Pierwsze e-papierowe rozkłady jazdy w Warszawie

W Warszawie testowane są pierwsze e-papierowe rozkłady jazdy online, z prognozowaną w czasie rzeczywistym informacją o przyjeździe tramwaju.

e-papierowe rozkłady jazdy tramwajowe w Warszawie

Obecnie w Warszawie działa sześc testowych e-papierowych rozkładów jazdy. Pierwsze dwa zostały zamontowane na przystankach tramwajowych przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Kolejne znalazły się w przy placu Zawiszy, przy stacji Metro Marymont i na przystanku Dworzec Gdański. Każdy z rozkładów składa się z 2 części – na pierwszej jest rozkład jazdy linii tramwajowych z godziną i minutą odjazdu kolejnego pojazdu. Przypomina zwykłą wydrukowaną kartkę jaką widzimy od lat na przystankach. Na drugiej części jest dynamicznie aktualizowana informacja – za ile minut rzeczywiście przyjedzie kolejny tramwaj i w jakiej kolejności. Ta informacja jest odświeżana co kilkanaście sekund.

Rozkłady jazdy wykorzystujące e-papier mogą być zarządzane centralnie z jednego miejsca, niemal od ręki, dzięki temu, ze są podłączone do sieci. Przewoźnik może zatem w każdej chwili aktualizować rozkład, bez potrzeby naklejania papierowego wydruku z rozkładem

Druga część tablicy, gdzie wyświetlają się kolejne odjazdy tramwajów w czasie rzeczywistym, jest zasilana danymi z systemu GPS. Tramwaje w Warszawie wyposażone są bowiem w system, który wykorzystuje informacje z satelitarnych nadajników umieszczonych w tramwajach. System przetwarza dane i dlatego można przewidzieć, za ile minut na przystanek podjedzie dany tramwaj. System informuje o rzeczywistym czasie przyjazdu tramwaju – te same dane można odczytać także na smartfonie.

W odróżnieniu od tradycyjnych monitorów, e-papierowe rozkłady zużywają bardzo mało energii. Ich baterie wystarczają na pracę bez zasilania nawet przez siedem dni, ponieważ nie świecą. Technologia tych wyświetlaczy przypomina e-papier, który jest wykorzystywany w czytnikach e-booków. Nowe rozkłady nie wyświetlają tez żadnych reklam – tylko i wyłącznie rozkład!

Jakie są dalsze plany związane z e-papierowymi rozkładami w Warszawie?

Testy nowego systemu e-papierowych rozkładów potrwają kilka miesięcy – przez ten czas Tramwaje Warszawskie będą sprawdzały, jak działają same wyświetlacze. Zostanie tez przeprowadzona analiza czy rezygnacja z tradycyjnych rozkładów może wpłyną korzystnie na finanse przedsiębiorstwa i efektywność we wdrażaniu zmian rozkładów.

Wyświetlacz e-ink przeznaczony do instalacji na przystankach komunikacji miejskiej – Welliot – został stworzony przez firmę Ediko. Dla tablic z cyfrowym rozkładem jazdy przygotowano także specjalny system operacyjny, który współpracuje z API miast.

Trzymamy kciuki!

źródło: Tramwaje Warszawskie