Z okazji urodzin Modrzejewskiej Google przygotowało okolicznościowy doodle, którym postanowiło uhonorować historię niezwykłej damy polskiego teatru.
Najwybitniejsza dama polskiego teatru, Helena Modrzejewska, obchodziłaby dziś swoje 181. urodziny. Modrzejewska zachwycała widzów w sztukach szekspirowskich jako Julia, Rozalina, Ofelia czy Lady Makbet, poznano ją także jako genialną odtwórczynię ról Marii Stuart, Praksedy czy Adrianny Lecouvreur.
Grała między innymi w Krakowie, Lwowie, Warszawie, Poznaniu, a także na deskach wielu amerykańskich teatrów. Przez 46 lat swojej kariery odwiedziła ponad 300 miast na całym świecie. Szczególnie upodobała sobie sztuki szekspirowskie – była ich wielką propagatorką. Nic dziwnego, że osiągnęła status supergwiazdy, na stałe wpisując się w panteon wybitnych artystów i artystek.
Przyszła na świat 12 października 1840 roku w Krakowie. Na scenie nazywała się Heleną Modrzejewską, po mężu zaś Chłapowską. Gdy wyemigrowała do USA przybrała łatwiejszą do wymówienia formę nazwiska – „Modjeska”.
Swoją karierę zaczęła bardzo młodo. Jeździła wraz ze swoim mistrzem, partnerem i jednocześnie ojcem dzieci, Gustawem Zimajerem, po prowincjonalnych galicyjskich teatrach, aż w końcu trafiła na lwowskie i krakowskie deski teatralne, a jej kariera nabrała tempa. Po życiowych zawirowaniach wyjechała ze swoim mężem, Karolem Chłapowskim oraz synem Rudolfem Modrzejewskim do Warszawy. Jej życie zarówno artystyczne, jak i towarzyskie kwitło. Przyjaźniła się z wielkimi artystami swoich czasów – Stanisławem Witkiewiczem, Adamem Chmielowskim czy noblistą Henrykiem Sienkiewiczem.
Po przyjeździe do Warszawy wzbudzała sensację. Grała w wielu premierach, była jedną z najlepiej opłacanych artystek, a prasa się o niej rozpisywała. To właśnie z warszawskiego okresu pochodzą jej znane kreacje jako Anieli ze “Ślubów panieńskich”, Marii Stuart czy Adrianny Lecouvreur. W Warszawie rozpoczęła także zabiegi o tłumaczenie na język polski wielu dzieł Szekspira.
W późniejszym okresie los rzucił Helenę za ocean – przeznaczone jej było podbijać amerykański teatr i zdobywać serca tamtejszych widzów. Mimo dużej niechęci władz zaborczych, utrudniających jej kontakty z Polakami, wracała na polskie ziemie.
Helena Modrzejewska zmarła na krótko po zakończeniu kariery aktorskiej, 8 kwietnia 1909 roku w kalifornijskiej Bay Island w East Newport, a jej szczątki spoczęły w Krakowie. Żegnały ją tłumy, a okazję do ostatniego pożegnania z przyjaciółką i swoją wielką miłością wykorzystał podczas przemowy Henryk Sienkiewicz.
Życiorys Modrzejewskiej starczyłby na kilka filmów i książek – tak się zresztą stało: postać artystki została odwzorowana przez Krystynę Jandę w filmie Jana Łomnickiego “Modrzejewska”. Wielu autorów pokusiło się również o opisanie jej historii w formie biografii.
Kim była Helena Modrzejewska? Artystką? Aktorką? Muzą? Kimś więcej – osobą, która wywarła ogromny wpływ na sztukę nie tylko polską, ale i światową.
źródło: Google Blog Polska | Elżbieta Różalska – Communications Manager w Google Polska