Ubrania z OmniFiber rejestrują i odtwarzają wzorce oddechowe użytkowników

Technologia o nazwie OmniFiber jest rozwijana przez naukowców z MIT, Uniwersytetu w Uppsali i szwedzkiego Królewskiego Instytutu Technologicznego KTH.

Kawałek tkaniny z technologią OminFiber, z widocznymi czarnymi inteligentnymi włóknami
Kawałek tkaniny z technologią OminFiber, z widocznymi czarnymi inteligentnymi włóknami

Wyobraź sobie, że jesteś amatorskim piosenkarzem lub sportowcem podczas treningu i potrafisz „poczuć” sposób, w jaki profesjonalista oddycha podczas swojego występu lub treningu. To tylko jedno z potencjalnych zastosowań nowego „inteligentnego” włókna o nazwie OmniFiber, które może mieć również zastosowania medyczne.

Przybiera ono postać rozciągliwych włókien podobnych do przędzy z zewnętrzną osłoną z plecionego polimeru, leżącą pod spodnią warstwą miękkiego materiału, która wykrywa rozciąganie lub ściskanie jako zmianę oporu elektrycznego. Zawiera także wewnętrzną rurkę elastomerową zawierającą płynne medium, takie jak sprężone powietrze lub woda. Włókna są na tyle cienkie i elastyczne, że można z nich szyć, tkać lub dziać w arkusze materiału przy użyciu istniejących komercyjnych maszyn włókienniczych.

Kiedy osoba nosząca obcisłą odzież wykonaną z tego materiału oddycha – lub porusza się w inny sposób – włókna są w stanie zmierzyć zasięg i położenie tego ruchu. Dołączony kompresor może następnie odtwarzać to ciśnienie we włóknach, umożliwiając innemu użytkownikowi odczucie oddychania w ten sam sposób, co poprzedni użytkownik.

Ponadto postawiono hipotezę, że odzież zawierająca włókna OmniFiber może pomóc pacjentom rekonwalescencji – na przykład w powrocie do zdrowia po operacji lub chorobach układu oddechowego może pomóc w przywróceniu prawidłowych wzorców oddychania.

W dotychczas przeprowadzonych testach sprawdzających tę koncepcję, gorsetowa bielizna wykonana z włókien została z powodzeniem wykorzystana do monitorowania i odtwarzania ruchów mięśni oddechowych u wytrenowanej śpiewaczki operowej podczas śpiewania.

W końcu byliśmy w stanie rejestrować i odtwarzać złożone ruchy, które mogliśmy uchwycić z fizjologii doświadczonego śpiewaka i przetransponować na ciało nieśpiewającego, początkującego ucznia. – mówi Ozgun Kilic Afsar, doktorant wizytujący w MIT. Tak więc nie tylko pozyskujemy tę wiedzę od eksperta, ale jesteśmy w stanie przekazać ją haptycznie komuś, kto dopiero się uczy.

Obecnie plany wymagają dalszego rozwoju technologii OmniFiber i ewentualnego wykorzystania jej do treningu ruchu w takich dyscyplinach jak kaligrafia czy taniec. Został on zaprezentowany w tym tygodniu na internetowej konferencji Association for Computing Machinery’s User Interface Software and Technology.

źródło: MIT | New Atlas