Kanały RSS w Chromie na Androida

Czytnik Google Reader wciąż nie działa, ale teraz możesz „obserwować” kanały RSS ulubionych stron internetowych w przeglądarce Chrome na Androida!

Google testuje przycisk „Obserwuj” w menu przeglądarki Chrome od maja tego roku, odkrywając na nowo kanały RSS serwisów internetowych, po tym jak lata temu porzuciło swój czytnik Google Reader. Choć czytnik RSS firmy Google nie istnieje jako samodzielna aplikacja, to jego duch może odżyć dzięki przyciskowi Obserwuj w mobilnym Chromie. Według Adrienne Porter Felt, dyrektor ds. inżynierii Chrome, funkcja śledzenia RSS była ograniczona do eksperymentalnych wersji Chrome Canary na Androida, ale dzisiaj firma zaczęła ją udostępniać niektórym użytkownikom w stabilnych wersjach przeglądarki Chrome 94 i nowszych.

Chociaż jest to tylko wczesny test, jest to jednak ekscytujące użytkowników, takich jak ja, którzy tęsknią za świetnością RSS (i, co za tym idzie, sposobem odkrywania i rozpowszechniania internetu, który działał lata temu). W swej istocie RSS pozwala użytkownikom utrzymywać spersonalizowany kanał nowych treści z ulubionych witryn, blogów i podcastów. I chociaż narzędzia wykorzystujące te kanały były przez krótki czas bardzo popularne, zostały one przyćmione z wielu powodów.

To, dlaczego RSS zostało nieco zmarginalizowane, jest skomplikowane. Ale bez względu na ostateczną przyczynę, wielu postrzega upadek RSS-a jako punkt zwrotny dla sieci: moment, w którym zdecentralizowane, chronologiczne kanały zostały zastąpione przez oparte na zaangażowaniu algorytmy społecznościowych gigantów medialnych.

Najnowszy test Google’a prowadzony jest obecnie na małą skalę, co oznacza, że opcja dostępna jest tylko dla niektórych użytkowników przeglądarki Chrome. Natomiast instalując wersję Chrome Canary (najnowszą wersję Chrome’a, która umożliwia entuzjastom dostęp do funkcji beta) można bez przeszkód ją włączyć i testować. Nie wiemy jeszcze, czy kanał Obserwujesz na pustej karcie jest całkowicie zależny od witryn obsługujących RSS, czy też Google sam wypełnia luki, jeśli któraś strona nie ma dobrze skonfigurowanego strumienia wiadomości RSS.

Użytkownicy mogą zasubskrybować kanał RSS dowolnej witryny – czyli pojawiające się na niej najnowsze informacje – klikając na +Obserwuj na samym dole w menu (trzy kropki ) przeglądarki, a zbiorczy kanał wyświetli się po otwarciu nowej karty.

Nie jest jasne, ile osób ma już domyślnie włączony dostęp do nowej funkcji, ale możesz ją włączyć samodzielnie, wpisując chrome://flags/#web-feed w pasku adresu i wybierając Enable z listy rozwijanej przy tej opcji eksperymentalnej.

Jak obserwować kanały RSS witryn w Chromie na Androida?
Jak obserwować kanały RSS witryn w Chromie na Androida?

Witryny, które obserwujesz, pojawią się na karcie o nazwie Obserwujesz, która znajduje się na karcie polecanych artykułów Google’a Discover (Odkrywaj). Ta funkcja nie jest jeszcze dostępna w wersji aplikacji na urządzenia z systemem iOS, więc póki co możemy zobaczyć jak to wygląda tylko pod Androidem.

Przycisk obserwowania kanałów RSS w Chromie jest obecnie funkcją wyłącznie dostępną mobilnie (w przygotowaniu są wersje na iPhone’a/iOS i komputery stacjonarne), która z pewnością rozczaruje niektórych zaawansowanych użytkowników, którzy pamiętają jeszcze Google Readera.

Mimo wszystko, przynajmniej Google w jakikolwiek sposób wspiera niezwykle przydatne kanały RSS. To sprawia, że ​​​​aplikacja Chrome jest jeszcze bardziej napakowana funkcjami, ale jeśli szukasz darmowego i łatwego sposobu na śledzenie niektórych ulubionych witryn, wydaje się, że Google po raz kolejny chce to oferować.

źródło: Google | The Verge