Nowy MacBook Pro z procesorem M1 Max i MagSafe ale bez Touch Bara

Ju jutro zobaczymy zapewne nowe modele MacBooka Pro z szybszymi procesorami M1 Max i Pro, z szybszym ładowaniem, MagSafe oraz innymi ulepszeniami.

Nowe procesory Apple M1 (październik 2021)

Wszystko wskazuje na to, że podczas poniedziałkowego wydarzenia „Unleashed” Apple wypuści kilka nowych produktów, ale większa część prezentacji będzie prawdopodobnie dotyczyć MacBooka Pro. Wspominając o potencjalnej premierze 14-calowego MacBooka Pro i odświeżonego 16-calowego MacBooka Pro, Mark Gurman z Bloomberga przedstawił swoje przewidywania, a także szczegóły dotyczące nowych modeli.

Czego możemy się spodziewać?

W swoim biuletynie „Power On” Gurman przypomina o wcześniej wspominanych przez komentatorów funkcjach, w tym o nowych rozdzielczościach wyświetlacza i miniaturowym ekranie LED. Według anonimowego źródła mają pojawić się nowe się rozdzielczości ekranu 3024✕1964 i 3456✕2234 pikseli.

Nowe modele mają być zasilane przez chip wykorzystujący 10 rdzeni procesora – składających się z 8 rdzeni o wysokiej wydajności i 2 rdzeni o wysokiej efektywności, aby oszczędzać energię. Ma pojawić się także wersja modelu, w którym procesor graficzny nowego chipa będzie zawierał 16 lub 32 rdzeni.

Konfiguracje z 8 GB i 16 GB pamięci RAM we wcześniejszej 13-calowej wersji MacBooka Pro mogą zyskać dodatkowe opcje. Według raportu 32 GB i 64 GB również zostały przetestowane. Istniejący 16-calowy MacBook Pro ma mieć opcję 32 GB pamięci RAM, ale już nie 64 GB.

Jeśli chodzi o nazwę nowych chipów, nie jest jasne, czy Apple zdecyduje się na dodatkową literę, nazywając procesory M1X lub M1Z. Inną możliwością są M1 Pro i M1 Max, przy czym te ostatnie można znaleźć w dziennikach programistów aplikacji. Nie jest jasne, czy dotyczy to nowego MacBooka Pro, czy przyszłego produktu, ale biorąc pod uwagę czas publikacji, wydaje się, że dotyczy to właśnie oczekiwanego jutro MacBooka Pro.

Dzisiejszy raport mówi, że w nowym MacBooku Pro nie zobaczymy już paska dotykowego Touch Bar. Chociaż Apple miał „przetestowane wersje” z dodatkami, takimi jak gniazdo kart SD, HDMI i USB-A, wydaje się mało prawdopodobne, że firma włączy je do nowych modeli..

Wreszcie, MagSafe pojawi się w nowych modelach, wraz z „szybszymi” prędkościami ładowania.

Poprzednie plotki dotyczące nowych MacBooków Pro z 2021 roku

Drugie jesienne wydarzenie specjalne „Unleashed” firmy Apple, ma wprowadzić zmiany w ofercie MacBooków Pro, dodając 2 nowe modele. Mówi się, że 16-calowy MacBook Pro przechodzi na Apple Silicon, podczas gdy 14-calowy MacBook Pro zapewni więcej miejsca na ekranie niż model 13-calowy, oferując jednocześnie chip M1 zaprojektowany przez Apple.

Oczekuje się, że nowe modele będą korzystać z nowego układu „M1X”, o którym informowano już wcześniej 3 października. Podczas gdy dwa modele będą korzystać z 10-rdzeniowego procesora i Neural Engine, jedna wersja będzie miała 16-rdzeniowy procesor graficzny, a druga będzie wersją 32-rdzeniową.

Wcześniejsze plotki sugerowały, że nowy MacBook Pro zwiastuje powrót MagSafe do linii MacBook Pro. W tym samym raporcie twierdzono, że Touch Bar, który zadebiutował w modelach MacBooka Pro z 2016 roku, w tym roku wreszcie zniknie.

Wiele plotek z wielu źródeł mówi, że Apple wprowadzi do MacBooka Pro mini-wyświetlacze z podświetleniem LED, zapewniające wysoki poziom kontrastu i lepszą reprezentację kolorów na równi z ekranami OLED. 12 października analityk specjalizujący się w wyświetlaczach stwierdził, że mini LED jest bardzo prawdopodobne, wraz z potencjalną częstotliwością odświeżania 120 Hz – byłby to dwukrotny wzrost w porównaniu z obecnymi modelami z 60 Hz.

Jeden z wycieków z 16 października twierdził, że niesławne wycięcie z wyświetlaczy iPhone’a może dotrzeć do linii MacBook Pro, z kamerą FaceTime HD umieszczoną wewnątrz wycięcia w górnej części wyświetlacza. Jednocześnie jednak powiedziano, że Face ID nie będzie używany w modelu, a Touch ID ma pozostać jedynym używanym systemem zabezpieczeń biometrycznych w MacBookach.

Mac mini i AirPods 3

Oczekuje się, że oprócz nowych MacBooków Pro, które będą główną atrakcją jutrzejszej konferencji, Apple może planować wprowadzenie wysokiej klasy Maca mini oraz bezprzewodowe słuchawki douszne AirPods trzeciej generacji. Mówi się także o większym i bardziej rozbudowanym iMacu, chociaż jest to mniej prawdopodobne.

Już jutro po 19.00 wszystko będzie jasne!

źródło: Apple Insider