Jaki procent ludzi jest leworęcznych na świecie? To niesamowite, jak bardzo różni się to w zależności od kraju, płci i roku…
Według najbardziej aktualnych danych, około 12% populacji na świecie jest leworęczna. Co ciekawe, liczba ta sukcesywnie rośnie z każdym rokiem, odkąd zaczęto zbierać te dane. Czy więcej jest kobiet czy mężczyzn leworęcznych?
Okazuje się, że leworęczny z 23% większym prawdopodobieństwiem jest mężczyzną niż kobietą. Chociaż nie jest to w pełni zrozumiałe, uważa się, że testosteron może przyspieszyć wzrost prawej półkuli mózgu, co może prowadzić do większej leworęczności.
Ogólnie rzecz biorąc, kraje europejskie i anglo-amerykańskie mają znacznie więcej leworęcznych niż reszta świata. W rzeczywistości do tej kategorii należy 14 największych krajów na liście. Dopiero Turcja, która znalazła się na 15 miejscu w rankingu jest wyjątkiem. Polska z 8,9% leworęcznymi obywatelami znalazła się na 17. pozycji.
Który kraj ma najwięcej leworęcznych ludzi?
- Holandia – 13,23%
- Stany Zjednoczone – 13,1%
- Belgia – 13,1%
- Kanada – 12,8%
- Wielka Brytania – 12,24%
Kraje o najmniejszej leworęczności to zazwyczaj kraje azjatyckie: Tajwan (5%), Japonia (4,7%), Chiny (3,5%) i Korea (2%) zamykają tę listę wraz z Meksykiem (2,5%).
Czy leworęczność jest genetyczna?
Świetne pytanie. W tej chwili nie mamy na to solidnej odpowiedzi, chociaż zdecydowanie wydaje się, że genetyka ma z tym coś wspólnego. Na przykład, jeśli oboje twoi rodzice są leworęczni, masz 24% szans na leworęczność. Ponad dwukrotnie więcej niż średnia światowa.
Jeśli oboje twoi rodzice są praworęczni, szanse te spadają do 9% szans na leworęczność. Co ciekawe, jeśli tylko jeden z twoich rodziców jest leworęczny, twoje szanse na leworęczność są większe, jeśli twoja matka jest leworęczna, w przeciwieństwie do twojego ojca.
Leworęczność według roku
Najbardziej interesującym faktem jest to, że częstotliwość leworęczności wzrasta każdego roku od lat 60. XIX wieku. Może to mieć związek z lepszym śledzeniem i prowadzeniem dokumentacji lub może być spowodowane innymi czynnikami środowiskowymi.
źródło: Lefty Fretz | Daily Infografic