z nielicznych routerów LTE z centralka telefoniczną. Do routera można bezprzewodowo podłączyć do sześciu telefonów bezprzewodowych za pośrednictwem DECT, telefon analogowy lub faks. Funkcje automatycznej sekretarki i faksu można również skonfigurować za pomocą interfejsu użytkownika przez przeglądarkę.

Konfiguracja funkcji telefonii jest łatwa. Wystarczy dodać dane dostępowe VoIP i numer telefonu przez interfejs internetowy. ten model obsługuje tylko VoIP, telefonię za pośrednictwem karty SIM. Router daje dostęp do książki telefonicznej, umożliwia czasowe przekierowania połączeń oraz możliwość blokowania zdefiniowanych przez użytkownika numerów telefonów. Możesz zapisać kontakty z książki telefonicznej we FRITZ!Box, albo użyć kontaktów już zapisanych w Google, Apple (iCloud) i innych dostawcach poczty e-mail. FRITZ!Box automatycznie synchronizuje wszystkie pozycje, dzięki czemu są zawsze aktualne.

Aplikacja mobilna FRITZ! App Fon umożliwia wykonywanie połączeń stacjonarnych za pośrednictwem smartfona.

Udostępnianie plików i korzystanie z połączeń telefonicznych

FRITZ!Box 6850 LTE oferuje możliwość podłączenia drukarki do sieci domowej przez port USB. Można również użyć nośnika pamięci USB i korzystać z FRITZ!NAS – praktycznej pamięci sieciowej, aby udostępniać swoje dokumenty i zdjęcia znajomym lub rodzinie w dowolnym miejscu i czasie.

Bezpieczeństwo

FRITZ!Box oferuje kompleksową ochronę przed atakami i zapewnia bezpieczne połączenia, dzięki wstępnie skonfigurowanemu firewallowi, funkcjom filtrów i fabrycznemu szyfrowaniu Wi-Fi. Dostępne są oczywiście funkcje kontroli rodzicielskiej i możliwość wydzielenia dostępu do internetu dla gości.

specyfikacja

Specyfikacja techniczna

Podane przez producenta najważniejsze parametry routera

wymiary208 ✕ 150 ✕ 37 mm
oprogramowanieFritz!OS w języku polskim
interfejsymini SIM (LTE 4G)
4 x gigabitowe porty LAN
IEEE 802.11ac, n, g, b, a
port USB 3.0
zintegrowana stacja bazowa DECT (max 6 tel.)
1 port a / b (TAE lub RJ11) dla telefonu analogowego, automatycznej sekretarki lub faksu
możliwość podłączenia 2 anten zewnętrznych przez złącza SMA
LTE (4G)LTE (4G) kategorii 4 dla pasma
– FDD 1 (2,1 GHz), pasma 3 (1,8 GHz), pasma 5 (850 MHz), pasma 7 (2,6 GHz), pasma 8 (900 MHz), pasma 20 (800 MHz) i pasmo 28 (700 MHz)
– TDD 38 (2,6 GHz), 40 (2,3 GHz) i 41 (2,5 GHz)

UMTS/HSPA + (3G) z prędkością do 42 Mbit/s
internetWi-Fi do 866 Mbit/s (5 GHz) i do 400 Mbit/s (2,4 GHz)
podwójne Wi-Fi: jednoczesne korzystanie z pasm 5 GHz i 2,4 GHz
szyfrowanie WPA2
AVM Stick & Surf: automatyczne zabezpieczenie dla bezprzewodowego surfowania
przycisk WLAN (ręczne włączanie/wyłączanie Wi-Fi)
Wi-Fi Protected Setup (WPS)
dostęp dla gości Wi-Fi
wyszukiwanie kanału Wi-Fi wolnego od zakłóceń
tryb Green AP zapewnia optymalną wydajność przy minimalnym zużyciu energii
telefoniasystem telefoniczny do połączeń opartych na IP
zintegrowana stacja bazowa DECT dla maksymalnie 6 telefonów bezprzewodowych
obsługuje telefonię HD
DECT Eco:
funkcja faksu, w tym przekazywanie wiadomości e-mail (faks na pocztę)
kontakty telefoniczne lokalne lub online (Google, Apple itp.)
lista połączeń, blokowanie numerów, numery szybkiego wybierania, numery wewnętrzne
przekierowanie połączeń, połączenia wewnętrzne, konferencje trójstronne, przekazywanie połączeń
Blokowanie połączeń, alarm, niania, rozmowy VIP i nie przeszkadzać
obsługa systemów domofonowych
FRITZ! App Fon do połączeń stacjonarnych za pośrednictwem smartfona
sieć domowafritz.box: wielojęzyczny interfejs użytkownika , obsługiwany przez przeglądarkę internetową na dowolnym urządzeniu
bezpłatne aktualizacje nowych funkcji i zabezpieczeń
aplikacja MyFRITZ! App dla FRITZ!
funkcje Smart Home dla urządzeń DECT ULE / HAN FUN
gwarancja5 lat
FRITZ!Box 6850 LTE firmy AVM

Zawartość opakowania:

 • FRITZ!Box 6850 LTE
 • zasilacz
 • 2 ✕ zewnętrzne anteny LTE
 • kabel LAN o długości 1,5 metra
 • skrócona instrukcja obsługi – szybkie uruchomienie
czy warto?

Podsumowanie i ocena

Kto będzie zadowolony z tego routera LTE?

W przypadku niedrogiego routera klasy podstawowej lub średniej, takiego jak FRITZ!Box 6850, prędkość w sieci LTE była w praktyce bardzo zadowalająca. Oczywiście istnieją droższe modele, które obsługują szybszą sieć 5G, ale najpierw trzeba mieć dostęp do takiej technologii. FRITZ!Box 6850 LTE z pewnością poradzi sobie dobrze w przypadku normalnych zastosowań w domu, w tym obsługi gier online czy wielu strumieni wideo o wysokiej rozdzielczości.

FRITZ!Box 6850 LTE zadowoli osoby, które lubią mieć dostęp do dobrze działającego i prostego routera, a zarazem oferującego bardzo duży zakresem funkcji. Jeśli szukasz obecnie routera LTE umożliwiającego dużą liczbę połączeń i centralkę telefoniczną, warto rozważyć FRITZ!Box 6850 LTE.

Modem LTE nie jest najszybszy, ale obsługuje wszystkie ważne pasma częstotliwości i w bezpośrednim porównaniu zapewnia bardzo dobrą wydajność. Biorąc pod uwagę cenę poniżej 800 zł, można przymknąć oko na raczej przeciętną wydajność sieci WLAN. Podsumowując, router FRITZ!Box 6850 LTE jest bardzo godnym polecenia routerem do zastosowań domowych, dla osób, które korzystają z dostępu do internetu za pośrednictwem sieci komórkowej.

ZALETY ⬆

 • design urządzenia
 • prędkość Wi-Fi do 866 Mb/s
 • proste zarządzanie przez intuicyjny interfejs przeglądarkowe z wieloma zaawansowanymi opcjami
 • łatwe zarządzanie pasmami sieci komórkowej
 • funkcje bezpieczeństwa i aktualizacje oprogramowania
 • centralka telefoniczna VoIP

WADY ⬇

 • prędkość modemu LTE do 150 Mb/s, ale i tak w Polsce nie wyciągniemy więcej
 • obsługa kart mini SIM – dla nanoSIM potrzebny adapter, lub niewytłoczona karta SIM

NASZA OCENA

8,5★

w 10-stopniowej skali (8,5/10)

Ile kosztuje router i gdzie kupić?

Pudełko routera FRITZ!Box 6850 LTE firmy AVM

FRITZBox 6850 LTE
(router Wi-Fi z 12-tunelowym serwerem VPN)

769,00 zł

stan na 15 grudnia 2021 r.

Jeśli kupisz to urządzenie za pośrednictwem powyższego linku, otrzymamy niewielką prowizję.

źródło: testy redakcji