Indeks Mobile-First w Google’u bez deadline’u

Google poinformowało, że z powodu pewnych trudności, jakie niektóre witryny mogą mieć przechodzenie na indeksowanie zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych, zdecydowało się opóźnić indeks Mobile-First.

Mobile-First Index bez deadline'u

Jak zapowiedział John Mueller z Google’a na blogu firmy – ostateczny termin indeksowania zoptymalizowanego pod kątem urządzeń mobilnych Google’a zostaje zawieszony i postanowiono pozostawić „otwartą oś czasu na ostatnie etapy indeksowania zoptymalizowanego pod kątem urządzeń mobilnych”. Wcześniej Google przesunęło termin z września 2020 roku na marzec 2021 roku, a teraz okazuje się, że ostateczne plany przesuną się jeszcze w czasie.

Brak harmonogramu. Google nie ma teraz harmonogramu dla Mobile-First Index – zamiast tego ostateczne wdrożenie pozostaje w zawieszeniu i nie ma „ostatecznej daty przejścia na indeksowanie zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych”.

Dlaczego nie ma ostatecznego terminu? Google poinformowało, że ostateczny termin został anulowany po „przeanalizowaniu witryn, które nie są jeszcze zindeksowane pod kątem urządzeń mobilnych”. Firma „ustaliła, że ​​niektóre z tych witryn nadal nie są gotowe do przeniesienia ze względu na różne, nieoczekiwane wyzwania, przed którymi stoją”.

Google dodało, że te „witryny borykają się jeszcze przed nieoczekiwanie trudnymi wyzwaniami – i ze względu na nie – dostosowano do nich ramy czasowe”. Dlatego postanowiono „przemyśleć” sytuację tych strony i nie przesuwać ich, dopóki nie będą gotowe.

Jakie były plany? Na początku marca 2020 roku, zanim zaczęły się blokady w większości krajów na świecie, gigant wyszukiwania ogłosił, że ostateczny termin przejścia wszystkich witryn na indeksowanie zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych upłynie we wrześniu 2020 roku. w tamtym czasie informowano, że na nowe indeksowanie zostało przeniesionych już 70% stron WWW. Następnie w lipcu 2020 roku Google ponownie przesunął ten termin na marzec 2021 roku.

Przeczytaj także: Lepsza treść zapewni lepsze wyniki w Google’u niż poprawki techniczne

Witryny zostaną przeniesione do nowego indeksu. Google powiedział, że ponieważ witryny internetowe wprowadzają zmiany, które umożliwiają im przejście na indeksowanie zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych, „stopniowo będzie przenosił pozostałe witryny” do nowego indeksu. Poindformowano, że jeśli witryna nie jest zweryfikowana w Google Search Console, Google nie będzie w stanie poinformować jej właścicieli o oczekującej zmianie pod indeksowanie mobilne. Możesz dowiedzieć się więcej na ten temat w poście na oficjalnym blogu Google Search Central.

Dlaczego powinno nam zależeć? Możliwe, że większość, jeśli nie wszystkie, Twoje strony internetowe, którymi zarządzasz, zostały przeniesione już do indeksowania zoptymalizowanego pod kątem urządzeń mobilnych. Jeśli nie, oznacza to, że masz trochę więcej czasu, aby się tym martwić.

Jeśli Twoja witryna nie jest gotowa na zmianę, być może musisz zastanowić się nad zmianą platformy lub większymi zmianami, zanim stanie się to poważniejszym problemem poza Mibile-First Index – indeksowaniem zoptymalizowanym pod kątem urządzeń mobilnych.

źródło: Google Search Central | Search Engine Journal