Porównanie wielkości rakiet od 1942 roku

Zobacz porównanie wielkości popularnych rakiet z całego świata, które zostały wystrzelone w przestrzeń kosmiczną od 1942 do 2021 roku.

Statek kosmiczny SpaceX może być następną rakietą, która zabierze ludzi na Księżyc, ale nie będzie to pierwsza i prawdopodobnie nie ostatnia. Począwszy od połowy XX wieku ludzkość eksplorowała kosmos szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Wystrzeliliśmy satelity, teleskopy, stacje kosmiczne i statki kosmiczne, wszystkie przypięte do rakietowych rakiet nośnych, które pomogły im przebić się przez naszą atmosferę.

Poniższa infografika przygotowana przez Tylera Skarbka zestawia obok siebie wiele różnych rakiet z całego świata, pokazując, jaki kraj je zaprojektował, w jakich latach były używane i co (mogły) osiągnąć.

Zanim zostały wykorzystane do podróży kosmicznych, wyprodukowano i opracowano rakiety do wykorzystania jako pociski balistyczne. Pierwszą rakietą, która oficjalnie dotarła w kosmos – zdefiniowana przez Fédération Aéronautique Internationale jako przekraczająca linię Kármán na wysokości 100 kilometrów (62 mil) nad średnim poziomem morza Ziemi – była wyprodukowana w Niemczech rakieta V-2 w 1944 roku. Ale po II wojnie światowej produkcja V-2 wpadła w ręce USA, Związku Radzieckiego (ZSRR) i Wielkiej Brytanii.

W ciągu następnych kilku dekad i przebiegu zimnej wojny to, co zaczęło się jako wyścig zbrojeń nuklearnych lepszych pocisków balistycznych, przekształciło się w wyścig kosmiczny. Zarówno USA, jak i ZSRR starały się jako pierwsze osiągnąć i opanować loty kosmiczne, napędzając produkcję wielu nowych i różnych rakiet.

Po zakończeniu wyścigu kosmicznego Stany Zjednoczone okazały się największym producentem różnych rakiet. Ewentualne rozwiązanie ZSRR w 1991 roku przeniosło produkcję sowieckich rakiet na Rosję lub Ukrainę. Później, zarówno Europa (za pośrednictwem Europejskiej Agencji Kosmicznej), jak i Japonia również zwiększyły produkcję rakiet.

Niedawno do wyścigu dołączyły nowe kraje, w tym Chiny, Iran i Indie. Chociaż powyższa infografika przedstawia wiele różnych rodzin rakiet, nie obejmuje wszystkich, w tym chińskiej rakiety Kuaizhou oraz irańskich rakiet Zuljanah i Qased.

Infografika: Porównanie wielkości rakiet na świecie od 1942 do 2021 roku
Infografika: Porównanie wielkości rakiet na świecie od 1942 do 2021 roku

Objaśnienie zasięgu rakiet i kontynuacja kosmicznych aspiracji

Zaprojektowanie rakiety, która może sięgnąć daleko w kosmos, niosąc ciężki ładunek — przedmioty lub ludzi — jest niezwykle trudne i musi być bardzo precyzyjne. Nie bez powodu nazywa się to nauką o rakietach.

Kiedy rakiety są projektowane, są tworzone z myślą o jednym określonym zakresie, który wyznacza paliwo potrzebne do podróży i osiągnięcia odpowiedniej prędkości. Alternatywnie, rakiety mają różne oceny ładowności w zależności od tego, co jest osiągalne i niezawodne w oparciu o docelowy zasięg.

  • Suborbitalna: dociera do przestrzeni kosmicznej, ale jej trajektoria przecina atmosferę i wraca w dół. Nie będzie w stanie wykonać obrotu orbitalnego ani osiągnąć prędkości ucieczki.
  • LEO (Low Earth Orbit): osiąga wysokość do ~2000 km (1242,74 mil) i okrąża Ziemię z okresem orbitalnym wynoszącym 128 minut lub mniej (lub 11,25 orbity dziennie).
  • SSO (Sun-synchronous orbit): osiąga wysokość około 600-800 km nad Ziemią, ale orbituje z nachyleniem ~98° lub prawie od bieguna do bieguna, aby zachować stały czas słoneczny.
  • GTO (Geosynchronous transfer orbit): wystrzeliwuje na wysoce eliptyczną orbitę, która zbliża się do wysokości LEO i na odległość 35 786 km (22 236 mil) nad poziomem morza.
  • TLI (Trans-lunar injection): wystrzeliwuje po trajektorii (lub przyspiesza z orbity Ziemi), aby dotrzeć do Księżyca, w średniej odległości 384 400 km (238 900 mil) od Ziemi.

Ale w oczach potencjalnych kosmonautów istnieją inne zasięgi i orbity. Na przykład Mars, wzniosły cel w oczach założyciela SpaceX i miliardera Elona Muska, znajduje się o około 54 do 103 milionów km (34 do 64 milionów mil) od Ziemi w jej najbliższym zbliżeniu.

Ponieważ eksploracja kosmosu staje się coraz bardziej powszechna i wystarczająco lukratywna, ciężko sobie wyobrazić, jak daleko będą mogły latać przyszłe rakiety?

źródło: Visual Capitalist | Tyler Skrabek