Firefox 94 z energicznymi kolorami oraz izolacją witryn

Mozilla udostępniła Firefoksa 94 dla użytkowników komputerów stacjonarnych na wszystkich platformach, oraz dla użytkowników urządzeń z Androidem.

Firefox 94 – Żyj w kolorze

Lista nowych funkcji i zauważalnych ulepszeń obejmuje międzyinnymi nową kolorystykę, domyślnie włączoną izolację witryn, a także wiele ulepszeń w zakresie wydajności i bezpieczeństwa na wszystkich platformach. Chociaż na pierwszy rzut oka może nie wydawać się to wielkim wydaniem, Firefox 94 jest dość ważną wersją dla większości użytkowników tej przeglądarki, która w ciągu ostatniej dekady straciła ogromny udział w rynku, głównie na rzecz Google Chrome.

Dostępny dla wszystkich użytkowników komputerów stacjonarnych, Firefox 94 trafia dziś również na urządzenia z Androidem, podczas gdy użytkownicy iOS otrzymują wersję Firefox 39.

Zanim przejdę do zmian, powinienem również podkreślić, że Firefox 94 oznacza koniec wsparcia dla gałęzi Firefox 78 Extended Support Release. Teraz nową taką wersją przeglądarki jest Firefox 91.3 ESR.

Lista nowości w Firefoksie 94 na komputery

  • Monit dotyczący wyboru kolorystyki przy pierwszym uruchomieniu, który daje możliwość wyboru jednego z sześciu nowych motywów kolorystycznych.
  • Izolacja witryn jest teraz domyślnie włączona, aby pomóc w ochronie przed złośliwymi witrynami próbującymi przejąć poufne informacje z innych witryn odwiedzanych przez użytkownika.
  • Aktualizacje obsługiwane automatycznie pod systemem Windows – działają teraz w tle, więc nie ma już monitów o aktualizację, które przeszkadzałyby użytkownikowi.
  • Strona about:unloads na wszystkich platformach stacjonarnych pozwala ręcznie zwolnić ostatnio używane karty.
  • Obsługa trybu niskiego zużycia energii firmy Apple dla wideo pełnoekranowego w witrynach takich jak YouTube i Twitch.
Monit dotyczący wyboru palety kolorystycznej w Firefoksie 94
Monit dotyczący wyboru palety kolorystycznej w Firefoksie 94
  • Użytkownicy Linuksa uzyskują lepszą wydajność WebGL i mniejsze zużycie energii.
  • Rozszerzenie Firefox Multi-Account Containers z integracją Mozilla VPN pozwala używać różnych lokalizacji serwerów dla różnych kontenerów.
  • Użytkownicy Androida otrzymują nową, dostosowywaną stronę główną Firefoksa dla Androida, która zawiera najnowsze karty, zakładki, wyszukiwania i artykuły polecane przez Pocket. Ten mobilny feature przeglądarki otrzymał również nową funkcję o nazwie Nieaktywne karty (karty nieoglądane przez dwa tygodnie są automatycznie przenoszone do specjalnej sekcji zasobnika kart).

źródło: Mozilla Blog | NotebookCheck