Fairphone 4 przechodzi testy wytrzymałości i naprawy

Nowy Fairphone 4 został sprawdzony pod kątem możliwości naprawy oraz ogólnej wytrzymałości na typowe dla smartfonów tortury.

Fairphone 4 - testy wytrzymałości

Firma Fairphone wprowadziła właśnie na rynek najnowszy ze swoich charakterystycznych modułowych smartfonów, których konstrukcja pozwala na demontaż i wymianę różnych poszczególnych elementów z niezwykłą łatwością. Teraz Fairphone 4 został poddany typowym testom przez JerryRigEverything i iFixit.

Fairphone 4 przeszedł na Snapdragon 750G SoC (a tym samym także na 5G) w 2021 roku – jednak pozostaje tak samo skoncentrowany na zrównoważonym rozwoju, jak jego poprzednicy. Sprawdź jaki ma potencjał naprawy oraz jak bardzo jest wytrzymały na typowe uszkodzenia.

Na poniższych filmach zobaczysz, że Fairphone 4 ma niezwykle rzadki obecnie zdejmowany tylny panel. Prezenterzy w obu przypadkach pokazali również, że nawet bez panelu najnowszy Fairphone jest znacznie bardziej podatny na rozerwanie niż przeciętny nowoczesny smartfon. Z drugiej strony zdecydowanie bardziej potrzebny jest śrubokręt niż sprzęt do rozrywania kleju.

Po rozkręceniu wszystkich śrub znajdujących się na tylnej płycie, Fairphone 4 ujawnia, że ​​wiele jego komponentów – od kamer po wyświetlacz, jest modułowych. Nawet jego bateria jest jedną z łatwych do wymiany części, ponieważ została zaprojektowana z dodatkową plastikową obudową, która służy do lepszego dopasowania go do innych modułów oraz do ochrony.

Fairphone 4 został poddany klasycznym testom wytrzymałości, które stosuje JerryRigEverything – radził sobie w tym teście tak samo dobrze, jak ostatni smartfon, od testów na rysowanie wyświetlacza ostrzami o różnej twardości w skali Mohsa po testy zginania. Smartfon osiągnął również wynik wynoszący 10/10 za naprawialność w teście serwisu iFixit – oznacza, że jest niezwykle łatwy w naprawie i można niemal wszystko w nim naprawić.

Podsumowując, wydaje się, że ten telefon z 2021 roku może spokojnie wytrzymać maksymalny 5-letni okres gwarancji producenta.

źródło: JerryRigEverything | iFixit | NotebookCheck