Tryb XPan w serii OnePlus 9 współtworzony z Hasselblad

Marka OnePlus we współpracy z Hasselblad wprowadziła nowy tryb XPan na swoich najnowszych flagowych smartfonach OnePlus 9 i 9 Pro.

XPAN od OnePlus i Hasselblad

Opracowany wspólnie z Hasselbladem, tryb XPan w OnePlus 9 i 9 Pro pozwala użytkownikom dzielić się fascynującymi i kreatywnymi historiami, dzięki najlepszym wrażeniom zapewnionym przez unikalny tryb aparatu – Hasselblad XPan na smartfonie.

Tryb XPan do urządzeń mobilnych, w aparacie Hasselblad został zaprojektowany tak, aby powielać wrażenia z używania aparatu XPan Hasselblada, dającego takie efekty jak format 35 mm oraz możliwość szybkiego przejścia do formatu pełnej panoramy bez konieczności zmiany kliszy. Oferując unikalne pole widzenia, zdjęcia wykonane w trybie XPan prezentują użytkownikom nowe perspektywy i nowe sposoby opowiadania historii. 

Hsiaohua Cheng, Head of Imaging at OnePlus: Współpraca z Hasselbladem w trybie XPan pomogła nam odtworzyć te legendarne wrażenia wynikające z oglądania zdjęć w formacie 65:24 przed zrobieniem szerokiego, panoramicznego zdjęcia w 30 mm i 45 mm. Korzystanie z trybu XPan w OnePlus 9 i 9 Pro pozwoli naszym użytkownikom zobaczyć otaczający ich świat przez unikalny obiektyw, dlatego nie możemy się doczekać, aby zobaczyć jak ten format zostanie wykorzystany przez naszych użytkowników i fotografów na całym świecie

Bronius Rudnickas, Hasselblad Global Marketing Manager, powiedział: Hasselblad XPan to rewolucyjny produkt, który zapoczątkował nową erę obrazowania. To nie tylko 135 klatek, ale także możliwość przełączania na tryb szerokoformatowy bez konieczności zmiany kliszy. To jeden z pierwszych produktów, w którym zastosowano dwuklatkowy aparat filmowy 35 mm, co w tamtym czasie zrewolucjonizowało branżę aparatów fotograficznych. Teraz, dzięki wspólnym wysiłkom zespołu badawczo-rozwojowego obu marek, byliśmy w stanie ponownie udostępnić ten wyjątkowy styl obrazowania i doświadczenia operacyjne Hasselblad XPan większej liczbie użytkowników

Kluczowe funkcje trybu XPan

Dwie ogniskowe, przywracające dwa klasyczne obiektywy Hasselblada XPan

Dzięki dwóm ogniskowym 30 mm i 45 mm, przypominającym dwa klasyczne obiektywy oryginalnego aparatu Hasselblad XPan, entuzjaści będą mieli możliwość robienia zdjęć panoramicznych z podglądem prosto z wizjera w aplikacji aparatu OnePlus, co da wyjątkową perspektywę dla klasycznego aparatu XPan, aby stał się przystępniejszym medium. Unikalne detale aparatu Hasselblad XPan zostały skrupulatnie odtworzone w trybie XPan, aby zapewnić użytkownikom najlepsze wrażenia z użytkowania Hasselblad XPan.

Xpan - OnePlus i Hasselblad

Proporcje obrazu 65:24 pozwalają na opowiedzenie swojej historii w wyjątkowy sposób

Zdjęcia robione w trybie XPan mają proporcje 65:24, czyli takie same jak oryginalny aparat Hasselblad XPan. Zdjęcia w tym trybie, zamiast domyślnego trybu 12 MP, są przycinane z głównego aparatu 48 MP i ultra szerokokątnego aparatu 50 MP. Rezultatem tego jest obraz o wysokiej rozdzielczości powyżej 20 MP. Obrazy XPan mają rozdzielczość 7552 × 2798 na 30 mm i 7872 × 2916 na 45 mm.

Xpan - OnePlus i Hasselblad

Domyślny kolor oparty na klasycznym czarno-białym filmie

OnePlus współpracował z Hasselbladem nad dwoma profilami symulacji filmu dla trybu XPan: trybem kolorowym oraz unikalnym trybem czarno-białym. Tryb XPan w serii OnePlus 9 otwiera się w czerni i bieli, nawiązując do tonu i stylu klasycznego czarno-białego filmu stosowanego w aparatach XPan. Tryb czarno-biały pomaga w opowiadaniu historii z innej perspektywy – nieważne czy są to portrety, fotografia uliczna, czy architektura. Tryb kolorów został również zoptymalizowany za pomocą Hasselblada, nadając mu bogaty i realistyczny profil. Użytkownicy mogą przełączać się między kolorem a czernią i bielą zgodnie ze swoimi preferencjami. 

Hołd dla procesu rozwoju kliszy

W trybie XPan, po naciśnięciu migawki, zamrożony obraz zostanie najpierw przedstawiony jako negatyw kliszy rozwijający się w obraz, który zostanie zapisany w telefonie. Przypomina to tradycyjną kamerę filmową i oddaje ukłon w stronę procesu rozwoju kliszy.

źródło: OnePlus Polska