macOS 12 Monterey dostępny do pobrania!

Apple udostępniło nową wersję systemu operacyjnego dla komputerów Mac – macOS Monterey. Dowiedz się, jakie nowe funkcje przynosi ta aktualizacja?

macOS 12 Monterey

System operacyjny macOS Monterey oferuje nowe funkcje, które pomagają użytkownikom łączyć się na nowe sposoby, osiągać więcej i bezproblemowo współpracować z innymi urządzeniami Apple. FaceTime zawiera nowe funkcje audio i wideo, które sprawiają, że rozmowy są bardziej naturalne i realistyczne, a nowe narzędzia Continuity, takie jak AirPlay to Mac, umożliwiają jeszcze lepszą współpracę urządzeń Apple.

Tekst na żywo i wyszukiwanie wizualne zapewniają nowe funkcje analityczne, które pozwalają wydobyć przydatne informacje, Safari zawiera zaawansowaną organizację kart z grupami kart, a skróty do komputerów Mac zapewniają łatwość automatyzacji.

SharePlay, który pojawi się jesienią tego roku, umożliwi użytkownikom komputerów Mac wspólne korzystanie z funkcji FaceTime, a Universal Control ułatwi użytkownikom bezproblemową pracę na komputerach Mac i iPad. System macOS Monterey jest już dostępny jako bezpłatna aktualizacja oprogramowania na komputerach Mac z procesorami M1 i Intel.

Nowe sposoby na utrzymywanie kontaktu przez FaceTime’a

Połączenia przez FaceTime’a brzmią pod systemem macOS Monterey bardziej naturalnie i realistycznie, a funkcja SharePlay oferuje użytkownikom nowy sposób łączenia się i spędzania czasu z przyjaciółmi i rodziną. Dzięki przestrzennemu dźwiękowi głosy podczas rozmowy na FaceTimie brzmią tak, jakby dochodziły z miejsca, w którym dana osoba znajduje się na ekranie. Dwa nowe tryby mikrofonu dają użytkownikom większą kontrolę nad tym, jak brzmi ich głos:

  • Voice Isolation eliminuje szumy tła, aby zapewnić krystalicznie czysty głos użytkownika,
  • Wide Spectrum pozwala na dotarcie do wszystkich dźwięków, dzięki czemu uczestnicy mogą wszystko usłyszeć.

Tryb portretowy, to nowa funkcja FaceTime’a, która dostępna jest też w aplikacjach, takich jak Webex i Zoom, wykorzystuje silnik neuronowy w układzie M1, aby zachować ostrość użytkownika podczas rozmycia tła, a nowy widok siatki pokazuje uczestników grupowego połączenia FaceTime w płytki w tym samym rozmiarze.

SharePlay to potężny zestaw funkcji, które umożliwią użytkownikom wspólne korzystanie podczas połączeń na FaceTimie. Użytkownicy mogą w czasie rzeczywistym słuchać ulubionej muzyki, oglądać seriale, filmy i nie tylko z przyjaciółmi i rodziną, a współdzielone sterowanie odtwarzaniem umożliwia każdemu uczestnikowi sesji SharePlay odtwarzanie, wstrzymywanie lub przeskakiwanie do przodu. Mogą również udostępniać cały ekran lub tylko określoną aplikację, co ułatwia współpracę ze znajomymi lub współpracownikami podczas połączenia. SharePlay będzie działać z aplikacjami takimi jak Apple Music i Apple TV+, a także z popularnymi usługami innych firm.

Praca na urządzeniach Apple z Universal Control i AirPlay na Mac

Dzięki Universal Control użytkownicy będą mogli pracować za pomocą jednej myszy i klawiatury oraz płynnie poruszać się między komputerami Mac i iPadem. Użytkownicy mogą umieszczać urządzenia obok siebie i natychmiast przenosić kursor z jednego urządzenia na drugie — nie jest wymagana konfiguracja. Mogą używać klawiatury Maca do pisania tekstu na dowolnym urządzeniu lub łatwo przeciągać i upuszczać zawartość między urządzeniami. Użytkownicy mogą nawet rysować za pomocą Apple Pencil na iPadzie i umieszczać swoje ilustracje bezpośrednio w aplikacjach na Macu, korzystając z potężnych możliwości wszystkich swoich urządzeń jednocześnie.

Dzięki AirPlay na Maca można łatwo odtwarzać, prezentować i udostępniać niemal wszystko, z iPhone’a lub iPada bezpośrednio do komputera Mac. Korzystaj z AirPlay, aby udostępniać najnowsze filmy i gry, zdjęcia i prezentacje bezpośrednio na oszałamiającym wyświetlaczu Retina komputera Mac lub odtwarzać muzykę z całego pokoju na systemie dźwiękowym wysokiej jakości w komputerze Mac.

Nowe funkcje Continuity, takie jak Universal Control, jeszcze bardziej ułatwiają pracę na wielu urządzeniach Apple

Live Text wykrywa tekst na zdjęciach, w tym numery telefonów, strony internetowe, adresy i inne, dzięki czemu użytkownicy mogą kopiować i wklejać, wykonywać połączenia telefoniczne, otwierać strony internetowe i łatwo wyszukiwać więcej informacji. Funkcja Visual Look Up pomaga użytkownikom odkrywać i poznawać zwierzęta, sztukę, punkty orientacyjne, rośliny i nie tylko na zdjęciach. Zarówno Live Text, jak i Visual Look Up działają w systemie macOS i wykorzystują zaawansowane uczenie maszynowe na urządzeniu, dzięki czemu dane użytkowników są poufne. Funkcja dostępna jest w wybranych lokalizacjach, niestety nie w Polsce.

Tryb skupienia pomaga użytkownikom skoncentrować się na zadaniu i ograniczać rozpraszanie uwagi

Tryb skupienia filtruje powiadomienia z aplikacji i od osób na podstawie tego, na czym użytkownik chce się w danym momencie skupić. Gdy użytkownik ma ustawiony Tryb skupienia na swoim Macu, automatycznie ustawia się on na innych urządzeniach Apple’a, działających z tym samym Apple ID. Podczas korzystania z Trybu skupienia status jest automatycznie wyświetlany w Wiadomościach i obsługiwanych aplikacjach komunikacyjnych, takich jak Slack, aby inni nie przerywali, gdy użytkownicy kończą projekt lub są na wakacjach.

Więcej sposobów organizowania i współpracy z notatkami

Dzięki aplikacji Notatki pod systemem Monterey użytkownicy mają nowe sposoby współpracy, organizacji i tworzenia notatek z dowolnego miejsca. Szybka notatka daje użytkownikom możliwość zapisywania notatek w dowolnej aplikacji, dzięki czemu łatwo jest uchwycić myśli i pomysły w dowolnym momencie. Użytkownicy mogą również dodawać linki z aplikacji do Szybkiej notatki, co jest przydatne, gdy muszą zapamiętać witrynę w Safari lub szybko znaleźć lokalizację w Mapach. Nowe narzędzia do współpracy pozwalają użytkownikom dodawać wzmianki, a także przeglądać aktualizacje udostępnionej notatki w nowym widoku Aktywność. W Monterey łatwo można je organizować za pomocą znaczników — szybszego sposobu kategoryzowania notatek i ułatwiania ich wyszukiwania dzięki nowej przeglądarce znaczników.

Ulepszone działanie kart w Safari

Safari oferuje użytkownikom większą kontrolę nad sposobem przeglądania sieci, w tym nową funkcję grup kart, która umożliwia użytkownikom łatwe zapisywanie i porządkowanie kart — doskonałe do planowania podróży, tworzenia projektów i przechowywania regularnie odwiedzanych kart. Grupy kart synchronizują się na komputerach Mac, iPhonie i iPadzie, dzięki czemu użytkownicy mogą kontynuować swój projekt z dowolnego miejsca i łatwo udostępniać karty znajomym i rodzinie.

Safari oferuje nowe sposoby korzystania z internetu, w tym nowy opcjonalny, kompaktowy projekt paska kart, który zapewnia użytkownikom więcej miejsca do przeglądania, integrację z funkcją Udostępnione dla Ciebie, dzięki czemu użytkownicy mogą łatwo uzyskiwać dostęp do łączy wysyłanych z Wiadomości, a obsługa Szybkiej notatki ułatwia śledzenie informacji na stronach internetowych.

Safari oferuje również użytkownikom większą ochronę prywatności, dzięki inteligentnej ochronie przed śledzeniem, która uniemożliwia trackerom profilowanie użytkowników za pomocą ich adresu IP.

Skróty oferują bezproblemową automatyzację na komputerach Mac

Skróty na Macu pomagają użytkownikom osiągnąć maksymalną produktywność dzięki aplikacjom, z których korzystają najczęściej. Dzięki bogatej galerii gotowych skrótów użytkownicy mogą łatwo zautomatyzować codzienne zadania, takie jak natychmiastowe otwieranie często używanych aplikacji w celu szybkiego rozpoczęcia dnia pracy lub dodawanie do listy zakupów przypomnienia, kiedy dotrą do sklepu.

Edytor skrótów umożliwia użytkownikom dostosowywanie skrótów do swoich trybów pracy. Dzięki skrótom zintegrowanym w całym systemie macOS, w tym pasku menu, Finderze, Spotlight i Siri, można łatwo uruchamiać skróty w dowolnym momencie.

Uaktualnienie macOS 12 Monterey
Uaktualnienie macOS 12 Monterey

Dodatkowe funkcje

  • Udostępnione Tobie ułatwia cieszenie się zawartością udostępnianą przez Wiadomości bezpośrednio w Zdjęciach, Safari, Apple Podcasts, Apple News i aplikacji Apple TV. Użytkownicy mogą łatwo znaleźć udostępnione treści, zobaczyć, kto je polecił, i odpowiedzieć bezpośrednio w oryginalnym wątku, który został udostępniony.
  • Mapy oferują zupełnie nowe, wciągające wrażenia z niezwykłymi szczegółami dróg, okolic, drzew, budynków i nie tylko, a wszystko to ożywione bezpośrednio na zachwycającym ekranie komputera Mac.
  • iCloud+ łączy wszystko, co użytkownicy kochają w iCloud, z nowymi funkcjami premium, w tym Hide My Email, rozszerzoną obsługą HomeKit Secure Video i innowacyjną nową usługą prywatności w internecie, iCloud Private Relay, bez dodatkowych kosztów. Wszystkie plany iCloud+ można udostępniać osobom z tej samej grupy rodzinnej, dzięki czemu każdy może cieszyć się nowymi funkcjami, miejscem na dane i podwyższonym poziomem korzystania z usługi. Obecni subskrybenci przestrzeni dyskowej iCloud zostaną automatycznie uaktualnieni do iCloud+ bez dodatkowych kosztów.
  • Przestrzenny dźwięk dociera do komputerów Mac z układem M1, zapewniając kinowe wrażenia dzięki AirPods (3. generacji), AirPods Pro i AirPods Max. A dzięki dynamicznemu śledzeniu głowy dźwięk pozostaje na komputerze Mac, nawet gdy użytkownik porusza głową.
  • Ochrona prywatności poczty uniemożliwia nadawcom sprawdzenie, czy wiadomość e-mail została otwarta, i ukrywa adresy IP, dzięki czemu nadawcy nie mogą poznać lokalizacji użytkownika ani użyć jej do utworzenia na jego podstawie profilu.
  • Nowe funkcje ułatwień dostępu umożliwiają każdemu dodawanie alternatywnych opisów obrazów bezpośrednio z poziomu znaczników, a ulepszony pełny dostęp do klawiatury i nowe opcje dostosowywania kursora zapewniają większą elastyczność podczas nawigacji na komputerze Mac.

źródło: Apple Newsroom