Treści z Netflixa w AV1 teraz na wybranych telewizorach i PS4 Pro

Już teraz można oglądać filmy i seriale w serwisie Netflix z wykorzystaniem nowej technologii kodowania AV1 na wybranych telewizorach i PS4 Pro.

Technologia AV1 w serwisie Netflix na wybranych telewizorach i kolejnych  urządzeniach

Serwis streamingowy Netflix obsługuje teraz kodek AV1 do przesyłania strumieniowego swoich filmów i seriali na niektórych modelach telewizorów. Na początek technologia została udostępniona tylko na niektórych urządzeniach, chociaż można w niej oglądać treści z serwisu na dowolnym telewizorze podłączonym do konsoli PlayStation 4 Pro. Jeżeli zatem posiadasz jeden z kompatybilnych telewizorów albo PS4, to już możesz strumieniować treści z Netfliksa w technologii AV1.

AV1 to pierwszy format kodeka wideo o wysokiej wydajności z bezpłatną licencją od Alliance of Open Media (AOMedia), który jest rozwijany dzięki szerokiemu zaangażowaniu w branży wiedzy i zasobów. Netflix jest dumny z bycia członkiem-założycielem AOMedia i kluczowym współtwórcą w rozwoju AV1. Członkami AOMedia są także Apple, Amazon, Facebook (obecnie Meta), Google, Microsoft, Samsung i inne firmy. Specyfikacja AV1 została opublikowana w 2018 roku. Od tego czasu ciężko pracowano nad udostępnieniem streamingu AV1 użytkownikom serwisu Netflix.

W lutym 2020 roku Netflix rozpoczął przesyłanie strumieniowe AV1 w aplikacji mobilnej na Androida. Premiera Androida wykorzystywała dekoder oprogramowania open source dav1d, zbudowany przez społeczności VideoLAN, VLC i FFmpeg i sponsorowany przez AOMedia. Streaming przy wykorzystywaniu kodeka AV1 poprawił wrażenia z oglądania przez, szczególnie w trudnych warunkach sieciowych.

W tamtym czasie Netflix promował przesyłanie strumieniowe za pomocą AV1, mówiąc, że odnotował 20-procentową poprawę kompresji w porównaniu z kodekiem VP9. Na blogu poświęconym temu ogłoszeniu Netflix powiedział, że jego celem było „wdrożenie AV1 na wszystkich platformach”, jednak nie znamy harmonogramu wdrożenia na najbliższe miesiące.

Drzewo partycji w kodekach VP9 i AV1
Drzewo partycji w kodekach VP9 i AV1 (Chen Y. i inni: An overview of core coding tools in the av1 video codec, in Picture Coding Symp. (PCS), 2018.)

Netflix udostępnił listę urządzeń, na których obsługiwany jest kodek AV1 w serwisie:

  • Samsung UHD 2020
  • Samsung 2020 UHD QLED
  • Samsung 2020 8K QLED
  • Samsung The Frame 2020
  • Samsung The Serif 2020
  • Smart TV Samsung The Terrace 2020
  • dowolny telewizor podłączony do PS4 Pro z zainstalowaną aplikacją Netflix na konsoli
  • Amazon Fire TV z systemem Fire OS 7 lub nowszym
  • Smart TV z Android TV z systemem operacyjnym Android 10 lub nowszym

Netflix poinformował w informacji prasowej, że współpracuje z partnerami zewnętrznymi, aby udostępnić obsługę AV1 na coraz większej liczbie urządzeń, więc miejmy nadzieję, że wkrótce więcej modeli telewizorów będzie kompatybilnych z tą technologią. Firma twierdzi również, że „bada” możliwość strumieniowania HDR z wykorzystaniem AV1.

AV1 może opierać się na nowoczesnych procesorach o dużej mocy, aby przesyłać strumieniowo wideo lepszej jakości z większą kompresją niż inne kodeki wideo, a w testach Netflixa zaobserwowano, że AV1 dostarcza wideo o wyższej jakości przy tej samej szybkości transmisji bitów, co inne formaty, a testerzy zauważyli mniej zauważalnych spadków jakość wideo.

Ale ten ruch prawdopodobnie nie jest całkowicie motywowany lepszą wydajnością przesyłania strumieniowego, ponieważ AV1 jest kodekiem typu open source. Netflix nie będzie musiał zatem płacić tantiem za korzystanie z tej technologii innym firmom.

źródło: Netflix | The Verge