ROIDMI Eve Plus z funkcją mopa i bazą samoczyszczącą

Sprawdź, co potrafi samoopróżniający się robot odkurzający z funkcją mopa – Roidmi Eve Plus – sprawdzam, jak radzi sobie w praktyce.

robot odkurzająco-mopujący Roidmi Eve Plus

Najnowszy model robota odkurzającego ROIDMI Eve Plus posiada bazę służącą do opróżniania pojemnika na kurz, a dodatkowo system sterylizacji i funkcję dezodoryzacji. Jak podaje producent jest to pionierski system samosterylizacji, który uruchamia się automatycznie po usunięciu kurzu z pojemnika odkurzacza. Generator cząstek dezodoryzujących wykorzystuje filtr HEPA i technologię aktywnego tlenu (często używaną do sterylizacji sprzętu), aby skutecznie przetwarzać odpady i przy okazji pozbywać się pasożytów domowych. Radzi sobie z roztoczami, bakteriami (w tym Escherichia coli, Candida albicans, Staphylococcus aureus), toksycznymi chemikaliami, takimi jak amoniak, formaldehyd, benzen i TVOC oraz usuwa zapach papierosów i perfum.

Niezależnie od tego, czy chodzi o nową technologię czy po prostu wygodę, coraz więcej osób korzysta z inteligentnego robota do sprzątania w swoich domach. Ale im dłużej odpady leżą w jednym miejscu, tym bardziej prawdopodobne jest, że rozwijają się w nich bakterie – a my nie zdajemy sobie sprawy z potencjalnego zagrożenia, jakie stanowią dla naszego zdrowia. W przeciwieństwie do wielu marek lekceważących ten fakt, zespół Xiaomi pracujący nad modelem ROIDMI Eve Plus opracował funkcję sterylizacja stacji usuwania kurzu równie skrupulatnie jak moc czyszczenia i samoopróżnianie.

W rzeczywistości ROIDIMI jest tutaj pionierem i tak naprawdę wyszedł z potrzebą sterylizacji odpadów nie tylko przed konkurencją, ale nawet samymi klientami. Inteligentny robot odkurzający zyskuje teraz kolejny wyróżnik, który oprócz dokładnego odkurzania i opróżniania pojemnika, dodatkowo sterylizuje odpady.

Na rynku mamy obecnie istny wysp robotów odkurzających, które świetnie radzą sobie ze sprzątaniem, bezkolizyjnym omijaniem przeszkód czy wykrywaniem brudu dlatego producenci muszą wyprzedzać konkurencję i oferować coraz to nowe funkcje, które mają być przydatne i pożyteczne a nie tylko kolejnym osiągiem w specyfikacji.

Po tygodniowych testach tego robota jestem w stanie podzielić się z Wami swoimi spostrzeżeniami na temat tego modelu. Niestety nie mam odpowiedniej aparatury, aby potwierdzić działanie funkcji sterylizującej odpady, ale mając w domu alergika sami możecie ocenić, czy ten robot radzi sobie z alergenami takimi jak roztocza.

Na skróty

Przejdź do interesującej Cię sekcji, klikając na poniższe odnośniki:

cechy

Najważniejsze funkcje ROIDMI Eve Plus

Zaawansowany robot odkurzający z funkcją mopowania, opróżniania i samosterylizacji.

LiDAR

superczuły lidar 4. generacji LDS może szybko skanować cały dom i automatycznie rysować mapy za pomocą algorytmu SLAM

samosterylizacja

inteligentne samoopróżnianie kurzu i samosterylizacja zapewniają obsługę bez użycia rąk

250 minut

czas ładowania i czas pracy robota ROIDMI Eve Plus to aż 250 minut

aplikacja

współpracuje z aplikacją Xiaomi Home oraz Roidmi

 • Samoopróżnianie/automatyczne usuwanie kurzu: stacja usuwania kurzu automatycznie opróżnia robota po każdym odkurzaniu. Duży worek na kurz o pojemności 3 litrów, pomieści 30 pełnych pojemników na kurz i spokojnie wystarczy na ponad 2 miesiące, zanim go trzeba będzie wymienić. O potrzebie wymiany worka oczywiście jesteśmy informowani przez robota i w aplikacji.
 • Aż 3 przypomnienia o wymianie worka na kurz: komunikat głosowy (robot mówi także w języku polskim, co jest miłym akcentem), na wyświetlaczu LED i powiadomienie w aplikacji mobilnej.
 • Ekran LED: odliczanie czasu opróżniania pojemnika z kurzem, postęp ładowania, powiadomienie o rozpoczęciu sterylizacji, przypomnienie o wymianie worka na kurz, alarm błędu.

Nawigacja i czujniki

ROIDMI Eve Plus wyposażony jest w całą masę czujników, które znacznie ułatwiają robotowi poruszanie się po pomieszczeniach, dzięki czemu odkurza wszędzie tam, gdzie się zmieści i nie obija się o meble i pozostawione przedmioty, choć podczas pierwszego testu miał problem z jednym moim kapciem, którego postanowił popychać przez około 2 metry. Niemniej możemy być spokojni o stan naszych mebli – w ogólnym rozrachunku porusza się zwinnie i z gracją po podłodze.

Opis elementów robota ROIDMI Eve Plus
Opis elementów robota

Przyciski znajdujące się na robocie:

 • Przycisk punktowy (po lewej)
  • należy nacisnąć, aby rozpocząć sprzątanie pobliskiego obszaru o wymiarach 1,6 ✕ 1,6 m , po zakończeniu pracy sam wróci do stacji
  • aby zatrzymać podczas sprzątania, należy nacisnąć przycisk ponownie
 • Przycisk zasilania (środkowy)
  • należy nacisnąć, aby rozpocząć pełny cykl sprzątania, po zakończeniu pracy sam wróci do stacji
  • należy przytrzymać dłużej, aby włączyć/wyłączyć robota
  • aby zatrzymać podczas sprzątania, należy nacisnąć przycisk ponownie
 • Przycisk dokowania (po prawej)
  • należy nacisnąć, aby odesłać robota do bazy
Opis przycisków robota Roidmi Eve Plus
Opis przycisków robota

Oznaczenia na wyświetlaczu LED stacji dokującej

 • miernik mocy – wyświetla stan naładowania robota (% baterii) oraz ewentualny kod błędu, który należy sprawdzić w instrukcji
 • pierwszy rysunek pokazuje działania generatora jonów zapachowych (funkcja samosterylizacji)
 • środkowa ikona to wskaźnik komunikacji
 • ikona po prawej stronie przypomina o zmianie zapełnionego worka na kurz

Dotknięcie ekranu LED spowoduje włączenie na żądanie samoopróżnienia pojemnika z kurzem znajdującego się w robocie. Pojemnik jest też opróżniany każdorazowo po każdym cyklu sprzątania.

Oznaczenia na wyświetlaczu LED stacji dokującej ROIDMI Eve Plus
Oznaczenia na wyświetlaczu LED stacji dokującej

Wszystko to dzięki zastosowanym technologiom i algorytmom:

 • nawigacja laserowa LDS 4 generacji: skanowanie o wysokiej precyzji – odwzorowuje plan pomieszczeń z niezwykłą dokładnością, dzięki czemu możemy na mapie wskazywać miejsca które ma posprzątać lub pominąć podczas kolejnej sesji sprzątania,
 • algorytm — ładowanie i wznawianie: robot dokuje z powrotem do bazy ładującej, gdy poziom naładowania baterii spadnie do 15% i wznawia czyszczenie przy doładowaniu do 80% mocy baterii w miejscu, w którym skończył,
 • planowanie ścieżki: algorytm planowania ścieżki Roidmi jest zgodny z zasadą pierwszeństwa dla długiego boku i zasadą planowania w kształcie łuku,
 • algorytm mapowania wielu pięter: precyzyjne skanowanuje układ i odpowiednio dopasowuje mapy w przypadku domów piętrowych,
 • automatyczna regulacja prędkości obrotowej szczotek bocznych i trybu odkurzania: w trybie automatycznym robot stosuje dużą prędkość szczotek bocznych wzdłuż ścian i w rogach, a mniejszą prędkość w pozostałych miejscach.

Bateria

Roidmi Eve Plus może pochwalić się imponującą baterią o pojemności 5200 mAh, która w najniższym trybie powinna wystarczyć na 250 minut sprzątania, co odpowiada ok. 250 m² – oznacza to, że w mieszkaniu o powierzchni 90 m² po odjęciu miejsc zastawionych meblami ma do ~45 m² do posprzątania , czyli może w nim przejechać nawet 3 razy w trybie automatycznym i z mopowanie (czyli tak naprawdę przecieraniem na mokro).

Tak, czy inaczej, ten model z pewnością zadowoli właścicieli dużych powierzchni, gdzie odkurzacz nie powinien robić sobie przestojów, potrzebnych na podładowanie.

Roidmi Eve Plus – wznawianie sprzatania
sprzątanie

Jak sprząta i działa?

Pierwsze uruchomienie, dokładność sprzątania i hałas.

Robot bardzo łatwo sparujemy z naszym kontem w aplikacji Xiaomi Home lub Roidmi (o samych aplikacjach przeczytasz więcej poniżej). Należy pamietać, aby robota połączyć z siecią w pasmie 2,4 GHz i postępować według instrukcji wyświetlanych na ekranie smartfona. Wszystko odbywa się w języku polskim, więc nie powinniście mieć z tym większego problemu.

Po pierwszym uruchomieniu i połączeniu z siecią zapewne będzie trzeba zaktualizować oprogramowanie sprzętowe odkurzacza do najnowszej wersji, które w momencie pisania tej recenzji oznaczone było numerem 0.9.3_2539. Co ciekawe do tej wersji uaktualniło się dopiero po sparowaniu z aplikacją ROIDMI. Nie zapomnijcie także ustawić komunikatów głosowych w języku polskim – fabrycznie ma włączoną obsługę w języku angielskim.

Gdy już przejdziemy przez proces parowania i aktualizacji, przed pierwszym sprzątaniem warto pozostawić robota zadokowanego w stacji do pełnego naładowania. Już po uruchomieniu robot skanuje dokładnie sporą część pomieszczenia, co można obserwować w czasie rzeczywistym w aplikacji mobilnej. Ten model jest dość głośny i przy pełnej mocy, dźwięk sięga do 75 dB. Oznacza to, że raczej nie poodkurzamy w nocy podczas snu, ale już podczas naszej nieobecności w domu nie ma to większego znaczenia.

Opcje map odkurzacza Roidmi Eve Plus
Opcje map

Po zmapowaniu całego mieszkania lub domu, bardzo łatwo można zarządzać sprzątaniem według pomieszczeń lub obszarów, które zaznaczymy na planie w aplikacji. Można dzielić i łączyć pomieszczenia, stawiać wirtualne ściany lub obszary, które mają zostać pominięte przez robota podczas sprzątania, a także nadawać własne nazwy dla poszczególnych pokoi.

Dzięki mocy ssącej 2700 Pa oraz automatycznej regulacji prędkości obrotowej szczotek bocznych, odkurzanie jest bardzo dokładne także w narożnikach i przy ścianach. Z kolei elastyczna ssawka dopasowuje się do kształtu powierzchni, po której jedzie robot, co doskonale zbiera nawet najmniejszy kurz.

Zbiornik na wodę ma pojemność zaledwie 250 ml, ale precyzyjnie kontroluje poziom wody. Przyznam szczerze, że osobiście nie lubię funkcji mopowania w tego typu odkurzaczach, ponieważ tak naprawdę to nie jest mopowanie a przetarcie na wilgotno i nie zastąpi nam to dokładnego umycia powierzchni.

Omijanie przeszkód i pokonywanie progów do 2 cm
Omijanie przeszkód i pokonywanie progów do 2 cm

Robot zwalnia i omija przeszkody dzięki czujnikowi podczerwieni z przodu. Jest również wyposażony w czujniki przeciwuderzeniowe po bokach, które informują urządzenie o tym kiedy ma zwolnić lub wspiąć się o stopień wyżej. Robot radzi sobie z uskokami do 2 cm, ale przy dywanie z włosiem dłuższym niż 3 cm może zaplątać szczotki boczne. Pod spodem znajduje się czujnik informujący o schodach lub przeszkodach do pokonania, takich jak próg.

W ogólny rozrachunku całe mieszkanie jest dość szybko i dokładnie posprzątane, a na koniec nie musimy pamietać o opróżnianiu pojemnika na kurz, ponieważ wszystkie zebrane śmieci zostają wciągnięte przez stację do jednorazowego worka.

Poziom zapełnienie worka w stacji Roidmi
worek 3 litry

Jednorazowy worek na kurz o pojemności 3l powinien wystarczyć nawet na 2 miesiące – stacja informuje o zapełnieniu się worka.

Ekran dotykowy LED - uruchamianie opróżniania robota
ekran dotykowy

Zbieranie kurzu jednym dotknięciem, na ekranie wyświetla się przypomnienie o wymianie worka.

Stacja dokująca poziom zapełnienia worka
sterylizacja jonowa

Brud w worku na kurz pozostanie wolny od roztoczy, bakterii, pleśni i zapachów nawet po miesiącu.

Uwaga!

 • Odkurzacz może mieć problem z pracą na podłogach białych, jasnych i bardzo ciemnych.
 • Nie należy używać funkcji mopa na dywanie.
 • Podczas ładowania, lub gdy robot nie jest używany, należy wyjąć moduł mopa, wylać nadmiar wody i wyczyścić mopa, aby uniknąć powstania pleśni lub nieprzyjemnego zapachu. 
 • Zaleca się czyszczenie mopa każdorazowo w celu utrzymania prędkości wchłaniania wody oraz efektywnego mycia. W razie potrzeby wymienić mop na nowy – w zestawie mamy sporo zapasowych ścierek jednorazowego użytku i jedną wielokrotnego użytku.
 • Jeżeli urządzenie główne będzie ładowane na drewnianej podłodze, należy wcześniej zdemontować moduł mopa, aby zapobiec wyciekom wody z mopa i uszkodzeniu podłogi.
aplikacja

Aplikacja Mi Home i Roidmi

Odkurzacz obsługiwany jest przez aplikację Mi Home lub Roidmi na iOS-a i Androida.

Aplikacja mobilna Mi Home jest dopracowana i intuicyjna. Pozwala tworzyć oddzielne strefy czyszczenia, zamieszczać na mapie wirtualne ściany fantomowe i tworzyć strefy, które odkurzacz powinien omijać. Oczywiście aplikacja pozwala monitorować stan naładowania robota, planować zdalnie sprzątanie z dowolnego miejsca, tak aby można było wrócić, gdy robot skończy swoją robotę.

Mapowanie w aplikacji ROIDMI

Takie same funkcje ma aplikacja ROIDMI, jednak jej tłumaczenie nie jest do końca dopracowane – nie przeszkadza to jednak w jej użytkowaniu. Zauważyłem także, że aplikacja ROIDMI zaproponowała wyższą wersję oprogramowania niż Xiaomi Home, albo robot aktualizował się etapami najpierw do niższej wersji w apce Xiaomi a później do wyższej w apce ROIDMI.

Tak czy inaczej polecam wypróbowanie obu aplikacji i wybrać tę, która bardziej przypadnie Wam do gustu.

Ważne jest, aby przed sparowaniem z drugą aplikacją usnąć urządzenie z poprzedniej – w przeciwnym razie nie będzie możliwe dodanie robota do nowej aplikacji. Zawsze można też zresetować ustawienia.

Jak dodać robota do aplikacji ROIDMI?

Parowanie robota sprzątającego z aplikacją ROIDMI
Parowanie robota sprzątającego z aplikacją ROIDMI
 1. Należy pobrać aplikację ze sklepu App Store lub Google Play (linki znajdują się poniżej, można też zeskanować kod QR z instrukcji użytkownika lub wpisać nazwę ROIDMI.
 2. Zaloguj się w aplikacji. Równocześnie przytrzymaj na robocie sprzątającym (przez ponad 3 sekundy) przyciski lewy i środkowy, aby zresetować urządzenie.
 3. Kliknij przycisk „+” w prawym górnym rogu strony głównej aplikacji, aby dodać urządzenie. 
 4. Z listy urządzeń wybierz robota sprzątającego ROIDMI Eve Plus.
 5. Połącz urządzenie z siecią Wi-Fi w paśmie 2,4 GHz, kierując się wyświetlanymi wskazówkami na ekranie telefonu.
Zrzuty ekranu z aplikacji mobilnej ROIDMI
Zrzuty ekranu z aplikacji mobilnej ROIDMI

Jak dodać robota do aplikacji Xiaomi Home?

Urządzenie współpracuje z aplikacją mijia (Mi Home/Xiaomi Home). Można nim sterować przez tę aplikację, która ponadto umożliwia łączność z innymi urządzeniami inteligentnymi od Xiaomi.

Parowanie robota sprzątającego z aplikacją Xiaomi Home
Parowanie robota sprzątającego z aplikacją Xiaomi Home
 1. Zeskanuj poniższy kod QR (znajduje się też w instrukcji), wyszukaj nazwę Xiaomi Home w sklepie z aplikacjami albo skorzystaj z poniższych przycisków, aby pobrać i zainstalować aplikację.
 2. Uruchom aplikację Xiaomi Home, zarejestruj nowe konto lub zaloguj się w aplikacji do już posiadanego konta.
 3. Równocześnie przytrzymaj (przez ponad 3 sekundy) środkowy i prawy przycisk na robocie sprzątającym, aby zresetować urządzenie.
 4. Kliknij przycisk „+” w prawym górnym rogu strony głównej aplikacji, aby dodać urządzenie.
 5. Na liście kategorii urządzeń odszukaj pozycję „Robot sprzątający”, a następnie kliknij na model ROIDMI Eve Plus.
specyfikacja

Specyfikacja techniczna

Najważniejsze parametry i funkcje robota ROIDMI Eve Plus.

średnica robota35 cm
wysokość robota9,8 cm
wymiary stacji dokującej (bazy) 35 × 35 × 17,5 cm
wagaodkurzacz – 3,6 kg
stacja – 2,7 kg
typ połączeniaWi-Fi b/g/n 2,4 GHz
filtrHepa
bateria5200 mAh Li-Ion
(do 250 min pracy na jednym ładowaniu)
moc ssąca2700 Pa
poziom hałasurobot max – 75 dB
stacja opróżniająca – 84 dB
czujnikiantykolizyjny, krawędzi, odległości
wirtualne ścianymożliwość ustawiania w aplikacji
automatyzacjeautomatyczne sprzątanie lub manualne
pojemnik na kurz0,3 litra, zmywalny
pojemnik na wodę0,25 litra
funkcjeautomatyczne rozpoznawanie stopnia zabrudzenia powierzchni, funkcja lokalizacji, funkcja mopa, kontrola ilości wody, sprzątanie wybranych pomieszczeń, współpraca z Google Assistant i Amazon Alexa,
głowica dopasowująca się do rodzaju sprzątanej powierzchni
aplikacja mobilnaROIDMI lub Mi Home w języku polskim, na urządzenia z systemami Android i iOS
akcesoria10 nakładek jednorazowego użytku, baza czyszcząca Clean Base z automatycznym zasobnikiem na brud, szczotka boczna, zasilacz, zbiornik na wodę i kurz
Co w zestawie Roidmi Eve Plus
nasza ocena

Podsumowanie

Czy warto kupić ten model robota sprzątającego?

Polecane przez mobiRANK.pl (sticker small)

Robot odkurzający Roidmi Eve Plus jest warty swojej ceny zwłaszcza, że oferuje wyjątkowa funkcję sterylizacji śmieci, dzięki czemu możemy być spokojni, że bakterie, kurz czy roztocza zostały zneutralizowane w pojemniku z workiem na śmieci.

Jeśli nie masz dywanów z długim włosiem, to ten model będzie wystarczający, aby dokładnie posprzątać płaskie podłogi czy wykładziny. Moc ssania jest na tyle silna, aby zebrać z podłogi małe i większe śmieci oraz okruchy. Dwie szczotki boczne i zaawansowane czujniki antykolizyjne zapewniają dokładne czyszczenie przy krawędziach i w rogach pomieszczeń, bez obawy o obijanie sie urządzenia o ściany i przedmioty na podłodze.

Uważam, że w obecnych czasach wszystkie automatyczne roboty powinny posiadać takie czujniki i nie kuście się na urządzenia, które muszą dotknąć przeszkody, aby się od niej odbić.

Największym minusem tego modelu jest dość spory hałas w porównaniu z innymi modelami ze stajni Xiaomi. Jednak te drugie nie posiadają stacji samoopróżniającej z jonizatorem, więc coś za coś. Cieszę się, że producent zapewnił możliwość korzystania z aplikacji Xiaomi Home, z poziomu której można zarządzać innymi inteligentnymi urządzeniami chińskiego producenta – w ten sposób wszystkie urządzenia mamy w jednym miejscu.

 • samosterylizująca się stacja na śmieci
 • pokonywanie przeszkód do 2 cm
 • bardzo dobre mapowanie pomieszczeń i tworzenie ścieżek sprzątania
 • robot „mówi” w języku polskim
 • solidna żywotność baterii – wystarcza na posprzątanie bardzo dużego mieszkania a w razie potrzeby po doładowaniu zacznie sprzątać w miejscu, w którym skończył
 • dostosowuje moc ssania do wykrytej powierzchni, np. dywanu
 • duży kosz na śmieci do 60 dni bez opróżniania
 • niska stacja dokująca w porównaniu do konkurencji – tylko 38 cm
 • integracja z Amazon Alexa i Google Assistant
 • głośna praca odkurzacza i stacji
 • aplikacja ROIDMI jest niedopracowana, ale na szczęście można dodać robota do Xiaomi Home
 • brak wsparcia dla sieci 5 GHz
 • brak możliwości ukrycia/zwinięcia nadmiaru kabla do stacji dokującej
 • nie radził sobie z moimi czarnymi kapciami i dywanem z długim włosiem

ROIDMI Eve Plus radzi sobie bardzo dobrze ze standardowym odkurzaniem. O funkcji mopowania, a raczej przecierania na wilgotno podłogi nie chcę się wypowiadać, ponieważ nie spotkałem jeszcze żadnego robota, który zarówno dobrze odkurza i mopuje podłogę. Producenci powinni pisać drukowanymi literami, że roboty posiadają FUNKCJĘ PRZECIERANIA NA MOKRO, a nie mopowania.

Roidmi Eve Plus jest przystępny cenowo i zdecydowanie sprawdzi się w automatycznym odkurzaniu mieszkania podczas naszej nieobecności – a my nie będziemy musieli pamietać o opróżnianiu pojemnika na kurz – po zapełnieniu stacja i aplikacja nas o tym poinformują.

NASZA OCENA

8★

w 10-stopniowej skali (8/10)

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące użytkowania tego robota, napisz do mnie lub zadaj pytanie w komentarzu lub odwiedź stronę producenta.

cena

Dostępność i cena

Gdzie i za ile kupić robota ROIDMI Eve Plus w Polsce?

Roidmi Eve Plus - robot przodem - zadokowany do stacji ładującej (bazy)

ROIDMI Eve Plus

od1699,00 zł

stan na 5 października 2021 r.

opracowanie własne