Gdzie jest najszybszy (i najwolniejszy) internet na świecie?

Sprawdź na przejrzystej infografice, w których krajach na świecie jest najszybszy i najwolniejszy internet szerokopasmowy i mobilny w 2021 roku.

Odpowiedź na to pytanie zależy od urządzenia, z którego korzystasz i gdzie na świecie się znajdujesz. Średnia prędkość internetu różni się znacznie w zależności od kraju. Zatem które kraje mają najszybsze połączenie internetowe? Korzystając z danych z indeksu Speedtest Global Index™, bardzo przejrzyste mapy od Visual Capitalist pokazuje najszybsze (i najwolniejsze) prędkości internetowe na całym świecie, porównując zarówno stacjonarne łącza szerokopasmowe, jak i komórkowe.

Jakie czynniki wpływają obecnie na szybkość internetu?

Zanim zaczniesz porównywać prędkości w różnych regionach, ważne jest, aby zrozumieć kluczowe czynniki, które wpływają na prędkość internetu w danym kraju. Ogólnie rzecz biorąc, prędkość internetu zależy od:

 1. Infrastruktura lub rodzaj okablowania (miedzianego lub światłowodowego) używanego w danym kraju do obsługi usług internetowych. Zazwyczaj im nowsza infrastruktura, tym szybsze połączenie.
 2. Bliskość/połączenie z kablami podmorskimi jest ważna, ponieważ te masywne podmorskie kable światłowodowe przesyłają około 97% danych komunikacyjnych na świecie.
 3. Wielkość kraju, ponieważ wielkość lądu wpływa na koszt modernizacji infrastruktury. Im mniejszy kraj, tym taniej jest modernizować okablowanie.
 4. Inwestycje robią różnicę lub to jak bardzo rząd kraju traktuje priorytetowo dostęp do internetu.

Oczywiście na prędkość internetu w danym kraju mogą wpływać również inne czynniki, takie jak regulacje rządowe i celowe ograniczanie przepustowości, co ma miejsce w krajach takich jak Turkmenistan.

Ranking: prędkości internetu szerokopasmowego w 2021 roku

Speedtest Global Index wykorzystuje dane od setek milionów ludzi w ponad 190 krajach do pomiaru zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych połączeń szerokopasmowych. Jeśli chodzi o najszybszy stały dostęp szerokopasmowy, Singapur zajmuje pierwsze miejsce z prędkością pobierania 262,2 Mb/s — ponad dwukrotnie wyższą od średniej światowej.

 1. 🇸🇬 Singapur 262,2 Mb/s
 2. 🇭🇰 Hongkong 254,4 Mb/s
 3. 🇲🇨 Monako 242,9 Mb/s
 4. 🇨🇭 Szwajcaria 222,0 Mb/s
 5. 🇹🇭 Tajlandia 221,0 Mb/s
 6. 🇷🇴 Rumunia 217,9 Mb/s
 7. 🇰🇷 Korea Południowa 216,7 Mb/s
 8. 🇩🇰 Dania 216,13 Mb/s
 9. 🇨🇱 Chile 209,8 Mb/s
 10. 🇫🇷 Francja 201,6 Mb/s
 1. 🇵🇱 Polska 147,45 Mb/s
Mapa prędkości internetu szerokopasmowego na świecie (2021 rok)
Mapa prędkości internetu szerokopasmowego na świecie (2021 rok)

Powierzchnia kraju może mieć wpływ na szybki internet w Singapurze, ponieważ jest to jeden z najmniejszych i najgęstszych krajów na świecie. Przy powierzchni zaledwie 280 mil kwadratowych jest mniej więcej tej samej wielkości co Austin w Teksasie.

Rząd kraju nadał również priorytet inwestycjom w infrastrukturę cyfrową, zwłaszcza w ostatnich latach. W 2020 roku rząd Singapuru obiecał zainwestować 2,52 miliarda dolarów w innowacje cyfrowe, z częścią przeznaczoną na modernizację krajowej infrastruktury telekomunikacyjnej.

Na przeciwległym krańcu spektrum znajduje się Kuba, która ma najwolniejszy stały dostęp szerokopasmowy o prędkości 3,46 Mb/s. Oprócz słabych funduszy rządowych Kuba ma również ograniczony dostęp do kabli podmorskich. Podczas gdy większość krajów jest połączona z kilkoma, Kuba jest połączona tylko z jednym.

Polska uplasowała się na 27. miejscu z wynikiem 147,45 Mb/s – prędkości internetu stacjonarnego.

Ranking: prędkość internetu mobilnego w 2021 roku

Internet mobilny wykorzystuje wieże komórkowe do bezprzewodowego przesyłania internetu do telefonu. Z powodu tego dodatkowego elementu ranking prędkości mobilnego Internetu różni się od stałego łącza szerokopasmowego.

 1. 🇦🇪 Zjednoczone Emiraty Arabskie 195,52 Mb/s
 2. 🇰🇷 Korea Południowa 192,16 Mb/s
 3. 🇳🇴 Norwegia 173,54 Mb/s
 4. 🇶🇦 Katar 169,17 Mb/s
 5. 🇨🇳 Chiny 163,45 Mb/s
 6. 🇸🇦 Arabia Saudyjska 149,95 Mb/s
 7. 🇰🇼 Kuwejt 141,46 Mb/s
 8. 🇨🇾 Cypr 136,18 Mb/s
 9. 🇦🇺 Australia 126,97 Mb/s
 10. 🇧🇬 Bułgaria 126,21 Mb/s
 1. 🇵🇱 Polska 52,28 Mb/s
Mapa prędkości internetu mobilnego na świecie (2021 rok)
Mapa prędkości internetu mobilnego na świecie (2021 rok)

Pierwsze na liście zajmują Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) z prędkością pobierania 195,5 Mb/s. Mobilna transmisja danych jest nie tylko szybka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale także stosunkowo tania w porównaniu z innymi krajami z rankingu. Średni koszt 1 GB danych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wynosi około 3,78 USD, podczas gdy w Korei Południowej (nr 2 na liście) to 10,94 USD.

Polska uplasowała się na 45. miejscu z wynikiem 52,28 Mb/s – prędkości internetu mobilnego.

Przyszłość to 5G

Innowacje i nowe technologie zmieniają krajobraz cyfrowy, a takie rzeczy jak sieci 5G stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. Ze względu na szybko zmieniający się charakter tej branży dane stojące za tym rankingiem są aktualizowane co miesiąc, aby zapewnić najnowsze spojrzenie na prędkości internetu na całym świecie.

Oznacza to, że poprzeczka stopniowo się podnosi, jeśli chodzi o prędkość internetu, ponieważ szybsze i silniejsze połączenia internetowe stają się normą. A kraje, które nie są wyposażone do obsługi tych zoptymalizowanych sieci, będą jeszcze bardziej w tyle.

źródło: Speedtest Global Index™ | Visual Capitalist