Konta Microsoft mogą być teraz całkowicie pozbawione haseł

Możesz usunąć hasło do konta Microsoft i dalej z niego korzystać – zalogujesz się autentykatorem firmy kluczem bezpieczeństwa lub kodem SMS/e-mail.

Konto Microsoft bez hasła

Firma Microsoft umożliwia teraz usuwanie haseł z kont Microsoft, aby zapewnić sobie przyszłość bez haseł. Od dziś gigant oprogramowania pozwala użytkownikom logować się na konta Microsoft za pomocą aplikacji Microsoft Authenticator, Windows Hello, klucza bezpieczeństwa lub kodu weryfikacyjnego SMS/e-mail zamiast hasła.

Nowa opcja pojawia się zaledwie kilka miesięcy po tym, jak Microsoft zaczął wprowadzać uwierzytelnianie bez hasła dla użytkowników komercyjnych, aby pomóc ludziom dostosować się do realiów pracy zdalnej.

Microsoft od lat pracuje nad przyszłością bez haseł, a pandemia tylko to przyspieszyła. „Kiedy mamy do czynienia z transformacją cyfrową i firmy muszą z dnia na dzień przejść na pracę zdalną… liczba powierzchni cyfrowych wzrosła wykładniczo”, wyjaśnia Vasu Jakkal, wiceprezes firmy Microsoft ds. bezpieczeństwa, zgodności i tożsamości. „Liczba ataków także wzrosła wykładniczo, co było dla nas ważnym czynnikiem przyspieszającym wiele naszych inicjatyw w zakresie bezpieczeństwa”.

Dzisiejsza decyzja jest kolejnym kamieniem milowym w realizacji ambicji Microsoftu bez haseł, po tym, jak firma włączyła klucze bezpieczeństwa w 2018 roku i uczyniła system Windows 10 bez haseł w 2019 roku. „Wdrażamy to w firmie Microsoft i prawie 100 procent firmy Microsoft jest teraz bez haseł” – mówi Jakkal. Ponad 200 milionów ludzi korzysta już z opcji bez haseł, a Jakkal optymistycznie podchodzi do ich przyjęcia wśród konsumentów.

Jest to również stosunkowo prosty proces usuwania hasła. Musisz mieć zainstalowaną aplikację mobilną Microsoft Authenticator i powiązać ją z osobistym kontem Microsoft. Po zakończeniu możesz odwiedzić stronę account.microsoft.com i wybrać zaawansowane opcje zabezpieczeń, a następnie włączyć konto bez hasła w sekcji dodatkowych zabezpieczeń. Następnie zatwierdzasz zmianę w aplikacji Authenticator i nie masz hasła. Zawsze możesz cofnąć zmianę i ponownie dodać hasło do swojego konta Microsoft.

Potwierdzenie usunięcia hasła z konta Microsoft
Potwierdzenie usunięcia hasła z konta Microsoft

Korzyści z uwierzytelniania bez hasła są bardzo jasne. Większość ludzi tworzy własne hasła, a stworzenie czegoś, co jest bezpieczne i łatwe do zapamiętania bez polegania na menedżerze haseł, często stanowi wyzwanie. Ludzie często również ponownie używają tych samych haseł, umożliwiając atakującym szybkie zalogowanie się na różne zhakowane konta po tym, jak określona organizacja zostanie zaatakowana, a hasła zostaną skradzione.

Google, Apple i inne firmy również pracują nad ograniczaniem haseł. Google Chrome umożliwia logowanie się bez hasła, a aktualizacje Apple iOS 15 i macOS Monterey obejmują funkcję kluczy dostępu w pęku kluczy iCloud, która jest próbą zastąpienia haseł bezpieczniejszym procesem logowania.

źródło: Microsoft | The Verge