BIUSTOapka buduje zdrowe nawyki dbania o piersi

BIUSTOapka to pierwsza aplikacja przypominająca o samobadaniu piersi, promująca wśród Polek profilaktykę raka piersi od najmłodszych lat.

BIUSTOapka

Aplikacja została stworzona przez Fundację Wsparcie na Starcie, buduje w nastolatkach i młodych kobietach zdrowe nawyki dotyczące dbania o piersi. Powstała dzięki środkom zebranym m.in. podczas #reCYClingu, czyli zbiórki używanych biustonoszy, która odbywa się od 10 lat w ramach kampanii społecznej DOTYKAM=WYGRYWAM, organizowanej przez bieliźnianą markę Panache (24 września startuje jej 10. jubileuszowa edycja).

BIUSTOapka ma na celu wspieranie biustoedukacji i pomoc w wyrabianiu prozdrowotnych nawyków wśród młodych kobiet, zgodnie z misją Fundacji Wsparcie na Starcie. To konieczne, bo mimo wielu lat działań profilaktycznych wciąż tylko 16% kobiet prawidłowo wykonuje SAMOBADANIE piersi. 

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce. W 2020 roku, według Krajowego Rejestru Nowotworów prowadzonego przez Centrum Onkologii, diagnozę: „ma pani raka piersi” usłyszało 24 644 kobiet. Aż 8805 z nich zmarło z powodu zbyt późnego wykrycia choroby. 

Mamy coraz więcej zachorowań, bo dokonuje się coraz więcej zmian w stylu życia nowoczesnych kobiet – są narażone na większy stres, a wykazują mniejszą aktywność fizyczną, palą więcej papierosów i preparatów nikotynopodobnych, jedzą duże ilości przetworzonej żywności i w coraz młodszym wieku zaczynają regularnie pić alkohol. Eksperci bez wahania wskazują te czynniki jako odpowiedzialne za niespotykane dotąd ryzyko zachorowania na raka piersi także u młodych kobiet – nawet tych w wieku 20 lat. Co ważne – ryzyko to występuje niezależnie od obciążeń genetycznych. 

Samobadanie piersi – nawyk, który może uratować życie 

Tymczasem regularnie i właściwie wykonywana samokontrola piersi jest powszechnie uważana za najprostsze i – przede wszystkim – możliwe w każdej chwili badanie, które lekarze rekomendują pomiędzy kontrolnymi wynikami USG i mammografii. Według statystyk ponad 70% zmian w piersiach można rozpoznać podczas badania wykonanego samodzielnie lub przy pomocy lekarza. To najskuteczniejsza metoda wykrywania wczesnych zmian! W połączeniu z mammografią obniża ryzyko śmierci nawet o 30%. 

Jednak Polki, mimo wielu lat działań prozdrowotnych i promujących profilaktykę raka piersi, wciąż badają się niechętnie i nieregularnie. Jak wynika z raportu  „Rak piersi nie ma metryki” – samobadanie wykonuje właściwie zaledwie 16% kobiet. 

Duża część badanych przyznaje, że owszem wie, jak to robić, ale często boi się, że „wyczuje coś złego”, inna – że nie jest w stanie wykształcić u siebie tego nawyku w natłoku codziennych zajęć i przesytu informacji. Prawie ¼ ankietowanych przyznała zaś, że nie wie, jak właściwie samobadać własne piersi. 

#BIUSTOapka – nawyk dbania o piersi wykształcony od najmłodszych lat 

W odpowiedzi na wszystkie wymienione wyzwania powstała #BIUSTOapka, pierwsza aplikacja, która uczy samobadania od najmłodszych lat, gdyż jest skierowana do nastolatek i ma na celu wykształcić w nich zdrowe nawyki na całe życie.

Jeśli nastolatka zacznie sprawdzać biust w młodym wieku, doskonale pozna swoje ciało i dowie się, gdzie w jej piersiach znajdują się naturalne zgrubienia. W wyniku tego w przyszłości będzie w stanie wykryć ewentualne zmiany, które mogą się pojawić – mówi Izabela Sakutova, prezes Fundacji Wsparcie na Starcie i autorka kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM.  

#BIUSTOapka została stworzona przez Fundację Wsparcie na Starcie, która powstała z myślą o budowaniu zdrowych nawyków dbania o piersi wśród młodych kobiet. Pomysł został zrealizowany w ramach 10. edycji kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM. Fundacja już od kilku lat prowadzi działania edukacyjne w szkołach i innych placówkach w całej Polsce, gdzie szerzy ideę biustopozytywności. 

Co zawiera BIUSTOapka? 

Aplikacja zawiera kompaktowe kompendium wiedzy na temat regularnego samobadania piersi i noszenia dobrze dopasowanego biustonosza. Zaimplementowano do niej interaktywny przewodnik krok po kroku, na co zwracać uwagę przy samobadaniu piersi oraz jak je prawidłowo wykonywać.  

#BIUSTOapka nie tylko daje wskazówki wykonania samobadania, ale co miesiąc przypomina użytkowniczkom aplikacji o tym, kiedy jest najlepszy czas, by je przeprowadzić.

Zrzuty ekranu z aplikacji BIUSTOapka

Zawiera także praktyczne informacje na temat rozwoju i budowy piersi oraz dopasowania biustonosza. Znajduje się w niej również wyszukiwarka lokalnych sklepów brafittingowych, działających w ramach Fundacji Wsparcie na Starcie i aktywnie włączających się w coroczną kampanię Dotykam=Wygrywam.

#BIUSTOapkę można bezpłatnie zainstalować na telefonach z systemem Android i iOS:

Gwiazdy zachęcają do pobrania #BIUSTOapki 

Co roku przesłanie kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM niosą w świat  licznie zaangażowane w nią gwiazdy, influencerzy i artyści. Dzięki ich medialnemu wsparciu zwiększa się świadomość konieczności wdrożenia nawyku samobadania piersi jako skutecznej metody profilaktyki raka piersi.  

Ambasadorzy DOTYKAM=WYGRYWAM 2021, którzy wspierają promowanie #BIUSTOapki, to między innymi: Beata Sadowska, Daria Widawska, Ela Romanowska, Aleksandra Kisio, Anna Iberszer, Karolina Szostak, Kinga Zawodnik, Anna Gzyra, Anna Męczyńska,  Daniel Józek – Qczaj, Paulina Koziejowska, Anna Karwan, Natalia Przybysz, Justyna Szyc-Nagłowska, Paulina Smaszcz, Małgorzata Ohme, Lidia Kalita,  a także Miss Polonia – Natalia Gryglewska.  

Profilaktykę raka piersi i ideę biustopozytywności oraz samą #BIUSTOapkę promują też najpopularniejsi influencerzy: Siostry ADiHD (siostry_adihd), Kamila Rowińska (kamilarowinska_pl), Anna Jaworska (mumme.pl), Karolina Cwalina-Stępniak (sexyazaczynasiewglowie), Paula Peszko (paula_peszko), Olivka Bosowska (olivka_bosovska), Ewa Zarzycka (Ewokracja), Julia Izmałkowa i Fergus O’hare (Psychomama-Julija), Martyna Kaczmarek (martynakaczmarek), Joanna Biernacka (AshAshPlum), Monika Kołodyńska-Lewandowska (monika_kolodynska_bralady), Ola Żelazo (joga.żelazo), Katarzyna Łodygowska (matka_prawnik), Angelika Miszalska-Kamińska (miszalskakaminska), Anna Dydzik (nieperfekcyjnamama_pl), Karolina Szymańska (our_little_adventures), siostry Laura Ogrodowczyk (laura_ogrodowczyk) i Marzena Magiera (marzena_magiera) oraz dziewczyny z inicjatywy Akcja Menstruacja. 

Wszyscy razem oswajają Polki z misją Fundacji Wsparcie na Starcie i kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM. Jednym głosem namawiają kobiety w każdym wieku do budowania i pilnowania nawyku samobadania piersi oraz noszenia właściwie dobranego biustonosza.

źródło: BIUSTOapka