Najlepsze zdjęcia panoramiczne konkursu The Pano Awards 2021

Zobacz najbardziej spektakularne panoramy na świecie wyróżnione w tegorocznym konkursie fotograficznym The Pano Awards 2021.

Zimowy wschód księżyca nad Los Angeles, fot. Elliot McGucken

Wyróżnienie – Zabudowania

Zimowy wschod słońca nad Los Angeles, USA

fot. Elliot McGucken

The EPSON International Pano Awards to prawdopodobnie najbardziej spektakularny konkurs fotograficzny na świecie, w którym nieprzerwanie nagradzane są najbardziej inspirujące obrazy z imponującą gamą ujęć sztuki fotografii panoramicznej. Wśród fotografii odnajdziemy różnorodną tematykę – od bajkowych wschodów słońca po surrealistyczne miasta przebijające się przez chmury.

Myśleliśmy, że rok 2020 był trudnym rokiem, ale rok 2021 wyniósł sprawy na zupełnie nowy poziom – mówi David Evans, kurator konkursu. Pomimo pandemii i wielu innych wyzwań, tegoroczne prace były niesamowite.

W dwunastej edycji do konkursu wpłynęło ponad 5000 zgłoszeń z 97 krajów. Kategorie są proste – otwarte i amatorskie, z których każdy jest podzielony na przyrodę/krajobrazy lub środowiska zbudowane. Jedynym ważnym wymogiem wejścia jest to, że obrazy są prezentowane w szerokich lub wysokich proporcjach.

Ogólną nagrodę Fotografa Roku otrzymał Joshua Hermann za serię wspaniałych ujęć podkreślających mityczne piękno bagien w południowej Luizjanie.

Dorastając w południowej Luizjanie i od najmłodszych lat poznając bagna i mokradła, wyjątkowe piękno i ciekawą ekologię tego obszaru, utkwiły one we mnie przez całe moje życie – mówi Hermann. Pragnę podzielić się pięknem tych miejsc poprzez moje zdjęcia, pozwolić ludziom przyjrzeć się wyjątkowości tych obszarów i ostatecznie poinformować ich o znaczeniu ochrony tych mokradeł.

Nagrodę Amatora Fotografa Roku otrzymał austriacki fotograf Daniel Trippolt. Jego nagrodzone ujęcia obejmowały kilka kontynentów, ale wszystkie miały wspólną estetykę, której przykładem jest Shining Heart, oszałamiające ujęcie przedstawiające drogę w kształcie serca w Słowenii.

Po niezliczonych próbach nadszedł moment, w którym zebrały się wszystkie czynniki decydujące o idealnym zdjęciu, wyjaśnia Trippolt. Wiedziałem już, że należy ustawić się tak, aby perspektywa drogi serca była właściwa. Potem miałem dobry poranny nastrój, gdzie mgła przesuwała się na obraz od lewej do prawej, a potem samochód przejechał przez ulicę, tak że zimna ulica stała się kłującym sercem.

Inne warte obejrzenia fotografie to między innymi uderzające szerokie ujęcie kormoranów na łodziach w świetle wczesnego poranka, nieprawdopodobnie doskonałe ujęcie postaci otoczonej odbiciem zorzy polarnej na Islandii oraz kilka przypominających sen ujęć krajobrazu wschodzącego słońca, które przypominają inny świat.

  • Błyszczące serce, Słowenia, fot. Daniel Trippolt
  • Przyroda i Krajobrazy – Wieczny Trójkąt. Południowe bagna, Stany Zjednoczone, fot. Joshua Herrmann
  • Kormorany na łodziach, Wielka Brytania, fot. Robert Maynard
  • Wyróżnienie - Przyroda i Krajobraz: Czerwona Gwardia, Południe USA, fot. Chung Hu
  • Miasto w chmurach, Dubaj, fot. Florian Kriechbaumer
  • Pływający targ na Borneo, Indonezja, fot. Sarah Wouters
  • Trujące szaleństwo, Rumunia, fot. Gheorghe Popa
  • Zorza polarna na Islandii, Vik – Larryn Stuart Rae

Obejrzyj wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace w wyjątkowo obszernej galerii na stronie internetowej konkursu The EPSON International Awards 2021.

Źródło: Nagrody Pano