Japońscy inżynierowie zbudowali odporne na trzęsienia ziemi przedszkole

Wykonana z drewna klejonego krzyżowo ściana, ma być skutecznym rozwiązaniem przed częstymi trzęsieniami ziemi w Japonii, zapewniając jednocześnie trwałość i estetykę.

Projekt przedszkola (KKE Japan)
Projekt przedszkola (KKE Japan)

Inżynierowie budowlani często stają przed trudnym zadaniem zapewnienia wystarczającego światła i wentylacji w budynkach przy jednoczesnym zachowaniu estetyki projektu i integralności konstrukcyjnej. Kiedy dodamy do tego trwałość konstrukcji, staje się to dość dużą przeszkodą do pokonania. Inżynierowie w Japonii mają nadzieję rozwiązać ten problem za pomocą prostego, ale kreatywnego projektu klocków w kratkę.

Po wykazaniu się kreatywnością w recyklingu metali szlachetnych podczas niedawno zakończonych Igrzysk Olimpijskich, inżynierowie z Japonii dodali kolejny pomysł, dzięki nowemu patentowi na ścianę blokową odporną na trzęsienia ziemi. Projektanci Kengo Kuma and Associates otrzymali zadanie zaprojektowania budynku przedszkola dla dzieci. Połączyli siły z Laboratorium Planowania Strukturalnego w Kozo Keikaku Engineering Inc., które opowiada się za „budowaniem mądrej przyszłości”.

Zespół skorzystał z drewna klejonego krzyżowo (CLT, z ang. Cross-Laminated Timber), które jest warstwowe jak sklejka, ale zawiera znacznie grubsze elementy. W przeciwieństwie do konwencjonalnej konstrukcji opartej na betonie, która jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do emisji dwutlenku węgla, CLT jest uważany za zasób odnawialny i nie prowadzi do emisji dwutlenku węgla podczas produkcji. W 2019 roku inżynierowie w Norwegii zbudowali z tego materiału wysoki na 85,4 m wieżowiec.

Ale zamiast bloku paneli projektanci chcieli, aby dzieci cieszyły się światłem i bryzą podczas spędzania czasu w tej drewnianej architekturze. Wprowadzili więc innowacje za pomocą „ichimatsu”, japońskiego projektu szachownicy, w którym „ciepło drewna” jest wyczuwalne, ale wentylacja i oświetlenie wewnątrz konstrukcji nie są zagrożone.

Według komunikatu prasowego, aby wzmocnić konstrukcję i uczynić ją odporną na trzęsienia ziemi, zespół wykorzystał stalowe płyty i kołki przeciągowe. Dodatkowo zweryfikowano konstrukcję, przeprowadzając szeroko zakrojone testy mechaniczne konstrukcji ściany.

Budowę przedszkola zakończono w marcu 2021 roku, a jego projekt został zgłoszony do opatentowania. Firma ma nadzieję, że jej projekt zainspiruje więcej inżynierów do budowania zrównoważonych konstrukcji.

źródło: Interesting Engineering