Układ okresowy fikcyjnych pierwiastków znanych z popkultury

Sprawdź listę popularnych, fikcyjnych pierwiastków, które zostały opisane w literaturze i komiksach, a także w filmach, serialach telewizyjnych i animowanych oraz grach.

Układ okresowy fikcyjnych pierwiastków znanych z popkultury, literatury i gier
Układ okresowy fikcyjnych pierwiastków znanych z popkultury, literatury i gier

Gatunki science fiction i fantasy pełne są ciekawych materiałów o nieziemskich właściwościach. Niektóre pozbawiają bohaterów mocy, niektóre zasilają futurystyczne maszyny, a inne wykazują fantastyczne cechy, które dodają zabawy i smaku naszym ulubionym opowieściom. Śledzenie wszystkich kreatywnych elementów fikcyjnych w popularnych mediach może być trudne. Dlatego powstał fikcyjny układ okresowy nieistniejących pierwiastków, które w pewien sposób porządkuje ten wyimaginowany zestaw.

W rzeczywistości pierwiastki są uporządkowane w układzie okresowym według liczby posiadanych protonów. Niestety fikcyjne pierwiastki rzadko są opisywane na tyle szczegółowo, aby można było wykorzystać ten sam schemat, co w przypadku rzeczywistych pierwiastków chemicznych w układzie okresowym pierwiastków – tzw. tablicy Mendelejewa. Zamiast tego możemy usystematyzować i omawiać fikcyjne minerały według rodzaju mediów, z których pochodzą.

Dlatego tez powstał zabawny układ okresowy fikcyjnych pierwiastków wraz z krótkim podsumowaniem niektórych z najpopularniejszych wyimaginowanych substancji z telewizji, gier, komiksów i filmów. Niektóre wpisy mogą zawierać spoilery dotyczące materiału źródłowego, więc bądź ostrożny, jeśli nie widziałeś, nie czytałeś lub nie spotkałeś się z niektórymi z nich.

W porządku, przejdźmy zatem do fikcyjnego układu okresowego, który został uporządkowany według mediów, w których został użyty.

Seriale telewizyjne

 • Axonite: rozpoczynając naszą eksplorację fikcyjnych minerałów, mamy axonit od Doctora Who. Aksonit posiada cudowną zdolność replikowania dowolnej innej substancji we wszechświecie. To żywa, świadoma cząsteczka, która musi się rozprzestrzenić, aby się rozmnażać.
 • Chronoton: element manipulujący czasem wprowadzony po raz pierwszy w serialu Star Trek, który pozwala użytkownikom kontrolować lub zatrzymywać upływ czasu. Pojawia się również w innych seriach, w takich jak Futurama i Teen Titans (Młodzi tytani).
 • Dilithium: ten krystaliczny fikcyjny minerał pochodzi z uniwersum Star Treka. Zasila silniki warp statku Enterprise, dając załodze możliwość podróżowania w kosmosie z prędkością większą niż prędkość światła.

Seriale animowane

 • Acoustium: metaliczny element z odcinka Batman Beyond Shriek. Acoustium zostało użyte do zasilania urządzenia generującego dźwięk o energii wystarczającej do zniszczenia całych budynków.
 • Capsidium: w kreskówce Wojownicze Żółwie Ninja kapsydium jest źródłem zasilania mobilnego legowiska głównego złoczyńcy Kranga – Technodromu.
 • Diamondium: w Futuramie diamondium jest najtwardszą znaną substancją we wszechświecie. Jedyna możliwa twardsza substancja – diamondillium – jest podejrzanie podobna, a postacie w serialu sugerują, że może to być ten sam fikcyjny element pod różnymi nazwami.

Gry

 • Orichalcum: po raz pierwszy wspomniany przez Platona, orichalcum jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych fikcyjnych minerałów. Odniesienia do orichalcum zaśmiecają starożytną grecką mitologię i rzymskie opowieści, a popularność zachowała się do czasów współczesnych. Niezliczone gry wideo wykorzystują orichalcum jako rzadki uniwersalny epierwiastek o fantastycznych właściwościach. Seria Final Fantasy, Elder Scrolls i Kingdom Hearts to tylko niektóre z serii gier wideo, które w pewnym stopniu wykorzystują orichalcum.
 • Runite: to jasnoniebieski metal, który można znaleźć w grze MMORPG Runescape. Jest to jedna z najpopularniejszych zbroi w grze, a jej siła zapewnia znaczną przewagę nad innymi substancjami, takimi jak mithril i adamantyna.
 • Warpstone: to niezwykle potężny i bardzo niestabilny kryształ z ekspansywnego uniwersum Warhammera o wielu niezwykłych właściwościach. Jest magią w stałej formie i posiada niesamowite możliwości, takie jak transmutowanie metali oraz zasilanie maszyn i broni.

Komiksy

 • Adamantium: w Marvel Comics szkielet i pazury Wolverine’a są wykonane z fikcyjnego elementu adamantium, stopu stali wielokrotnie mocniejszego niż tradycyjna stal. Jest to praktycznie niezniszczalny metal o niezrównanej gęstości, co czyni go doskonałym wyborem do wytwarzania zbroi i broni.
 • Kryptonit: być może najbardziej znany fikcyjny element ze wszystkich – Kryptonit jest pierwiastkiem radioaktywnym i jedyną prawdziwą słabością Supermana. Stworzony przez komiksy DC kryptonit jest obcym elementem stworzonym podczas zniszczenia macierzystej planety Supermana – Kryptonu. Można go również zsyntetyzować w laboratorium. Ekspozycja na zielony Kryptonit czyni Supermana i innych Kryptonian bezsilnymi, pozostawiając ich podatnymi na atak. Biorąc pod uwagę popularność Supermana, jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów tego układu okresowego.
 • Vibranium: w Marvel Cinematic Universe i Marvel Comics tarcza Kapitana Ameryki i kombinezon Czarnej Pantery są wykonane z vibranium, niezwykle mocnego metalu pochodzenia pozaziemskiego. Pochłania energię kinetyczną i wibracje, dzięki czemu jest najlepszym materiałem na zbroje i broń defensywną, taką jak tarcze. Vibranium jest czasami nazywane antymetalem, Vibranium-B lub Plunderstone. Jest to z pewnością jeden z najbardziej znanych fikcyjnych metali.

Filmy

 • Carbonite: kiedy Darth Vader potrzebował sposobu na przetransportowanie Luke’a Skywalkera do Imperatora Palpatine’a, zdecydował, że zamrożenie go żywcem w karbonicie jest najlepszą opcją. Ponieważ nie mógł sobie pozwolić na ryzyko zabicia Luke’a, najpierw przetestował mechanizm zamrażania na Hanie Solo w jednej z najbardziej pamiętnych scen z Imperium kontratakuje. Han Solo zamrożony w karbonicie to jeden z najbardziej kultowych obrazów z serii Star Wars.
 • Flubber: to zarazem tytuł kultowego filmu z 1997 roku z Robinem Williamsem w roli głównej, w którym występuje czująca fikcyjna substancja. Termin flubber to określenie „latającej gumy” używanej do opisania chaotycznego zachowania materiału eksperymentalnego.
 • Unobtanium: pojawił się w wielu fikcyjnych dziełach jako nazwa dla każdego rzadkiego pierwiastka lub potężnej substancji. Ostatnio była siłą napędową, która napędzała fabułę filmu Avatar Jamesa Camerona. W tym filmie unobtanium to nadprzewodnikowy metal wysokotemperaturowy wydobywany z planety Pandora. Potrzebny był do zasilania statków podczas podróży międzygwiezdnych.

Literatura

 • Dust: czyli pył, to podstawowa jednostka świadomości z serii Mroczne materie (tyt. oryg. His Dark Materials) autorstwa Philipa Pullmana. Pył jest czasami nazywany Cząstkami Rusakowa na cześć naukowca Borysa Rusakowa, który odegrał kluczową rolę w odkryciu pyłu.
 • Galvorn: to fikcyjny metal w Śródziemiu J.R.R. Tolkiena. Po raz pierwszy wspomniano o nim w Silmarillionie, gdzie opisano go jako twardszy od krasnoludzkiej stali, ale wystarczająco plastyczny, by można go było łatwo wykorzystać do tworzenia broni i tworzenia zbroi. W serii Władca Pierścieni Galvorn był również używany do tworzenia zbroi i broni, które odbijały tylko światło księżyca.
 • Slood: uzupełniając nasz fikcyjny układ okresowy, mamy slood, jeden z bardziej unikalnych fikcyjnych materiałów na tej liście z serii Świat Dysku autorstwa Terry’ego Pratchetta. Jest do odkrycia tylko przez świadome, inteligentne istoty, trochę podobne do ognia. Okiełznanie sloodu wymaga przekroczenia pewnego progu inteligencji, którego ludzie zamieszkujący Świat Dysku muszą jeszcze osiągnąć.

źródło: Daily Infographic – The Periodic Table of Fictional Elements