Radio 357 nagrodzone Grand Press Digital

Grand Press Digital jest nagrodą dla dziennikarza bądź redakcji za innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej. W tym roku otrzymało ją Radio 357.

Radio 357 nagrodzone Grand Press Digital 2021

Pierwsze takie internetowe radio – Radio357 jest niewątpliwym liderem rynku w obszarze rozgłośni internetowych. Radio zostało nagrodzone Grand Press Digital, między innymi za zbudowanie na zgliszczach Trójki jakościowego miejsca w świecie radia online, za udane łączenie tradycyjnych treści z nowymi technologiami i sposobami finansowania.

Ekipa ze Słowackiego z dwiema Nagrodami Grand Press! W kategorii „Digital” dla Radia 357 oraz w kategorii „Reportaż audio” dla Agnieszki Szwajgier za cykl „Gdzie jest Joanna Segelström?”.

Po udanym debiucie zaledwie rok temu – kiedy nazywali się „prawdopodobnie najbardziej szalonym niezależnym medialnym projektem w Polsce” – dziś są profesjonalnie tworzonym medium, które proponuje nowe formaty, znakomicie wykorzystuje media społecznościowe, prowadzi regularne serwisy informacyjne.

Obecnie stacja stawia na rozwój podcastów. I wciąż ulepsza technologicznie swoją aplikację mobilną. Jednak Radio 357 to nie tylko zaawansowana technologia, dwa studia, dobry sprzęt, lecz – jak mówią jego dziennikarze – „Radio to ludzie. Nie tylko załoga, ale przede wszystkim radiowa społeczność. Słuchacze i Patroni, dzięki którym to wszystko jest możliwe”. Radio 357 potwierdza, że w mediach można funkcjonować bez pieniędzy reklamodawców. Ufa takiemu modelowi już ponad 38 tysięcy patronów – to niekwestionowany fenomen na skalę światową (nie tylko Polski), bowiem nie ma drugiego takiego przedsięwzięcia, które byłoby wspierane przez tak liczną grupę patronów.

My przede wszystkim dziękujemy sobie nawzajem. Przez rok udało nam się stworzyć miejsce pracy dla wszystkich nas – powiedziała Katarzyna Pruchnicka podczas odbierania nagrody. I dodała: My istniejemy dzięki naszym słuchaczom i to jest coś nieprawdopodobnego

Laureat otrzymał czek na 10 tys. zł. Partnerem nagrody jest firma Meta. Nominowani byli też: Grupa Granica i Voice House. Gratulujemy i zachęcamy do wspierania radia!

Jak zostać patronem Radia 357?

Zrzut ekranu strony Radia 357 w serwisie Patronite
Zrzut ekranu strony Radia 357 w serwisie Patronite (stan na 8 grudnia 2021 roku)

Zostań patronem! Radia może słuchać każdy za darmo, ale patroni otrzymują wiele dodatkowych przywilejów – oprócz bycia częścią tworzenia czegoś niezwykłego, patroni mają dostęp do podcastów, audycji, mogą głosować na Listę Piosenek 357 i Topy Radia 357.

Aby wesprzeć radio, załóż konto w serwisie Patronite korzystając z tego linku a następnie wesprzyj Radio 357.

Nagrody w pozostałych kategoriach Grand Press 2021

Andrzej Poczobut z „Gazety Wyborczej” otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2021. W pierwszej piątce znaleźli się: Jagoda Grondecka, Piotr Kraśko, Andrzej Stankiewicz, Szymon Jadczak i Jacek Harłukowicz. 

Nagrodę specjalną  z okazji 25-lecia Grand Press otrzymał dziennikarz, który przez 25 lat był najczęściej nominowany w konkursie – Bertold Kittel z Superwizjera TVN 24.

Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego została przyznana już po raz siódmy. Otrzymuje ją dziennikarz sportowy mający doskonały warsztat dziennikarski, prezentujący elegancję w posługiwaniu się językiem polskim oraz wysoką kulturę zawodową i osobistą. W tym roku uhonorowany został Radosław Leniarski z Gazety Wyborczej.

Grand Press Economy to nagroda dla dziennikarza wyróżniającego się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych oraz wysoką jakością publikowanych materiałów. Otrzymał ją w tym roku Łukasz Wilkowicz z Dziennika Gazety Prawnej.

Laureatem drugiej edycji konkursu Książka Reporterska Roku została Katarzyna Wężyk za Aborcja jest, Wydawnictwo Agora. Książka Wężyk otrzymała też Nagrodę Czytelników.

Podczas gali finałowej 25. edycji konkursu Grand Press poznaliśmy też zdobywców nagród za najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe mijającego roku. W tym roku padł kolejny rekord zgłoszeń, było ich prawie tysiąc. Zwycięzcy w kategoriach otrzymają czeki o równowartości 5 tys. złotych.

Nagrodzeni Grand Press 2021 w poszczególnych kategoriach:

  • NEWS: Cykl „Sprawa śmierci Dmytro Nikiforenki” – Jacek Harłukowicz („Gazeta Wyborcza Wrocław”).
  • DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE: Cykl „Afera Daniela Obajtka” – Paweł Figurski, Jarosław Sidorowicz („Gazeta Wyborcza Kraków”).
  • PUBLICYSTYKA: „Samotność: Całun w spirytusie” – Katarzyna Boni (Dwutygodnik).
  • REPORTAŻ PRASOWY/ INTERNETOWY: „Władcy ciał i umysłów” – Anna Śmigulec (Wirtualna Polska).
  • REPORTAŻ AUDIO: Cykl „Gdzie jest Joanna Segelström?” – Agnieszka Szwajgier (Radio 357).
  • REPORTAŻ TV/ WIDEO: „Don Stanislao” – Marcin Gutowski („Czarno na białym” TVN 24).
  • WYWIAD 2020: „Nie chcę robić kłopotu” – Violetta Krasnowska („Polityka”).
  • WYWIAD 2021: Cykl „Rzeczpospolita Kościelna” – Magdalena Rigamonti (Tok FM).
  • DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE: „Zarobić na chorych na raka” – Michał Fuja („Superwizjer” TVN).

Grand Press to największy konkurs dziennikarski w Polsce. Organizatorami 25. edycji konkursu są tradycyjnie magazyn „Press” oraz Fundacja Grand Press. Jak co roku jury przyznaje nagrody za najlepsze materiały dziennikarskie, a kolegia redakcyjne wybierają Dziennikarza Roku 2021.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym!

źródło: Press Polska, RAdio 357