Dzięki usłudze Ekozwroty oddasz za darmo niepotrzebny sprzęt do Paczkomatu

InPost uruchomił nową usługę Ekozwroty, dzięki której można bezpłatnie oddać sprzęt elektryczny lub elektroniczny do Paczkomatów – jednak obowiązuję pewne ograniczenia!

Ekozwroty InPost

Oddając sprzęt, z którego nie korzystasz, a który jest potencjalnie sprawny dajesz mu szansę na ponowne użycie przez inną osobę, instytucję a dzięki temu pozytywnie wpływasz na środowisko. Koszt serwisu i jego ślad węglowy będzie niższy niż wytworzenie nowego urządzenia o podobnych funkcjonalnościach i parametrach. W przypadku, kiedy koszty serwisu przekroczą koszty produkcji, urządzenie zostanie poddane procesom recyklingu w wyniku których odzyskane zostaną cenne surowce w tym metale żelazne, nieżelazne oraz tworzywa sztuczne czy szkło.

Oddając sprzęt świadomie dbasz o środowisko, a Twoje działanie wpisuje się w idee Zero Waste oraz Reuse, które są ważnymi elementami gospodarki obiegu zamkniętego.

Podobnie jak zamawiasz elektronikę do Paczkomatu możesz nadać paczkę z elektronicznym sprzętem, który trafi do profesjonalnego serwisu oceniającego jego przydatność do ponownego użycia. Pamiętaj przy tym, aby sprzęt był szczelnie zapakowany, a zawartość pudełka wypełnij np. starymi gazetami, by zabezpieczyć sprzęt przed uszkodzeniem.

Pamiętaj, że przekazywany sprzęt ma być przeznaczony do ponownego użycia, a jego diagnostyka lub naprawa mają sprawić, aby bez negatywnego wpływu na środowisko wrócił ponownie do użytkowania. Sprzęt niekompletny nie przejdzie testów jakościowych i bezpieczeństwa, więc zostanie poddany procesom recyklingu w specjalistycznych zakładach przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Co można oddawać w ramach usługi Ekozwroty InPostu?

laptopy i komputery

telefony i smartfony

małe AGD

radia i sprzęt audio

aparaty i kamery

zabawki elektroniczne

elektoronarzędzia

drony i sprzęt sportowy

Czego NIE można oddawać w ramach usługi Ekozwroty InPostu?

Wysyłanie baterii może powodować ryzyko iskrzenia i zwarcia w trakcie transportu ze względu na zawarte w nich substancje niebezpieczne takie jak kadm, nikiel, ołów, lit, rtęć.

Sprzęty z których nie można usunąć baterii (np. z telefonu) mogą być wysyłane w ramach usługi, pod warunkiem właściwego zabezpieczenia – najlepiej oryginalnego opakowania lub pudełka wypełnionego papierem itp.

baterie i akumulatory

żarówki i źródła światła

odpady chemiczne i medyczne

niekompletny sprzęt

Jak stwierdzić, czy Twoje urządzenie jest działające i możesz je odesłać w ramach usługi? Pomoże Ci na pewno odpowiedzenie na poniższe pytania:

  • Czy sprzęt jest kompletny i nie zniszczony na tyle aby nie mógł zostać naprawiony?
  • Czy według Ciebie nadaje się do naprawy?
  • Czy dotychczas z niego korzystałeś, ale wymieniłeś na nowe urządzanie?
  • Ma zwykłe ślady użytkowania?
  • Bateria w sprzęcie działa, ale szybko się rozładowuje?

Jeżeli na powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco to prześlij sprzęt, na pewno będzie można mu przywrócić drugie życie, a inna osoba będzie mogła z niego korzystać.

Jak wysłać sprzęt przez Paczkomat w ramach Ekozwrotów?

  1. Przygotuj paczkę ze sprzętem, który chcesz oddać – kompletny i najlepiej w oryginalnym opakowaniu.
  2. Wypełnij formularz na stronie usługi.
  3. Odbierz kod SMS/email.
  4. Umieść otrzymany kod na paczce – możesz go po prostu napisać długopisem.
  5. Nadaj za darmo w Paczkomacie.

oddany sprzęt trafia do profesjonalnej firmy, gdzie jest sprawdzany pod kątem sprawności i możliwości ponownego wykorzystania w części lub w całości. Sprzęt zostanie poddany testom zgodnie z normami unijnymi dotyczącymi ponownego użycia (DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2012/19/UE z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE).

Jeżeli usterki lub wady pozwalają na zachowanie pierwotnej funkcji urządzenia, a koszty jego serwisu nie przekraczają kosztów wytworzenia, produkt może zostać ponownie wprowadzany do obiegu. Jeżeli sprzęt nie nadaje się do ponownego użycia jest on przekazywany do profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, dzięki czemu możliwe jest odzyskanie z niego ponad 80 procent materiałów, które posłużą do budowy nowych urządzeń.

Więcej o usłudze oraz jej regulamin znajdziesz na stronie re-paczka.pl.

źródło: InPost | Dzięki Wiktor vel Wiki za cynk