Microsoft idzie do przodu w trwającej dekadę rywalizacji z Apple

W rywalizacji sięgającej pionierskich czasów komputerów osobistych, obejmującej garaże rodziców, niechlujne brody i okulary dla nerdów, Microsoft po raz kolejny wyprzedził Apple, odzyskując tytuł najcenniejszej spółki publicznej na świecie.

Kapitalizacja rynkowa firm Apple i Microsoft od 2000 do 2021 roku (✻ 3 listopada)

Po opublikowanym w czwartek raporcie o zyskach Apple’a za czwarty kwartał, który ujawnił, w jakim stopniu globalny niedobór chipów wpływa na producenta iPhone’a, kapitalizacja rynkowa Microsoftu przewyższyła w piątek kapitalizację Apple’a, po raz pierwszy od lipca 2020 roku i dopiero po raz drugi od 2010 roku producent wyprzedził swojego rywala z Cupertino.

Apple wyprzedził swojego dawnego wroga pod względem kapitalizacji rynkowej w 2010 roku, kiedy Microsoft zmagał się z niską sprzedażą komputerów PC, a Apple było na fali sukcesu po premierze iPhone’a w 2007 roku. Jednak w ostatnich latach pod przywództwem Satyi Nadella, Microsoft z powodzeniem odbił się, zmniejszając swoją zależność od systemu Windows i stając się wiodącym graczem na rosnącym rynku aplikacji dla przedsiębiorstw opartych na chmurze.

Na dzień zamknięcia rynku 3 listopada 2021 roku kapitalizacja rynkowa Microsoftu wyniosła 2,51 biliona dolarów, podczas gdy kapitalizacja Apple wyniosła 2,49 biliona dolarów. ✻

Jak pokazuje powyższy wykres, w ciągu ostatnich kilku lat ceny akcji i kapitalizacji rynkowej obu spółek gwałtownie wzrosły. Po tym, jak Apple stał się pierwszą firmą wartą biliony dolarów w sierpniu 2018 roku, zajęło jej jeszcze tylko dwa lata, aby przekroczyć kamień milowy w wysokości dwóch bilionów w sierpniu 2020 roku. Microsoft dopiero co przekroczył barierę 2 bilionów dolarów w czerwcu 2021 roku, i jak widać nie zwalnia.

źródło: Statista