Polacy wydali ponad 1,6 mld zł BLIKIEM w czasie weekendu Black Friday

Podczas 4 dni obejmujących dwa marketingowe wydarzenia – Black Friday i Cyber Monday użytkownicy wykonali BLIKIEM prawie 11 mln milionów transakcji o wartości blisko 1,6 mld zł.

Statystyki BLIKA w Black Friiday 2021 r.

Najistotniejszą część stanowiły zakupy w internecie – 8,8 mln transakcji, o wartości 1,2 mld zł. Najwięcej transakcji wykonano w Czarny Piątek, 26 listopada.  Podczas tegorocznego Black Friday padł rekord transakcji BLIKIEM zrealizowanych jednego dnia – było to prawie 3,2 mln a łącznie z transakcjami P2P – 3,8 mln. To najlepszy dzień w historii BLIKA.

W wyprzedażowy piątek 26 listopada 2021 roku użytkownicy zrobili w sieci zakupy ponad 2,5 mln razy, za kwotę 404 mln zł (rok wcześniej było to 300 mln). Kolejne dwa dni były również zakupowo intensywne – w sobotę odnotowano 1,8 mln transakcji, a w niedzielę aż 2,2 mln. Poniedziałek – czyli Cyber Monday, było ich prawie 2,3 mln. 

Widzimy, że popularność zakupowych świąt, wokół których organizowane są liczne akcje marketingowe, rośnie z roku na rok. W ciągu tych 4 dni użytkownicy BLIKA wydali w tym roku o 500 mln zł więcej niż w ubiegłym, a sam Black Friday okazał się najlepszym transakcyjnie dniem w historii BLIKAmówi Monika Król, wiceprezes zarządu Polskiego Standardu Płatności operatora BLIKA. 

Z roku na rok rośnie popularność tzw. Cyber Monday, który w poprzednich latach nie cieszył się tak dużym zainteresowaniem klientów. Liczba transakcji w sieci wzrosła 2,2 mln wobec 1,6 rok wcześniej. 

Przeczytaj także: Polacy wydali prawie 1 mld zł BLIKIEM w czasie weekendu Black Friday

Tradycyjny handel z największym wzrostem rok do roku

W czasie czterech dni od piątku do poniedziałku użytkownicy chętnie wykorzystywali BLIKA także do płatności w stacjonarnych sklepach. W tym czasie odnotowano blisko 1,3 mln. transakcji – rok temu było to niecałe 500 tys. Wartość zakupów wyniosła 77 mln wobec 31 mln zł w 2020 roku. 

Od początku tego roku obserwujemy duży wzrost liczby transakcji w tradycyjnych terminalach, w ten handlowy weekend było ich aż 1,3 mln, część z nich to już także transakcje zbliżeniowe, które na początku listopada stały się dostępne w 6. bankach – podsumowuje Monika Król. 

Od początku roku użytkownicy BLIKA zrealizowali już ponad 500 mln. Na koniec września z BLIKA aktywnie korzystało 8,6 mln osób. Łączna wartość zrealizowanych transakcji w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku przekroczyła 70 mld zł. Choć wciąż królują zakupy w internecie, to wyraźnie rośnie popularność przelewów na numer telefonu BLIK oraz transakcji w tradycyjnych terminalach, która po niedawnym uruchomieniu płatności zbliżeniowych BLIK może stać się jeszcze chętniej wykorzystywana.

źródło: BLIK