Oprogramowanie czytników Kindle w wersji 5.14.1

Firma Amazon udostępniła aktualizację firmware’u w wersji 5.14.1 dla kompatybilnych czytników Kindle, w której przywrócono prawie przywrócono możliwość powrotu po kliknięciu linku.

Kindle firmware 5.14.1

W udostępnionej właśnie najnowszej aktualizacji oprogramowania systemowego czytników Kindle w wersji 5.14.1 nie ma zbyt wielu nowości, ale firma Amazon podjęła próbę naprawy niektórych funkcji z wersji 5.13.7, ale jak podaje serwis Świat Czytników „ robi to nie do końca udanie”.

Amazon usunął już we wcześniejszej wersji firmware’u przycisk Back przez co nie zawsze można powrócić do poprzedniego widoku. Działa to w ten sposób, że przechodząc dalej z poziomu czytanego e-booka, da się wrócić przez dolne menu aktywowane przez przesunięcie ekranu od dołu. Ale w czasopismach nie można już tego zrobić.

W opisie zmian oprogramowania czytamy, że zmiana w opcjach nawigacji podczas czytania, ma pozwalać na łatwiejsze poruszanie się po książce zawierającej przypisy dolne, końcowe, zakładki, notatki/podświetlenia lub linki. Jednak po kliknięciu w link znajdujący się w książce, skorzystaniu z zakładek lub po przejściu do podkreślenia, na dole ekranu zobaczymy możliwość powrotu lub pozostania w tym samym miejscu. Niestety pasek pozostaje widoczny do momentu, aż klikniemy w opcję Stay here – zmiana strony nie powoduje ukrycia rozpraszającego elementu nawigacji.

Niestety Amazon sporo namieszał jeśli chodzi o nawigację po przecież niezbyt skomplikowanym interfejsie – nawet doświadczonych użytkowników obecne nazewnictwo i różne sposoby przechodzenia mogą wprowadzać w błąd. Teraz dostępne są aż 3 różne sposoby powrotu w różnych miejscach – może to być strzałka albo kliknięcie w nazwę innej opcji – niezbyt to wszystko jest intuicyjnie rozwiązane.

Jak zainstalować oprogramowanie 5.12.5 na czytniku Kindle?

 1. Pobierz plik z aktualizacją dla swojego czytnika ze strony Kindle E-Reader Software Updates.
 2. Podłącz czytnik do komputera za pomocą kabla USB.
 3. Wgraj odpowiedni dla czytnika plik do katalogu głównego na czytniku. Nazwa pliku odpowiada nazwie i generacji urządzenia, np:
  • update_kindle_voyage_5.14.1.bin
  • update_kindle_all_new_paperwhite_v2_5.14.1.bin
 4. Odłącz czytnik od komputera.
 5. Wybierz na czytniku Menu ( trzy kropki ⋮ w prawym górnym roku) ➔ Settings ➔ Menu  Update Your Kindle.

Możesz też połączyć czytnik z siecią bezprzewodową Wi-Fi i poczekać na automatyczną aktualizację. Aby uruchomiła się aktualizacja, bateria czytnika zwykle musi być naładowana powyżej 50%.

Wersja 5.14.1 dostępna jest dla modeli czytników:

 • Kindle 8-10
 • Kindle Paperwhite 3-4
 • Kindle Oasis 1-3

źródło: Świat Czytników | Amazon