Vivaldi 5.0 wprowadza dwupoziomowe stosy kart na Androida

Przeglądarka Vivaldi 5.0 wprowadza sporo nowości na urządzenia z systemem Androi, rozwija się również na Chromebookach i tabletach!

Podwójny pasek kart w przeglądarce Vivaldi 5.0

Vivaldi jest jedną z lepszych przeglądarek internetowych ukierunkowanych na prywatność i właśnie ogłosiła swoją najnowszą dużą iterację. Aktualizacja Vivaldi 5.0 pojawiła się na Androida, Windowsa, Maca i Linuxa, wraz z kilkoma fajnymi nowymi funkcjami i kilkoma innymi dodatkami, które są nieco bardziej niekonwencjonalne.

Wersja aplikacji na Androida jest jednak najbardziej intrygująca. Vivaldi 5.0 wprowadza dwupoziomowy pasek kart, z którego znana jest aplikacja komputerowa, i chociaż ma sens na większym ekranie, prezentuje się całkiem nieźle na ekranie telefonu. Sądzę jednak, że nie powinniśmy tego zbytnio wychwalać, dopóki nie wypróbujemy sami tej funkcji.

Chodzi o to, aby zakładkami łatwiej było zarządzać w dwóch rzędach, a drugą grupę można zainicjować, naciskając i przytrzymując przycisk Nowa karta. Nie martw się, możesz ukryć drugi stos, gdy go nie potrzebujesz, dzięki czemu ekran nie będzie zbyt zaśmiecony przez cały czas. Możesz także tworzyć grupy kart, przeciągając i upuszczając je w przełączniku kart, który jest całkiem zgrabnie wymyślony.

Nie brakuje też opcji, jeśli chodzi o pasek kart. Może być on wyświetlany na górze lub na dole, a od wersji 5.0 można dodać przyciski X dla zakładek w tle i pokazywać je po prostu jako favicony. Wszystko zależy od tego, ile masz otwartych kart i ile miejsca potrzebujesz. Karty zmieniają teraz dynamicznie szerokość, tak jak w przeglądarce na komputerze. Kolejną nową funkcją, która z pewnością będzie popularna, jest ciemny motyw dla określonych stron. Kluczową cechą Vivaldi są wbudowane notatki, a teraz można wprowadzać w nich zmiany, aby dodać więcej tekstu.

Na Chromebookach i tabletach Vivaldi 5.0 został zaprojektowany tak, aby jak najlepiej wykorzystać dodatkową przestrzeń ekranową dzięki panelom. Pojawią się one po lewej stronie ekranu z funkcjami takimi jak zakładki, pobieranie i historia, zawsze w zasięgu ręki na zwijanym pasku bocznym, który ukrywa się, gdy są nieużywane. Jest to również łatwy sposób na pisanie notatek bez jednoczesnego wyświetlania zawartości karty.

Przeglądarka Vivaldi na komputery również ma kilka nowych funkcji i narzędzi. Personalizacja została przeniesiona na wyższy poziom dzięki zupełnie nowemu edytorowi motywów, które można teraz również udostępniać. Nowy edytor oferuje znacznie więcej opcji dostosowywania, obraz tła jest teraz częścią każdego motywu i możesz łatwo przesłać swój projekt do nowej Galerii motywów. Możesz nawet zaplanować zmianę motywów o różnych porach dnia.

Innym dużym dodatkiem w wersji na komputery jest nowy panel Tłumacz, który pozwala szybko tłumaczyć fragmenty tekstu, po prostu je podświetlając. Jeśli nie musisz tłumaczyć całej strony za jednym razem, jest to doskonały sposób na zachowanie oryginalnej treści podczas używania panelu do mniejszych fragmentów. Choć panele są tak potężne, możesz teraz wyświetlać pliki do pobrania w wyskakującym okienku.

Vivaldi w wersji 5.0 jest już dostępny dla systemów Android, Windows, Mac i Linux, więc pamiętaj, aby jak najszybciej zaktualizować przeglądarkę. Jeśli jeszcze tego jej nie testowałeś, warto spóbować!

źródło: Vivaldi Blog