Gdzie i jakie kanały 4K można oglądać w Polsce?

Sprawdź, które kanały w jakości 4K/UHD można oglądać u polskich operatorów telewizji kablowej, satelitarnej i IPTV – póki co lista jest dość uboga…

Kanały 4K dostępne w Polsce

Telewizory obsługujące rozdzielczość 4K (lub UHD) są już na tyle popularne i dostępne w Polskich domach, że spokojnie nadawcy kanałów telewizyjnych mogliby oferować swój sygnał w takiej jakości. Choć operatorzy oferują dekodery umożliwiające odbiór sygnału w ultrawysokiej rozdzielczości, to niestety oferta kanałów telewizyjnych jest wciąż uboga i kanały w jakości 4K są nadal rzadkością. W ofertach telewizji kablowych, satelitarnych czy IPTV są to nadal pojedyncze pozycje. Właściciele telewizorów Smart TV (4K/UHD) czy przystawek telewizyjnych, takich jak na przykład Apple TV 4K mogą na szczęście streamować filmy i seriale z platform sVOD – na przykład z Apple TV+ czy Netfliksa.

Poniżej zestawiłem dostępność kanałów 4K w ofertach popularnych operatorów, które można odbierać w wybranych pakietach (zwykle najwyższych), w ramach bezpłatnych kanałów satelitarnych (FTA – free-to-air) lub za dodatkową opłatą za dostęp do kanału premium.

Niestety problem polega na tym, że obecnie poniższe pozycje zwykle dostępne są u różnych dostawców i nie znajdziemy jednego operatora, u którego byłyby dostępne wszystkie. Gdzie i jakie kanały 4K możemy obecnie oglądać w Polsce i ile ich jest?

Udało mi się naliczyć 15 kanałów 4K/UHD, które dostępne są w ofercie polskich dostawców telewizji + TVP 4K z funkcją poprawy odbioru HDR oraz dźwiękiem Dolby Atmos, który nadawał w tym roku (od 11 czerwca do 11 sierpnia 2021 roku) transmisje z Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Kanał ma powrócić do oferty operatorów oraz naziemnej telewizji cyfrowej jesienią 2022 roku.

Liczba kanałów 4K u jednego operatora waha się od 1 do 5, z czego najwięcej, bo aż 5 kanałów 4K dostępnych jest w ofercie Vectry i Polsat Box. Poniżej znajdziesz pełną listę kanałów oraz zestawienie z opisami kanałów według polskich dostawców.

 • CANAL+ 4K Ultra HD
 • Eleven Sports 1 4K
 • Fashion TV UHD
 • Filmax 4K
 • Festival 4K
 • FunBox UHD
 • Museum 4K
 • NASA TV UHD
 • redTOP 4K
 • Love Nature 4K
 • TVP 4K (dostępny z przerwami)
 • ULTRA TV 4K
 • INULTRA
 • wPolsce.pl
 • via Hot Bird 4K1

Wyszukaj najlepszą ofertę internetu
lub telewizji z internetem w swoim miejscu zamieszkania

Kanały telewizyjne w 4K i UHD dostępne w Polsce (stan na listopad 2021 r.)

Sprawdź zestawienie kanałów 4K/UHD u największych dostawców telewizyjnych w Polsce, w tym na Platformie CANAL+, w UPC Polska, Vectra, Polsat Box (dawniej Cyfrowy Polsat), Orange TV oraz w cyfrowej telewizji naziemnej i ogólnodostępnych kanał FTA przez satelitę.

Co to jest 4K?

Jakość 4K UHD to rozdzielczość obrazu będąca częścią specyfikacji standardu Ultra HD. W telewizorach wynosi ona 3840×2160 pikseli, czyli ponad 8 mln punktów i technicznie jest to tylko marketingowy chwyt.

Termin ten jest poprawnie używany przez producentów filmów oraz kina i oznacza rozdzielczość 4096×2160 pikseli, czyli nieco większą niż tę „4K” na ekranie telewizorów.

Co to jest UHD?

Jakość UHD lub Ultra HD Television (UHDTV) czy Super Hi-Vision –  odnosi się do rozdzielczości wynoszącej dokładnie 3840 x 2160 pikseli (2 x 1920 i 2 x 1080).

Producenci telewizorów używają terminu UHD jako synonimu 4K (ze względów marketingowych możemy spotkać się z oznaczeniem 4K UHD), co z technicznego punktu widzenia jest błędem.

Telewizja satelitarna CANAL+

W ofercie Platformy CANAL+ dostępnych jest obecnie tylko 5 kanałów 4K: istniejący od 2018 roku CANAL+ 4K Ultra HD (dostępny w pakiecie Superpremium+ 4K), Museum 4K (dostępny w pakietach Relax+, Optimum+, Extra+ oraz Superpremium+ 4K), Eleven Sports 4K, Love Nature 4K (w ramach pakietu Extra+ i wyższych) oraz dostępny we wszystkich pakietach kanał NASA TV UHD (w ramach dostępu FTA). Aby oglądać te kanały w ofercie CANAL+ trzeba posiadać dekoder UltraBOX+ lub moduł CAM 4K, w którym treści 4K zabezpieczone są za pomocą EPC – Enhanced Copy Protection (w tym przypadku telewizor musi mieć gniazdo CI+ i tuner DVB-S).

Sprawdź także: Do CANAL+ trafią hity kinowe 20th Century Fox także w 4K!

CANAL+ 4K Ultra HD (logo)

CANAL+ 4K Ultra HD

Na kanale transmitowane wybrane wydarzenia sportowe, w tym m.in. mecze PKO BP Ekstraklasy, angielskiej Premier League, hiszpańskiej LaLiga Santander, niemieckiej Bundesligi, żużlowe Grand Prix Polski oraz hity filmowe, seriale, produkcje oryginalne CANAL+, widowiska muzyczne i programy dokumentalne.

Museum 4K (logo)

Museum 4K

Widzowie Museum 4K mogą oglądać filmy dokumentalne o wielkich mistrzach malarstwa, odwiedzać najbardziej prestiżowe galerie sztuki, odkrywać nowe pokolenie artystów, a także znaleźć teleturnieje, magazyny, rozrywkę merytoryczną, konkursy fotograficzne, malarskie oraz zajęcia z rysunku.

Love Nature 4K (logo)

Love Nature 4K

Kanał przyrodniczy przybliżający piękno i cuda naszej planety, przedstawiający niesamowite historie z całego świata. Widzowie kanału mogą odwiedzić wiele zapierających dech w piersiach miejsc rozsianych po całym globie i oglądać zwierzęta w ich naturalnych siedliskach.

NASA TV UHD (logo)

NASA TV UHD

Kanał (FTA) amerykańskiej agencji kosmicznej. Wśród pokazywanych materiałów nie brakuje także klasycznych filmów NASA, przedstawiających program Apollo czy dokumentów o najnowszych pracach badawczo-rozwojowych agencji.

Eleven Sports 1 4K (logo)

Eleven Sports 1 4K

Eleven Sports 1 4K to kanał poświęcony piłce nożnej z najwyższej półki oraz wyścigi Formuły 1.

Telewizja kablowa UPC Polska

W ofercie telewizji kablowej UPC Polska dostępnych jest pięć kanałów w jakości 4K dostępnych dla użytkowników posiadających pakiety Max lub Max Premium i dekoder 4K TV BOX – dodatkowo mogą oni oglądać je w usłudze UPC TV GO.

FunBOX UHD (logo)

FunBox UHD

FunBox UHD pozwala odkryć zapierające dech w piersiach miejsca, spotkać niezwykłych ludzi i uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach kulturalnych. FunBox UHD to filmy, seriale, podróże, sztuka, lifestyle i ekstremalne przygody w niesamowitej jakości obrazu i dźwięku.

Insight TV (logo)

Insight TV

Pokazuje inspirujące historie i zdarzenia o globalnym wpływie. Ciekawe historie, które zmieniają każdą minutę w przygodę. Akcję i emocje oferują ekscytujące wrażenia bezpośrednio na ekranie. Oferuje wyjątkowe spojrzenie na naukę, technologię i wszystko pomiędzy nimi.

INULTRA (logo)

INULTRA

ULTRA Inspirujące, ULTRA prawdziwe i ULTRA mocne historie opowiedziane w jakości 4K, z udziałem infuencerów, którzy kwestionują status quo oraz dzielą się swoimi przygodami i stylem życia.
Prawdziwe historie influencerów z całego świata w jakości 4K.

wPolsce.pl (logo)

wPolsce.pl

wPolsce.pl to stacja o charakterze informacyjno-publicystycznym. Przez całą dobę prezentuje najnowsze informacje, rozmowy z gośćmi i polityczne komentarze.

Ultra TV 4K

Ultra TV 4K

Całodobowy kanał nadający programy muzyczne, dokumenty oraz filmy.

Telewizja kablowa Vectra

Vectra ma swojej ofercie aż 5 pozycji w ultrawysokiej rozdzielczości: FunBox UHD, InsightTV, Filmax 4K, Ultra TV 4K i Eleven Sports 1 4K.

Ultra TV 4K

Ultra TV 4K

Całodobowy kanał nadający programy muzyczne, dokumenty oraz filmy.

Eleven Sports 1 4K (logo)

Eleven Sports 1 4K

Eleven Sports 1 4K to kanał poświęcony piłce nożnej z najwyższej półki oraz wyścigi Formuły 1.

FunBOX UHD (logo)

FunBox UHD

FunBox UHD to m.in. filmy, seriale, podróże, sztuka, lifestyle i ekstremalne przygody w niesamowitej jakości obrazu i dźwięku.

Insight TV (logo)

Insight TV

Oferuje wyjątkowe spojrzenie na naukę, technologię i wszystko pomiędzy nimi.

FilMax (logo)

Filmax 4K

Na kanale obejrzymy przede wszystkim klasyczne filmy i seriale produkcji amerykańskiej. W przyszłości pojawią się magazyny o tematyce kinowej i klasyczne filmy azjatyckie.

Polsat Box

Polsat BOX, podobnie jak Vectra, ma w swojej ofercie największą liczbę kanałów 4K. Jako jedyny wyróżnia w swojej ofercie Fashion TV UHD, który nadawany jest przez satelitę za darmo (FTA).

Fashion TV UHD (logo)

Fashion TV UHD

Kanał FTA dla miłośników mody i najnowszych trendów w świecie fashion. W ramówce pokazy mody i programy poświęcone z moda i urodą.

Insight TV (logo)

Insight TV

Oferuje wyjątkowe spojrzenie na naukę, technologię i wszystko pomiędzy nimi.

NASA TV UHD (logo)

NASA TV UHD

Kanał (FTA) amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.

via Hot Bird 4K1 (logo)

via Hot Bird 4K1

Stacja demonstracyjna francuskiego operatora satelitarnego Eutelsat ze zróżnicowanymi materiałami, Dostępna od września 2021 r. na pozycji 209.

Eleven Sports 1 4K (logo)

Eleven Sports 1 4K

Eleven Sports 1 4K to kanał poświęcony piłce nożnej z najwyższej półki oraz wyścigi Formuły 1.

Orange TV

W orange TV widzowie mają do dyspozycji 3 kanały w jakości 4K. Kanał Stingray Festival 4K, transmitujący w wysokiej jakości festiwale, koncerty czy imprezy klubowe jest dostępny jedynie w ofercie tego operatora.

Eleven Sports 1 4K (logo)

Eleven Sports 1 4K

Eleven Sports 1 4K to kanał poświęcony piłce nożnej z najwyższej półki. Pokazuje mecze lig hiszpańskiej, niemieckiej, włoskiej, Pucharu Anglii, Pucharu Ligi Angielskiej oraz wyścigi Formuły 1.

wPolsce.pl (logo)

wPolsce.pl

wPolsce.pl to stacja o charakterze informacyjno-publicystycznym. Przez całą dobę prezentuje najnowsze informacje, rozmowy z gośćmi i polityczne komentarze.

Stingray Festival 4K (logo)

Stingray Festival 4K

FESTIVAL 4K to kanał transmitujący w wysokiej jakości festiwale, koncerty, imprezy klubowe. Od jazzu, bluesa przez energetyczny pop aż po muzykę klasyczną ze wszystkich zakątków świata.

Pozostałe kanały dostępne u innych operatorów i w TV naziemnej

TVP 4K (logo)

TVP 4K (obecnie niedostępny)

Kanał Telewizji Polskiej, który dostępny był miedzy innymi w ramach w multipleksu MUX-5 w czasie trwania turnieju EURO 2020 (od 11 czerwca do 11 sierpnia 2021 roku). Można było go odbierać także w ofercie UPC, Canal+, Orange IPTV, Vectra, Multimedia Polska, Toya czy Inea. Kanał będzie częścią oferty publicznego nadawcy w nowym standardzie nadawania DVB-T2 w przyszłym roku. Ma być też ważnym elementem zapowiedzianej platformy hybrydowej z dekoderem 4K. TVP 4K ma powrócić na stałe jesienią 2022 roku.

redTOP 4K (logo)

redTOP 4K

W RedTOP TV emitowane są głównie starsze, klasyczne produkcje amerykańskie oraz europejskie. Właścicielem kanału jest Red Carpet Media Group SA – właściciel kanału Red Carpet TV. Dystrybucją nowej pozycji zajmuje się natomiast spółka Pasja TV.
Kanał RedTOP TV w jakości 4K dostępny jest w ofercie Telewizji Cyfrowej TVK z Częstochowy.

Jeśli odbierasz inne kanały w jakości 4K w Polsce, daj znać w komentarzu, dodam je do powyższego zestawienia. Kanały: Eleven Sports 1 4K, Insight TV UHD i ULTRA TV 4K dostępne są także w pakiecie Bogatym w Toya.

źródło: informacje operatorów i sieci kablowych | aktualizacja lity kanałów z 21 września 2022 roku