Pieczęć Terra Carta zaprojektowana przez LoveFrom Ive’a

Firma LoveFrom Jony’ego Ive’a przedstawiła projekt pieczęci Terra Carta, która przyznawana jest w uznaniu korporacyjnych wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Projekt pieczęci Terra Carta w kolorze

Jeśli kiedykolwiek chciałeś rzucić okiem na proces projektowania Jony’ego Ive’a, udostępnił on cztery zdjęcia swojej pracy w toku nad pieczęcią do nagrody środowiskowej Terra Carta. Studio projektowe LoveFrom, stworzone w 2019 roku przez byłego projektanta głównego i CDO firmy Apple, – Jony’ego Ive’a, zaprezentowało nagrodę Terra Carta Seal, przyznawaną firmom, które prowadzą działania na rzecz tworzenia zrównoważonych rynków.

Terra Carta – która szczegółowo opisuje zrównoważoną przyszłość dzięki udziałowi prywatnych korporacji, jest częścią Inicjatywy Zrównoważonych Rynków Księcia Karola. Przedsięwzięcie środowiskowe koncentruje się na zmianach klimatycznych i zostało uruchomione w tym roku, aby „zjednoczyć ludzi i planetę, dając podstawowe prawa i wartość naturze”.

W tym tygodniu inauguracyjna pieczęć Terra Carta Seal została przyznana 45 firmom, które wykazały zaangażowanie w ograniczaniu globalnego ocieplenia – donosi Wallpaper. Według Forbesa, na początku trzydniowego Forum Terra Carta Action ogłoszono wyróżnione firmy, wśród których są Amazon, Salesforce, HP, IBM i partner firmy Apple w zakresie produkcji chipów – TSMC.

Wallpaper zagłębiło się w zawiłości pieczęci LoveFrom, która ma okrągły kształt, łączy obrazy natury ze świętą geometrią i czcionką na zamówienie. W centralnej części pieczęci znajdują się liście dębu, żołędzie, paprocie, magnolia, floks, biedronki, motyl monarcha, ptaki i pszczoły miodne, elementy, które ucieleśniają zieloną wizję Terra Carta.

Wzmocniliśmy odporność i płodność natury, pozwalając tym naturalnym elementom delikatnie przejąć kontrolę nad obrazem – powiedział Ive. Jest to wizualnie bujna celebracja potęgi natury, która wcale nie jest powierzchowną dekoracją, ale te naturalne formy nadają projektowi życie.

Elementy przypominające winorośl tworzą siedem zachodzących na siebie okręgów i przeplatają się z napisem „Terra Carta”, wykonanym specjalną czcionką LoveFrom Serif, opracowaną przez Ive’a. Zainspirowany pracą drukarza i projektanta czcionek Johna Baskerville’a, krój pisma jest również używany do odtworzenia motta Terra Carta, które otacza grafikę pieczęci.

Proces tworzenia projektu pieczęci przez studio LoveFrom
Proces tworzenia projektu pieczęci przez studio LoveFrom

Spędziliśmy cały ten czas na tworzeniu kroju pisma, którego moglibyśmy użyć dla naszej tożsamości: nie chcieliśmy logo, chcieliśmy czegoś znacznie skromniejszego, bardziej podobnego do dialogu – zauważył Ive. Pomyśleliśmy, że użyjemy tego kroju pisma dla naszych przyjaciół; nie mogliśmy wymyślić lepszego sposobu na skorzystanie z kilku lat pracy nad Terra Carta i myślę, że działa naprawdę całkiem dobrze. Możesz zobaczyć, że typografia jest wyraźnie umieszczona dla pieczęci, ale uwiodła mnie delikatna, nieco anarchiczna dominacja naturalnych odniesień.

Ive i jego zespół wykonali wiele wersji pieczęci Terra Carta, w tym cyfrowe grafiki i pieczęć papierową wydrukowaną na papierze czerpanym, produkowanym przez brytyjską papiernię Jamesa Croppera. Wersja papierowa, stworzona w żmudnym procesie drukowania, tłoczenia, sztancowania i mikroperforacji, zostaje dołączona do pamiątkowego podsumowania i wręczana zwycięzcom Terra Carta Seal.

Pieczęć Terra Carta wydrukowana na papierze czerpanym
Pieczęć Terra Carta wydrukowana na papierze czerpanym

Wyjaśniając rękodzieło stojące za pieczęcią, Ive powiedział, że jego studio LoveFrom stosuje filozofię projektowania, którą kultywował w Apple.

Przez dziesięciolecia w Apple jedną z moich trosk był pomysł, że jeśli mamy dyscyplinę w naszej praktyce myślenia, jesteśmy odpowiedzialni za nasze myślenie, a rezultatem jest to, że możemy być lekcy we wdrażaniu – powiedział Ive. To naprawdę stało się tak centralną częścią sposobu, w jaki postrzegamy problemy i sposobu, w jaki praktykujemy.

Ive’owi przypisuje się zaprojektowanie Terra Carta, a w lipcu uruchomił Terra Carta Design Lab – konkurs, w którym zaprosił studentów z londyńskiego Royal College of Art do odkrywania i tworzenia rozwiązań dla zrównoważonej przyszłości.

Ive odszedł z Apple w 2019 roku, aby utworzyć swoją firmę konsultingową i od tego czasu został zakontraktowany przez takie firmy jak Airbnb i Ferrari.

źródło: AppleInsider | Wallpaper