Google naprawi błąd stron AMP w Safari pod iOS 15

Błąd w wyszukiwarce Google uniemożliwia wyświetlanie przyspieszonych stron mobilnych (AMP) w mobilnej przeglądarce Safari na urządzeniach z systemem iOS 15.

Błąd wyświetlania stron AMP w Safari pod systemem iOS 15

Google naprawi błąd, który wyłącza wyniki wyszukiwania AMP pod Safari na urządzeniach z iOS 15. Błąd ten uniemożliwia przeglądarce Safari ładowanie linków AMP na liście z wynikami wyszukiwania Google, ale problem nie jest zamierzony i Google już przygotowuje poprawkę, która ma zostać wkrótce wydana.

Błąd został po raz pierwszy znaleziony przez programistę Jeffa Johnsona, który odkrył, że strony AMP nie są obecnie obsługiwane w systemie iOS 15 i iPadOS 15, ale wciąż są wyświetlane pod systemem iOS 14.

Johnson początkowo wysunął teorię, że Google stosuje filtr kontekstowy w celu tłumienia linków AMP pod iOS 15 z powodu zwiększonego zapotrzebowania na rozszerzenia Safari zaprojektowane do blokowania stron AMP, takie jak jego własny StopTheMadness. Tak jednak nie jest, ponieważ przedstawiciel Google’a Danny Sullivan w tweecie potwierdził, że zachowanie nie jest zamierzone.

Jest to błąd charakterystyczny dla systemu iOS 15, nad którym pracujemy. Spodziewamy się, że wkrótce zostanie rozwiązany – powiedział Sullivan.

Wprowadzone w 2015 r. przez Google’a strony AMP, czyli Accelerated Mobile Pages, są częścią platformy giganta wyszukiwania do renderowania lekkich stron internetowych, które mogą być łatwo analizowane przez urządzenia mobilne. Format został szeroko przyjęty, zwłaszcza przez podmioty mediów internetowych, aby umożliwić usprawniony dostęp do aktualnych informacji za pośrednictwem wyszukiwarki Google.

Z systemem są jednak pewne problemy. Strony AMP zwykle używają specjalnych linków, które często nie są dopasowane do adresu URL oryginalnego artykułu. Treść AMP jest również „przetłumaczona” do tekstu, grafiki i wideo, co czasami psuje funkcjonalność witryny.

Firma Apple podjęła kroki, aby zaradzić niektórym z tych problemów pod systemem iOS 11, zmieniając formatowanie niestandardowych linków AMP, aby wyświetlać oryginalny adres URL artykułu podczas udostępniania w Safari. Przeglądarka giganta technologicznego może pójść jeszcze dalej pod systemem iOS 15 i iPadOS 15 dzięki rozszerzeniom Safari.

źródło: Apple Indsider