iRobot Roomba serii j7 ma certyfikat cyberbezpieczeństwa!

Roboty odkurzające iRobot Roomba serii j7 uzyskały atest TUV SÜD Cybersecurity Certification (CSC) w zakresie bezpieczeństwa danych dla urządzeń z kategorii IoT.

iRobot Roomba j7 - certyfikat TUV SÜD

Producent robotów sprzątających iRobot pozytywnie przeszedł proces weryfikacji zabezpieczania danych użytkownika, który przeprowadziła uznana jednostka certyfikująca TÜV SÜD. To pierwsza tego typu certyfikacja w przypadku producentów automatycznych robotów sprzątających. Tym samym modele Roomba serii j7 uzyskały atest cyberbezpieczeństwa (CSC), który powstał z myślą o kategorii urządzeń IoT. To kolejna instytucja, która potwierdza wysoką dbałość o bezpieczeństwo danych robotów sprzątających marki iRobot.

Rozwój kategorii IoT sprawił, że w naszych domach coraz więcej jest urządzeń, które posiadają lub nawet wymagają łączności z Internetem. Rozwiązanie to daje użytkownikom szereg korzyści, czego doskonałym przykładem są roboty sprzątające. Ich połączenie z domową siecią umożliwia łatwiejsze dostosowanie ustawień do naszych potrzeb, czy uzyskanie informacji o pracy i stanie urządzenia. Dodatkowo, jak w przypadku produktów marki iRobot, możliwa jest zdalna aktualizacja oprogramowania, aby nawet użytkowany już jakiś czas robot zyskiwał nowe funkcjonalności.  

Internet Rzeczy daje ogrom korzyści, jednak wiąże się z wątpliwościami w zakresie bezpieczeństwa danych użytkownika. Jeśli gromadzone przez urządzenia informacje są nieprawidłowo zabezpieczone lub przekazywane w niekontrolowany sposób stronie trzeciej, wówczas mogą być bezprawnie wykorzystywane. Dlatego producent znanych na całym świecie robotów sprzątających Roomba i Braava od lat za jeden z priorytetów uznaje bezpieczeństwo danych użytkowników. Od momentu rozpoczęcia prac nad robotami komunikującymi się poprzez aplikację iRobot Home, traktował tę kwestię z taką samą dbałością jak jakość samego urządzenia oraz efektywność jego pracy. 

Podejście iRobot do ochrony danych użytkowników znajduje potwierdzenie w testach bezpieczeństwa niezależnych instytucji. Można wymienić tu chociażby najwyższą z możliwych w tym zakresie ocenę w porównaniu zrealizowanym przez niemiecki AV-TEST. Natomiast teraz instytut TÜV SÜD potwierdził, że iRoboty Roomba serii j7 charakteryzują się odpowiednim poziomem bezpieczeństwa danych i odpornością na cyberataki, czego dowodem jest atest TUV SÜD Cybersecurity Certification (CSC).

Wyniki bezpieczeństwa danych w aplikacjach robotów odkurzających od AVTest
Wyniki bezpieczeństwa danych w aplikacjach robotów odkurzających od AVTest

TÜV SÜD od wielu lat poddaje weryfikacji i certyfikacji systemy techniczne i urządzenia, pod kątem ich bezpieczeństwa. Instytucja ta jest świadoma obaw związanych z poziomem zabezpieczeń inteligentnych urządzeń domowych. Znak zgodności CyberSecurity Certified (CSC) jest dla producentów sprzętów z zakresu IoT potwierdzeniem efektywności ich rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa danych.

Certyfikacje poświadczające ochronę danych w ramach IoT są wyraźnym sygnałem dla świadomych konsumentów, którzy chcą być pewni, że producent sprzętu, który użytkują poważnie podchodzi do zagadnienia cyberbezpieczenstwa i podejmuje odpowiednie kroki, by nie narażać konsumenta na szkody.  

iRobot Roomba serii j7

Wraz z robotami odkurzającymi Roomba serii j7 zadebiutowało szereg przełomowych rozwiązań. Jednym z najważniejszych jest nawigacja PrecisionVision. Umieszczona na zderzaku robota kamera zapewnia jeszcze delikatniejsze obchodzenie się z przeszkodami oraz umożliwia identyfikowanie nawet małych przeszkód. Dzięki temu leżące na podłodze przewody czy nieczystości pozostawione przez zwierzęta nie stanowią zagrożenia.

Inteligentna technologia iRobot Genius 3.0 sprawia, że robot jest w stanie poznać preferencje użytkowników i dostosować się do nich, by jeszcze skuteczniej sprzątać dom, np. poprzez zasugerowanie zwiększenia częstotliwości prac w okresie linienia zwierząt. Ponadto w aplikacji iRobot HOME użytkownik może zdefiniować strefę wokół domu, aby Roomba j7 samodzielnie rozpoczęła odkurzanie, gdy domownik ją opuści. 

Jedną z najważniejszych innowacji iRobot ostatnich lat było wprowadzenie stacji ładująco-czyszczącej Clean Base. Nie mogło jej zabraknąć z robotach Roomba serii j7 (standard w modelu Roomba j7+). Poza standardową funkcją ładowania robota odpowiada ona za opróżnienie jego zbiornika w trakcie lub po zakończonym odkurzaniu. W przypadku robotów Roomba serii j7 została ona zaprojektowana tak, aby byłą bardziej ergonomiczna. 

źródło: iRobot | TUV SÜD | AVTest