Ostro o Astro – podobno jest „straszny” i „spada” ze schodów

Programiści współtworzący robota Astro firmy Amazon, nie mają o nim najlepszego zdania, ale firma stanowczo dementuje niepochlebne opinie.

Robot Astro firmy Amazon przy schodach

Według doniesień serwisu Vice, niektórzy ludzie budujący robota domowego Astro firmy Amazon nie są pod wrażeniem tego małego paskudy. Jedna z osób, która pracowała nad robotem, podobno nazwała go „katastrofą, która nie jest gotowa do wydania”, podczas gdy inna stwierdziła, że ​​jest „straszny” i pomysł, że będzie to przydatne urządzenie ułatwiające dostęp (Amazon twierdzi, że Astro może pomóc w opiece nad osobami starszymi) był „absurdalnym nonsensem”. Źródła wspomniały również, że bot nie radzi sobie dobrze ze schodami, a jedna z osób powiedziała nawet, że „sam spada, gdy tylko nadarza się okazja”.

Co gorsza, Vice donosi również, że robot jest delikatny i że kilka urządzeń się zepsuło. To nie jest dobra wiadomość dla robota o wartości 1000 USD (lub 1449 USD), który jeździ na podłodze, gdzie jest podatny na deptanie przez dzieci, kopanie przez nieuważnych dorosłych lub przez zwierzęta niezadowolone z jego obecności.

Niepochlebne informacje powtórzył za Vice także serwis The Verge, który otrzymał od Amazona oświadczenie, że informacje cytowane w artykule są nieaktualne i że charakterystyka nie odzwierciedla tego, jak dobrze Astro działa dzisiaj.

„Astro zawsze obserwuje”

Ujawnione dokumenty i filmy ze spotkań programistów uzyskane przez Vice pokazują również, że Astro prowadzi nadzór za pomocą swoich systemów rozpoznawania twarzy i funkcji śledzenia. Źródła Vice mówią, że i z tym nie jest za dobrze. Aby rozpoznać ludzi, robot Astro może irytująco deptać po piętach ludziom, których powinien znać. Jedna z osób, która nad nim pracowała, nazwała gromadzenie danych „koszmarem prywatności”.

Oto oświadczenie Amazona (dla The Verge) w odpowiedzi na te historie:

Te charakterystyki osiągów i systemów bezpieczeństwa Astro są po prostu niedokładne. Astro przeszedł rygorystyczne testy zarówno pod względem jakości, jak i bezpieczeństwa, w tym dziesiątki tysięcy godzin testów z uczestnikami wersji beta. Obejmuje to kompleksowe testy zaawansowanego systemu bezpieczeństwa Astro, który ma na celu unikanie obiektów, wykrywanie schodów i zatrzymywanie urządzenia w razie potrzeby.

Co ma w środku robot Astro?
Co ma w środku robot Astro?

Niekoniecznie jest to zaskakujące, że Astro zawsze patrzy — ma subskrypcję Ring Protect Pro, a Amazon promuje funkcję, dzięki której może on być używany jako urządzenie zabezpieczające (ale w kontekście dzikich zwierząt wchodzących do twojego domu a nie ludzi). Najbardziej zaskakujące jest to, że w tym samym dniu, w którym ogłoszono urządzenie, pojawiają się niekontrolowane, wyciekające dokumenty, filmy i informacje od sceptycznych programistów. Wygląda na to, że kilku osobom z Amazona robot nie przypadł za bardzo do gustu.

Wszystkie te informacje zmieniają nieco kontekst wdrażania robota w oparciu o system zaproszeń. Początkowo nie będzie można po prostu kupić tego robota, musisz mieć zaproszenie – proces, który wymaga wypełnienia ankiety, aby wskazać, czy Twój dom będzie odpowiedni dla Astro. Tak przy okazji, w ankiecie pada pytanie o to jakiego typu schody masz w swoim domu.

Możliwe, że Amazon próbuje umieścić roboty Astro w najlepszym scenariuszu, aby sprawdzić, czy mogą przetrwać. Prawda jest taka, że o tym jak sprawuje się Astro, dowiemy się gdy trafi do pierwszych użytkowników. Pomimo, że osobiście nie ekscytuję się tym robotem – nie tylko dlatego, że nie jest zbyt uroczy – to trzymam kciuki, aby nie spadał ze schodów i służył swoim właścicielom jak najlepiej.

źródło: Vice | The Verge