realme dołączyło do programu Eco Rating

Pierwsze smartfony firmy realme posiadają już ocenę wpływu na środowisko naturalne według programu Eco Rating.

realme dołączyło do programu Eco Rating

Marka smartfonów realme dołączyła do programu Eco Rating. Dzięki temu konsumenci decydujący się na smartfon tego producenta już wkrótce będą mogli kierować się nie tylko wydajnością czy wzornictwem, ale także tym jaki wpływ na środowisko wywiera dane urządzenie.

Pierwsze smartfony producenta już przeszły certyfikację w ramach systemu Eco Rating i otrzymały wysokie oceny środowiskowe. Jest wśród nich jeden z najbardziej opłacalnych smartfonów oferujących superszybki standard komunikacji, czyli realme 8 5G (Eco Rating 76/100). Oceniony został również realme 8i, niedrogi średniopółkowiec z 50-megapiksleowym aparatem, który zadebiutował w Polsce w październiku (Eco Rating 80/100).

Program Eco Rating polega na ocenie wpływu na środowisko całego procesu produkcji, transportu, użytkowania i utylizacji smartfonów.

Na całościową ocenę danego modelu składają się oceny częściowe z pięciu obszarów:

  • trwałości – obejmuje wytrzymałość urządzenia, żywotność baterii oraz okres gwarancji na urządzenie i jego komponenty,
  • możliwości naprawy – obejmuje łatwość naprawy urządzenia, w tym uwzględnia sposób zaprojektowania telefonu komórkowego i dodatkowe czynności, które mogą wydłużyć żywotność produktu poprzez poprawę w zakresie możliwości naprawy, ponownego wykorzystania i modernizacji. Wyższy wynik wskazuje, w jakim stopniu urządzenie spełnia te kryteria,
  • recyklingu – ocena, w jakim stopniu komponenty urządzenia można odzyskać i zdemontować; obejmuje dostępność informacji na ten temat oraz w jakim stopniu odzyskane materiały mogą zostać poddane recyklingowi,
  • efektywnego wykorzystania zasobów – ocena wpływu na wyczerpanie zasobów poprzez wykorzystanie do produkcji urządzenia rzadkich surowców (np. złoto do produkcji komponentów elektronicznych); im wyższy wynik, tym mniejszy wpływ na wyczerpanie zasobów,
  • efektywności klimatycznej – ocena emisji gazów cieplarnianych w całym cyklu życia produktu; im wyższy wynik, tym lepszy wkład w ochronę klimatu.

Konsument widząc etykietę Eco Rating może dzięki 100-punktowej skali dowiedzieć się między innymi, czy interesujący go smartfon jest produktem solidnym, czy wykorzystano w nim surowce pozyskane z recyklingu oraz jak duży pozostawił ślad węglowy. Metodologia Eco Rating bazuje na branżowej wiedzy, najlepszych praktykach oraz uwzględnia 13 różnych wskaźników środowiskowych oraz 6 kryteriów tzw. efektywności surowcowej.

Eco Rating wystartował w maju bieżącego roku z inicjatywy pięciu wiodących europejskich operatorów: Deutsche Telekom (właściciel T-Mobile Polska), Orange, Telefónica, Telia Company oraz Vodafone. Obejmuje 24 kraje kontynentu. Istotnym elementem programu jest udział w nim największych marek mobilnych, do których dołączyło realme.

Więcej o programie Eco rating przeczytasz na oficjalnej stronie internetowej.

źródło: realme | Eco Rating