Jak przygotować iPhone’a do aktualizacji iOS 15?

Dzisiaj zostanie wydana aktualizacja systemu iOS 15 (a także iPadOS 15, watchOS 8 i tvOS 15) – sprawdź, co należy zrobić przed instalacją?

Ikona (logo) systemu iOS 15 (firmy Apple)

W poniedziałek 20 września o godzinie 19:00 czasu polskiego firma Apple udostępni dla wszystkich finalną wersją systemu iOS 15. Będzie go można zainstalować na wszystkich kompatybilnych iPhone’ach (pełna lista zgodnych urządzeń poniżej). Oprócz mobilnego systemu dla iPhone’ów, pojawią sie także uaktualnienia dla iPadów – iPadOS 15, zegarków Apple Watch – watchOS 7 oraz dla urządzeń Apple TV – tvOS 15.

W nowej wersji iOS 15 dodano między innymi nowy tryb skupienia, który pozwala ustawić różne profile, ulepszone działanie FaceTime’a, podsumowanie powiadomień i nie tylko. Zanim zainstalujesz iOS 15, zapoznaj się z poniższym przewodnikiem, aby odpowiednio wcześnie przygotować iPhone’a do uaktualnienia.

Przed zainstalowaniem dużej aktualizacji każdego systemu iOS zaleca się zwolnienie miejsca na iPhonie, aby instalacja przebiegała płynniej. Warto wykonać kopię zapasową wszystkich danych, czy usunięcie nieużywanych lub niepotrzebnych aplikacji mobilnych.

Podobnie należy postąpić w przypadku instalacji aktualizacji systemu iPadOS 15 na kompatybilnych iPadach. Sprawdź pełną listę nowości dodanych do systemu iPadOS 15.

Oto pełna lista czynności związanych z przygotowaniem iPhone’a do aktualizacji iOS 15.

 1. Sprawdź zgodność urządzenia
  Jeśli Twój iPhone obsługuje system iOS 14, masz szczęście — iOS 15 jest kompatybilny z tym samym zestawem iPhone’ów, co rok temu. Punktem odcięcia i najstarszymi urządzeniami obsługującymi iOS 14 będą iPhone 6S i iPhone 6S Plus, wydane we wrześniu 2015 roku. Apple wydaje uaktualnienia systemu dla starszych urządzeń do około pół dekady po wydaniu.

  Urządzenia kwalifikujące się do aktualizacji iOS 15 obejmują następujące iPhone’y:
  • iPhone 12 Pro Max
  • iPhone 12 Pro
  • iPhone 12
  • iPhone 12 mini
  • iPhone SE (2020)
  • iPhone 11 Pro Max
  • iPhone 11 Pro
  • iPhone 11
  • iPhone XS Max
  • iPhone XS
  • iPhone XR
  • iPhone X
  • iPhone 8 Plus
  • iPhone 8
  • iPhone 7 Plus
  • iPhone 7
  • iPhone 6s Plus
  • iPhone 6s
  • iPhone SE
  • iPod touch (7. generacji)
Urządzenia, na których działa iOS 15
 1. Usuń nieużywane aplikacje
  Duża aktualizacja systemu operacyjnego to dobry moment na przemyślenie, które z zainstalowanych aplikacji są nam jeszcze potrzebne i usunięcie tych, których prawie nie używasz. Zawsze możesz usunąć aplikacje z ekranu głównego – przytrzymując dłużej ikonę, aż pojawi się znak zamknięcia ⊖ w lewym górnym rogu ikonki. Innym sposobem jest przejście do UstawieniaOgólneiPhone (miejsce), a następnie dotknij aplikację, której nie potrzebujesz, i naciśnij Usuń aplikację z następującego menu.

  W tym miejscu zobaczysz także, ile miejsca zajmują aplikacje, więc możesz przynajmniej usunąć te, które zajmują zbyt dużo miejsca i pozostawić te, które zużywają mało miejsca.
Usuwanie aplikacji na iPhonie - zwalnianie miejsca
Usuwanie aplikacji na iPhonie – zwalnianie miejsca
 1. Zwolnij miejsce
  Zainstalowanie aktualizacji iOS 15 na iPhonie będzie wymagało co najmniej 2 GB wolnego miejsca, chociaż im więcej wolnego miejsca, tym lepiej. Jeśli więc masz mało wolnego miejsca na iPhonie, dobrym pomysłem może być zwolnienie trochę miejsca, usuwając niechciane rzeczy z urządzenia. Najbezpieczniej mieć co najmniej 2,5 GB lub więcej wolnego miejsca.
 1. Zainstaluj najnowsze aktualizacje aplikacji
  Apple wypuściło pierwszą wersję beta iOS 15 w czerwcu po zakończeniu konferencji WWDC 2021. Daje to programistom mnóstwo czasu na aktualizację swoich aplikacji, aby skorzystać z nowych interfejsów API i zmian w iOS 15.

  Twórcy aplikacji ciężko pracowali, aby przygotować swoje aplikacje przed wydaniem iOS 15. Dlatego pamiętaj, aby zaktualizować wszystkie zainstalowane aplikacje na swoim iPhonie. W ten sposób nie tylko będziesz cieszyć się nowymi funkcjami, ale także złagodzisz wszystkie problemy ze stabilnością.
Aktualizacja aplikacji w sklepie App Store
Aktualizacja aplikacji w sklepie App Store
 1. Zaktualizuj do najnowszego iTunes
  Jeśli planujesz używać iTunesa na komputerze z systemem Windows do zainstalowania iOS 15, upewnij się, że zaktualizowałeś iTunes do najnowszej wersji. Firma Apple rzadko aktualizuje iTunes dla systemu Windows, ale jeśli nie korzystasz regularnie z iTunesa, sprawdź dostępność aktualizacji.

  Użytkownicy macOS Catalina lub Big Sur nie muszą już zawracać sobie głowy iTunesem, ponieważ Apple zintegrowało teraz proces zarządzania iPhonem bezpośrednio z Finderem.
 1. Utwórz kopię zapasową swojego iPhone’a
  Zawsze dobrze jest wykonać kopię zapasową iPhone’a przed aktualizacją do iOS 15. Jeśli nie masz dostępu do komputera, możesz użyć iCloud do tworzenia kopii zapasowych wszystkich danych iPhone’a. Możesz utworzyć kopię zapasową urządzenia iOS za pomocą iTunes lub iCloud. Jeśli potrzebujesz pomocy, zapoznaj się z tematami pomocy na stronie wsparcia firmy Apple.
Tworzenie backupu iPhone'a w iCloud
Tworzenie backupu iPhone’a w iCloud

Ostrzeżenie dla Jailbreakerów

Jeśli masz iPhone’a po jailbreaku i nie możesz żyć bez swoich ulubionych aplikacji i poprawek jailbreak, zaleca się unikanie aktualizacji do iOS 15, dopóki nie zostanie wydane narzędzie do jailbreaka tej wersji.

Gotowy do instalacji iOS 15

Po wykonaniu powyższych kroków powinieneś być gotowy do pobrania i zainstalowania systemu iOS 15, gdy tylko będzie dostępny. Kiedy już to robisz, nie zapomnij zapoznać się ze wszystkimi nowymi funkcjami iOS-a 15, które zostały dodane. Apple ma wydać iOS 15 w poniedziałek 20 września 2021 roku o godzinie 19:00 czasu polskiego.

Pamiętaj, że jeśli Twoje urządzenie jest po jailbreaku, aktualizacje OTA zostaną wyłączone, co jest dobre, jeśli planujesz wstrzymać aktualizację. Ale jeśli chcesz uaktualnić, będziesz musiał przywrócić telefon przez iTunes.

Pobranie i zainstalowanie aktualizacji może potrwać godzinę lub dwie, więc nie rób tego, jeśli się śpieszysz. W dniu premiery systemu iOS 15 może być tłoczno na serwerach Apple’a, gdy milionów właścicieli iPhone’ów będzie próbować pobrać aktualizację. Może to prowadzić do bardzo powolnych prędkości pobierania, ale zwykle firma radziła sobie z tego typu sytuacjami.

Jeśli więc trochę spóźnisz się z rozpoczęciem pobierania iOS 15, radzę poczekać kilka godzin lub spróbować po 12-18 godzinach, gdy ruch się ustabilizuje. W ten sposób uzyskasz większą prędkość pobierania na iPhonie. Co więcej, w ten sposób będziesz również bezpieczny przed wszelkimi błędami podczas aktualizacji.

Przygotuj iPhone’a na aktualizację iOS 15

iOS 15 to kolejna ważna i ważna aktualizacja iOS firmy Apple. Biorąc pod uwagę, że iOS 15 nie zawiera wielu ważnych nowych funkcji, nie powinien mieć takich samych problemów ze stabilnością, jak iOS 14, gdy został wydany w zeszłym roku. Możesz więc zainstalować iOS 15 w dniu premiery, nie martwiąc się zbytnio o błędy i stabilność.

Po zainstalowaniu systemu iOS 15 i zabawie z nim, zostaw komentarz i daj nam znać, co o nim myślisz.

źródło: Apple