5G zapewni korzyści polskiej gospodarce

Technologia 5G do 2040 r. może przynieść Polsce korzyści społeczno-gospodarcze o wartości ponad 17 mld euro.

Martin Mellor Ericsson

Nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne, dostępne dzięki technologii 5G, mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych nawet o 15% do 2030 r. Z kolei Przemysłowy Internet Rzeczy, zasilany przez 5G przemodeluje biznes, a szczególnie sektor produkcji, energii, logistyki czy transportu – podkreślał na konferencji Investing in Małopolska Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

5G przyspiesza digitalizację i napędza innowacje. Ma to ogromne znaczenie dla ożywienia gospodarczego po pandemii. Dlatego tak ważne dla Polski jest wdrożenie technologii 5G na szeroką skalę. Przydzielenie częstotliwości dla pasma 5G będzie wspierać konkurencyjność polskiej gospodarki, szczególnie w okresie wychodzenia z pandemii – tłumaczy Martin Mellor.

Polska wnosi duży wkład w budowę sieci piątej generacji dzięki pracy inżynierów z centrum R&D Ericsson w Krakowie i Łodzi oraz produkcji urządzeń transmisji radiowej i układów baseband 5G w Tczewie. Dzięki temu 5G w Europie może być budowana na bazie sprzętu i oprogramowania „Made in Poland”.

Polacy czekają na 5G

W Polsce technologia 5G jest już dostępna, ale dla zwiększenia zasięgu i przepustowości łączy konieczne jest przydzielenie pasma częstotliwości 3,4GHz – 3,8GHz (zwanego również pasmem C). Komisja Europejska oczekuje, że do 2025 r. kraje członkowskie będą posiadać szerokie pokrycie siecią 5G. Szybkie wdrożenie nowej technologii jest również życzeniem większości Polaków. Jak wynika z badania „5G Made in Poland”, 52% respondentów chciałoby korzystać z sieci 5Gu swojego operatora w ciągu roku od jej uruchomienia. 

Ekosystem 5G w Polsce

Wdrożenie 5G niesie za sobą olbrzymi potencjał dla przedsiębiorców z wielu sektorów, ale wymaga również odpowiedniego przygotowania. 5G umożliwia rozwój nowych usług i źródeł przychodów dla polskich firm. Jednak kluczową rolę na początku tego procesu odgrywa transfer wiedzy – tłumaczy Martin Mellor.

W ramach tej idei w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstał 5G LAB. To pierwsza wewnętrzna sieć 5G w częstotliwości pasma C w Polsce, gdzie przedsiębiorcy mogą testować swoje innowacje wykorzystujące łączność 5G.

Angażując się w 5G LAB mogliśmy dostarczyć nie tylko technologie umożliwiające budowę sieci,
jak również współpracować z młodymi polskimi innowatorami, pomagając im w tworzeniu rozwiązań, które mogą zrewolucjonizować polską i światową gospodarkę. Z niezwykłą satysfakcją patrzę jak rozwiązania przyszłości powstają na naszych oczach tutaj w Polsce –
mówi Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

Rekrutacja inżynierów do Krakowa i Łodzi

W projekt 5G LAB zaangażowani są inżynierowie z centrum R&D firmy Ericsson, którzy pomagają start-upom w rozwoju nowych produktów i usług, testowanych w ramach akceleratora ŁSSE. Polskie centrum R&D zatrudnia w Krakowie i Łodzi ponad 1700 osób i jest drugim największym tego typu ośrodkiem firmy Ericsson w Europie po macierzystej placówce w Szwecji. W ciągu roku Ericsson chce zatrudnić około 350 nowych specjalistów. Poszukuje głównie osób z doświadczeniem w branży telekomunikacyjnej, programistów, architektów systemów, testerów czy szefów projektów. To dzięki pracy inżynierów w centrach R&D uzyskiwane są nowe patenty dotyczące łączności mobilnej.

Biorąc pod uwagę deklaracje zgłoszone do Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych (ETSI), stosując filtr niezbędności, Ericsson jest na szczycie wyścigu patentowego 5G. Według analizy firmy prawnej Bird & Bird, Ericsson posiada największą liczbę znaczących patentów SEP (standard-essential patent) związanych z 5G na świecie (15,8%). Ericsson posiada obecnie 146 komercyjnych umów 5G, z których 97 to aktywne sieci działające w 46 krajach.

źródło: Ericsson Polska