Apple opracowuje wyświetlacz dostosowujący się do wady wzroku użytkownika

Najnowsze zgłoszenie patentowe firmy Apple pokazuje, że firma pracuje nad wyświetlaczem, który dostosowuje się do wady wzroku użytkownika.

Patent Apple (US 2021/0350769 A1)

Serwis Patently Apple odkrył nowy wniosek patentowy Appl. No. 16/868,215 (Pub. No.: US 2021/0350769 A1 z 11 listopada 2021 roku), który Apple złożyło w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO – U.S. Patent and Trademark Office). We wniosku opisano możliwość dostosowywania wyświetlania wyników graficznych na urządzeniu elektronicznym osobom z korekcją wzroku. Aplikacja opisuje również coś, co nazywa się „okularami ochrony prywatności”, które pozwalałyby na odczytanie treści na wyświetlaczu tylko posiadaczowi takich okularów. W ten sposób wścibscy ludzie zerkający na nasz ekran nie byliby w stanie odczytać wyświetlanych treści.

Patent wskazuje, że duży odsetek ludzi musi używać okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych, aby prawidłowo widzieć. Technologia wspomniana przez Apple’a w patencie pozwoliłaby ekranowi iPhone’a lub iPada Pro na automatyczną korekcję wzroku użytkownika.

W jaki sposób funkcja miałaby działa, aby zdecydować, czy dostosować wyświetlacz, aby poprawić widzenie użytkownika? Na przykład, jeśli użytkownik jest krótkowidzem, ale nie nosi okularów, na ekranie zostanie pokazany standardowy obraz, ponieważ nie będzie potrzebna żadna korekcja, aby użytkownik wyraźnie widział to co znajduje się na ekranie. Jeśli użytkownik krótkowzroczny nosi okulary, ekran może dostosować się tak, aby osoba korzystająca z urządzenia nie musiała zdejmować okularów, aby widzieć wyraźnie.

W zgłoszeniu patentowym wspomniano o zeskanowaniu całej lub części twarzy użytkownika urządzenia i wygenerowaniu mapy głębi, która musiałaby zostać dopasowana, aby odblokować urządzenie. Tak właśnie działa Face ID. Skanowanie nie tylko uwierzytelniłoby osobę, która jest skanowana jako zarejestrowany użytkownik urządzenia, ale również może określić, w jaki sposób skorygować wzrok użytkownika za pomocą mapy głębi.

Poniższa ilustracja z patentu pokazuje, jak użytkownik może wprowadzić swoje informacje, zamiast używać Face ID do identyfikacji potrzebnych okularów korekcyjnych:

Ilustracje z patentu Apple (US 2021/0350769 A1)

Urządzenie zapisywałoby wyniki skanowania, aby ekran automatycznie się dostosowywał w przypadku wykrycia tego samego użytkownika podczas próby odblokowania urządzenia za pomocą Face ID. Jedna z ilustracji zamieszonych we wniosku pokazuje pole ustawień, które pozwala użytkownikowi wpisać swoją receptę i użyć przełącznika, aby ujawnić, jakie wady wzroku ma użytkownik (krótkowzroczność, dalekowzroczność, starczowzroczność, astygmatyzm) – wszystko po to, aby wyświetlacz mógł dokonać odpowiednich korekt. Inną możliwością jest to, że użytkownik mógłby wykonać test wzroku, który byłby wstępnie zapisany w telefonie.

W patencie Apple wskazuje: Sposób może ponadto obejmować wybór profilu wyświetlacza, który jest powiązany z rodzajem okularów korekcyjnych i zarejestrowanym użytkownikiem oraz generowanie danych wyjściowych graficznych zgodnie z wybranym profilem wyświetlacza (…) Dane wyjściowe graficzne mogą kompensować wadę wzroku związaną ze scenariuszem dotyczącym okularów korekcyjnych i zarejestrowanym użytkownikiem.

Jedna para okularów może być uważana za okulary chroniące prywatność, a po zeskanowaniu przez Face ID, ekran może być oglądany tylko przez tego użytkownika.

Innymi słowy, iPhone mógł rozpoznać, czy użytkownik nosi soczewki korekcyjne. Jeśli użytkownik zdejmie okulary, ekran może się zmienić. W rezultacie, niezależnie od tego, czy użytkownik nosi soczewki korekcyjne, czy nie, obraz na wyświetlaczu wydawałby się dla niego wyraźny.

Według założeń w patencie, użytkownik iPhone’a lub iPada Pro może mieć cztery różne wyglądy, wszystkie dla tej samej tożsamości. Obejmuje to trzy spojrzenia w okularach (okulary do czytania, okulary korekcyjne i okulary przeciwsłoneczne) oraz jedno spojrzenie bez okularów.

Ciekawa opcja są również wspomniane okulary chroniące prywatność, które powstrzymają wścibskich obserwatorów przed zerkaniem na wyświetlacz Twojego telefonu lub tabletu. Załóżmy więc, że używasz Face ID do odczytywania określonej pary okularów w celu dostosowania ekranu na swoim urządzeniu. Kiedy Face ID rozpoznałoby tę parę okularów, ekran dostosowywałby się tak, aby umożliwić użytkownikowi wyraźne odczytanie treści, podczas gdy wszyscy wokół ekranu nie byliby w stanie nic odczytać.

Nazwa wniosku patentowego to „Systemy i metody przełączania wyjść graficznych korekcji wzroku na wyświetlaczu urządzenia elektronicznego” (orytg. Systems and Methods for Switching Vision Correction Graphical Outputs on a Display of an Electronic Device) i został on pierwotnie złożony 6 maja 2020 roku. Trzech wynalazców jest wymienianych jako Ci, którzy wpadli na ten pomysł: Lee ; Sung Chang; (Saratoga, Kalifornia); Ryu; Kee Suk; (Cupertino, Kalifornia); Wu; i Wei Guang; (Pało Alto, Kalifornia).

źródła: Patently Apple | PhoneArena | U.S. Patent and Trademark Office (USPTO)