Zagłosuj na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Wystartowała kolejna edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 – każdy może zgłosić własną propozycję i wziąć udział w konkursie – sprawdź szczegóły!

Młodzieżowe Słowo Roku 2021

To już 6. edycja plebiscytu, który na trwałe zmienia język polski. Dzięki głosom słowa takie, jak jesieniaradwudzionek i XD trafiają na salony i pod strzechy. Dołącz do zabawy i wyznaczaj trendy! Wykaż się kreatywnością i zgarnij nagrody.

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jest przedsięwzięciem popularyzującym język polski wśród młodzieży, zapoczątkowanym w 2016 roku we współpracy z projektem Słowa klucze w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Jakie słowo stanie na szczycie podium w tym roku? Decyzja należy także do Ciebie!

Jak wziąć udział w plebiscycie?

  1. Wejdź na stronę sjp.pwn.pl, na której automatycznie pojawi się formularz.
  2. W formularzu wpisz słowo wraz z informacją, co ono znaczy.
  3. Możesz dodać także przykład jego użycia.
    UWAGA! Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe ani slangowe. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.
  4. Twoje zgłoszenie trafi do bazy plebiscytu. Propozycje słów wraz z opisem można zgłaszać tylko w okresie od 12 października 2021 r. do 7 listopada 2021 r.
  5. Następnie Jury przeanalizuje bazę zgłoszeń i wyłoni 20 najczęściej proponowanych w pierwszym etapie regulaminowych słów.
  6. 15 listopada 2021 r. ruszy II etap plebiscytu. Opublikujemy tę listę w postaci formularza jednokrotnego wyboru, wówczas ponownie możesz wziąć udział w zabawie, tym razem już oddając swój głos na JEDNO z wyłonionych po I etapie topowych słów tego sezonu. Ten etap głosowania zakończy się 30.11.2021 r. o północy.

UWAGA!
Znamy laureatów plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 – wygrał „śpiulkolot”, na kolejnych miejscach znalazły się kolejno „naura” i „twoja stara” – sprawdź ich znaczenia!

Jakie powalczyć o nagrody?

Z puli zgłoszeń pierwszego etapu Jury wybierze trzy zgłoszenia, które uzna za najciekawsze i przyzna Nagrodę Jury oraz dwa wyróżnienia. Autorzy tych zgłoszeń otrzymają nagrody książkowe od PWN.

Zwycięzców poznamy na początku grudnia.

Podobnie jak w poprzednich edycjach w plebiscycie nie będą notowane m.in. słowa obraźliwe, szerzące mowę nienawiści, godzące w dobre imię konkretnych osób, szkodliwe społecznie – konkretną listę wykluczeń znajdziesz w Regulaminie.

O przebiegu plebiscytu organizatorzy będą informować za pośrednictwem strony sjp.pwn.pl w sekcji Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku.

Oto zwycięskie słowa z poprzednich edycji plebiscytu:

1. miejsce2. miejsce3. miejsce
2016sztosogarnąć/ogarniać siębeka/masakra
2017xDsztosdwudzionek
2018dzbanmasny/masnoprestiż/prestiżowy
2019alternatywkajesieniaraeluwina
2020SJ*
2021???

Przejdź do Galerii Młodzieżowych Słów Roku – znajdują się w niej wybrane hasła z tegorocznego plebiscytu wraz z definicjami.

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN od 2016 roku. Przez ostatnie lata wprowadził do powszechnej polszczyzny wiele słów i wyrażeń, wcześniej znanych głównie młodemu pokoleniu.

źródło: PWN