Microsoft wprowadza Notatnik z trybem ciemnym

Microsoft testuje przeprojektowaną aplikację Notatnik, dodając kilka pożądanych funkcji, takich jak tryb ciemny, lepszy interfejs wyszukiwania i zastępowania, lepsze cofanie i wiele więcej.

Tryb ciemny Notatnika pod systemem Windows 11

Podczas gdy aktualizacje wizualne Notatnika pod systemem Windows, takie jak dodanie trybu ciemnego, zaktualizowane menu prawego przycisku myszy i nowe motywy, są fajne, aktualizacje funkcjonalne będą prawdopodobnie największym ulepszeniem dla każdego, kto faktycznie pisze w Notatniku. W obecnej wersji aplikacji dostarczanej z systemem Windowsem 11 narzędzie do wyszukiwania tekstu oraz narzędzie do wyszukiwania i zastępowania to dwa różne wyskakujące okna, do których można uzyskać dostęp za pomocą dwóch różnych skrótów klawiaturowych. Przeprojektowana aplikacja łączy je w jeden pływający pasek zamiast czegoś, co wygląda jak z ery Windowsa XP.

Znajdowanie i zamienianie nadal ma pewne dziwactwa w podglądzie (takie jak brak automatycznego zawijania), ale jest to zdecydowanie bardziej nowoczesne doświadczenie. Microsoft twierdzi również, że dodaje wieloetapowe cofanie, które zastępuje system cofania starej wersji, który pozwala cofnąć się tylko o jeden krok. Nadal nie działa tak, jak można by oczekiwać od nowoczesnej aplikacji, pozwalając nacisnąć Ctrl-Z, aby usunąć jedno słowo na raz, ale wyraźnie może więcej niż stara wersja Notatnika. Nowy system cofania w Notatniku to jakieś ulepszenie, ale trudno nazwać go nowoczesnym.

Inną niefortunną rzeczą dotyczącą podglądu jest to, że zawijanie słów jest domyślnie wyłączone. Ma jednak swoje miejsce w menu Widok – a opcja Czcionka przechodzi do menu Edycja, z kolei menu Format starego Notatnika już nie istnieje.

Wygląda na to, że Microsoft koncentruje się na mniejszych aktualizacjach, aby Notatnik nie był już reliktem, zamiast wypełniać go nowymi funkcjami i przekształcać go w zupełnie inną aplikację. Wydaje mi się, że to właściwy ruch, biorąc pod uwagę istnienie być może mniej znanego brata WordPada, który jest bliższy Microsoftowi Word niż zwykły edytor tekstu. (WordPad umożliwia także przeglądanie i edycję plików .docx, w przeciwieństwie do nowej wersji Notatnika).

Nowy Notatnik Windows 11Nowy Notatnik Windows 11
notat

Przeprojektowanie Notatnika powinno być dostępne dla niejawnych testerów systemu Windows 11 korzystających z kanału deweloperskiego. Jeśli używasz testowej wersji systemu operacyjnego i jej nie widzisz, możesz sprawdzić dostępność aktualizacji w sklepie Microsoft Store. Wszyscy inni prawdopodobnie będą musieli trochę poczekać, aby korzystać z nowego Notatnika, ale miło jest widzieć, jak Microsoft kontynuuje trend aktualizowania niektórych swoich wbudowanych aplikacji, takich jak Notatnik, Zdjęcia i Paint wraz z większymi produktami, takimi jak Office i oczywiście sam system Windows.

źródło: the Verge | Microsoft Blog