iOS 15.1 będzie obsługiwać certyfikaty szczepień w Apple Wallet

Pod systemem iOS 15.1 Apple wprowadzi obsługę weryfikowalnych kart szczepień przeciw COVID-19 w Apple Wallet, aby łatwiej można było przedstawić je na lotniskach, w restauracjach i innych miejscach.

Certyfikaty szczepień w aplikacji Apple Wallet pod systemem iOS 15.1
Certyfikaty szczepień w aplikacji Apple Wallet pod systemem iOS 15.1

Certyfikaty szczepień i paszporty COVID stają się użytecznym narzędziem dla osób, które mogą udowodnić, że zostały w pełni zaszczepione przed wejściem do danej lokalizacji lub w celu skorzystania z jakiejś usługi. W ramach aktualizacji mobilnego systemu iOS 15.1 Apple uprości ten proces, oferując łatwy dostęp do certyfikatu szczepienia na iPhonie.

W systemie iOS 15 użytkownicy mogą pobierać i przechowywać weryfikowalne dane dotyczące zdrowia, takie jak szczepienia i wyniki testów na COVID-19, w aplikacji Zdrowie. W oparciu o specyfikację SMART Health Cards weryfikowalne rekordy można udostępniać z aplikacji Health do zatwierdzonych aplikacji innych firm. Obejmuje to weryfikowalne zapisy stanu szczepień użytkownika.

Apple twierdzi, że w przyszłej aktualizacji oprogramowania, prawdopodobnie iOS 15.1, użytkownicy będą mogli dodać swoje certyfikaty szczepień do aplikacji Wallet, co ułatwi szybkie prezentowanie swoich kart w firmach i innych lokalizacjach.

Wsparcie będzie zależało od organizacji weryfikujących szczepienia, więc najpierw kraje bedą musiały zaimplementować tę funkcję w swoich aplikacjach.

Ten sam system weryfikowalnej dokumentacji medycznej ma również inne zastosowania. Dostęp do aplikacji innej firmy może na przykład umożliwić linii lotniczej przyjmowanie rezerwacji opartych na aplikacji lub odpraw dla pasażerów, którzy udostępniają dowód szczepienia.

Apple twierdzi, że system został zaprojektowany z zachowaniem pełnej ochrony prywatności użytkownika. Na przykład żadna aplikacja ani strona trzecia nie może uzyskać ciągłego dostępu do weryfikowalnych zapisów w aplikacji Zdrowie. Ponadto programiści, którzy wdrażają weryfikowalny system opieki zdrowotnej — w tym dostawcy usług medycznych — muszą zapewnić, że dane są szyfrowane podczas przesyłania i po pobraniu danych.

Więcej informacji o dodawaniu certyfikatów szczepień do aplikacji firm trzecich przeczytasz na stronie Apple’a dla programistów.

źródło: Apple