Pad 5 to nowy tablet Xiaomi z Androidem

Firma Xiaomi ogłosiła swój pierwszy tablet od kilku lat – Xiaomi Pad 5. Ostatnim był 8-calowy Mi Pad 4 z 2018 roku – pod marką Mi, która wycofano w tym roku.

Tablet Xiaomi Pad 5

Nowy Xiaomi Pad 5 to 11-calowy tablet z wyświetlaczem WQHD+ 120 Hz, czterema głośnikami, 6 GB pamięci RAM i procesorem Snapdragon 860 — to nowa, przyspieszona wersja 855, flagowego układu Qualcomm z 2019 roku. Posiada także 13-megapikselowy aparat i 8-megapikselowy czujnik z przodu.

Pad 5, co może nie być zaskoczeniem, wygląda jak iPad Pro, począwszy od smukłych ramek i płaskich krawędzi po specyficzne dla tabletu dostosowania MIUI, takie jak dokowanie aplikacji. Konstrukcja nie jest tak solidna, a ekran nie jest tak wyrównany z obudową, ale inspiracja jest jasna. Jakość ekranu i głośników jest jednak bardzo dobra, a wydajność płynna – jest to jak najbardziej odpowiednie urządzenia do oglądania wideo i rozrywki.

Nie wiem jak dobrze sprawdzi się w przypadku produktywności. Szef marketingu produktów Xiaomi Abi Go, powiedział dla The Verge, że firma uważa Pad 5 za „przenośną stację roboczą”, a także urządzenie rozrywkowe, a na niektórych rynkach będą dostępne akcesoria takie jak rysik i klawiatura.

Mimo to, w dzisiejszych czasach dość rzadko można zobaczyć dobry tablet z Androidem, nawet jeśli szukasz tylko urządzenia konsumpcyjnego, a Xiaomi Pad 5 wypada dość korzystnie w porównaniu z ofertą iPada firmy Apple pod względem ceny.

Pad 5 będzie kosztować 349 EUR (~ 413 USD) za wersję 128 GB lub 399 EUR (472 USD) za 256 GB. iPad Air jest jego najbardziej podobnym rywalem, a jego cena zaczyna się od 679 euro (803 USD) za 64 GB w Europie – choć oczywiście ma niemałą zaletę bycia iPadem.

Xiaomi nie podała konkretnej daty premiery Pada 5, mówiąc tylko, że dostępność będzie się różnić w zależności od regionu.

źródło: Xiaomi | The Verge