20 lat Xboxa: te gry odniosły największy sukces

Zobacz, które gry wideo na konsolę Xbox odniosły największy sukces w ciągu dwudziestoletniej historii konsoli Xbox firmy Microsoft.

20 lat Xboxa: gry, które odniosły największy sukces na pierwszej wersji konsoli Xbox

Dwadzieścia lat temu – 15 listopada 2001 roku Microsoft wypuścił swoją pierwszą konsolę Xbox do gier wideo w Stanach Zjednoczonych w wyniku rosnących obaw, że ogłoszenie w 1999 r. przez Sony Playstation 2 jako odtwarzacza multimedialnego może podważyć pozycję komputera osobistego w tym sektorze. Aby uczcić tę rocznicę, Xbox nie tylko wypuścił tematyczne urządzenia peryferyjne, ale także udostępnił wersję beta trybu wieloosobowego nadchodzącej strzelanki FPS Halo: Infinite za darmo. Jak pokazuje powyższy wykres, nadzieje, że długoletnia franczyza ponownie napędza sprzedaż systemu, nie jest bezpodstawna.

Według danych VGChartz, pierwsza i druga część serii Halo były najlepiej sprzedającymi się grami na oryginalnego Xboksa Microsoftu z dużym marginesem, osiągając odpowiednio osiem i pięć milionów sprzedanych sztuk. Halo 2 to nie tylko najbardziej udana, ale także najmłodsza gra na tej liście TOP 8, z Need for Speed ​​Underground 2 wydaną tego samego dnia, ale sprzedającą się o prawie sześć milionów sztuk mniej.

Zwłaszcza w świetle ostatnich wydarzeń The Elder Scrolls III: Morrowind przebijając się do pierwszej piątki jest również godnym uwagi tytułem. Studio stojące za serią Elder Scrolls, Bethesda, zostało kupione przez giganta technologicznego w marcu, a najnowsza pozycja The Elder Scrolls VI prawie na pewno ukaże się najpierw na Xbox Series X i S, a także na PC, zanim trafi na konsolę obecnej generacji największego konkurenta Microsoftu, Sony Playstation 5, w późniejszym czasie.

Pierwsze podejście Microsoftu do „grania na kanapie” nie wydaje się jednak tak udane: do końca swojego cyklu życia w 2009 roku oryginalna konsola sprzedała się tylko w przybliżeniu 25 milionów sztuk. Chociaż sprzedała się w ilości o trzy miliony większej od konkurenta obecnej generacji firmy Nintendo. Jednak daleko im do PS2, która od momentu wprowadzenia na rynek w 2000 roku do zakończenia produkcji w 2013 roku, na całym świecie sprzedała się w ok. 155 milionów sztuk różnych wersji konsoli, co czyni ją najlepiej sprzedającą się konsolą do gier wideo wszechczasów.

źródło: VGChartz | Statista