Dreame Bot L10 Pro to doskonale sprzątająca bestia

Jak sprawdza się w praktyce inteligentny robot odkurzający Dreame Bot L10 Pro, który łączy w sobie funkcje odkurzacza i mopa.

Dreame Bot L10 Pro

Inteligentny robot Dreame Bot L10 Pro jednocześnie odkurza i mopuje podłogę. Posiada 4-poziomowy system czyszczenia i imponująco dużą moc ssącą do 4000 Pa – to jedna z wyższych, o ile nie najwyższa wartość mocy ssącej na polskim rynku. Według danych producenta, na jednym ładowaniu może pracować nawet przez 2,5 godziny. Zaawansowany system nawigacji High Precision 3D sprawia, że doskonale unika przeszkód, wykrywając je w czasie rzeczywistym – nawet w słabo oświetlonych miejscach. Z kolei laser LDS oraz algorytm SLAM precyzyjnie skanują pomieszczenia i dobierają najbardziej efektywne trasy efektywnego czyszczenia.

Na początku urządzenie musi nauczyć się mieszkania, ale robi to szybko i bezpiecznie – podczas pierwszego sprzątania pomieszczeń od razu tworzy ich mapy, a dzięki aplikacji mamy dostęp do ustawień funkcji robota.

Dreame Bot L10 Pro to sprawny robot odkurzający, który działa najlepiej na jednym rodzaju podłogi na raz. Charakteryzuje się solidnym czasem pracy, dużą mocą ssania i dużym pojemnikiem na śmieci. To automatyczne narzędzie do czyszczenia będzie z pewnością pomocnym dodatkiem do rutynowego sprzątania, ponieważ jest w stanie niezawodnie wyeliminować odkurzanie z listy codziennych obowiązków.

Nie ma bardziej odrażającej czynności niż odkurzanie. Nikt nie lubi pchać odkurzacza po domu. Na szczęście mamy roboty odkurzające, które wykonują za nas tę pracę. Czy to urządzenie jest odpowiednie dla Ciebie? Dowiesz się więcej w dalszej części recenzji robota odkurzającego Dreame Bot L10 Pro.

Na skróty

Przejdź do interesującej Cię sekcji, klikając na poniższe odnośniki:

cechy

Najważniejsze funkcje Dreame Bot L10 Pro

Zaawansowany robot odkurzający z funkcją mopowania.

nawigacja LIDAR

radar skanuje otoczenie dwoma laserami IR a w połączeniu z algorytmem VSLAM lepiej potrafi zrozumieć otoczenie i omijać wykryte przeszkody z odległości nawet 8 metrów

moc ssania 4000 Pa

ogromna moc ssania do 4000 Pa, a dzięki czujnikom automatycznie zwiększa moc na dywanach, aby dokładniej je odkurzyć

2,5 godziny

dzięki możliwości wyboru pomiędzy 4 poziomami ssania może pracować do 2,5 godz. przy hałasie 64 dB

aplikacja

dzięki aplikacji mobilnej Xiaomi Home możliwe jest koordynowanie różnych poleceń dotyczących czyszczenia: wyznaczać obszary, pokoje, czy wirtualne strefy zakazane

Dreame Bot L10 Pro zadebiutował w maju tego roku, wkraczając na rynek bardzo silnej konkurencji. Cena detaliczna wynosi ok. 1600 zł, ale można upolować go w promocji już za 1438 zł. Dostępne są dwie opcje kolorystyczne: czarna i biała.

W tym przedziale cenowym, robot od Dreame Technologies (marki należącej do Xiaomi) zajmuje miejsce obok urządzeń znanych marek. Wszystkie modele z tego przedziału sprzątają bardzo podobnie, różnią się między innymi czasem pracy na jednym ładowaniu, mocą ssania, funkcjami mopowania i samoopróżniania. Dreame L10 Pro nie opróżnia się samoczynnie – dostarczany jest z prostą stacją ładującą, ale ma opcjonalny mop.

Robot sprzątający Dreame Bot L10 Pro - widok z góry i od spodu

Robot dotarł jest bardzo solidnie zapakowany w niezajmujące dużo miejsca pudełko, jednak zawartość jest dość uboga i najlepiej od razu pomyśleć o zapasowych częściach, aby mieć zapas w szafie. W pudełku znajduje się robot, stacja dokująco-ładująca (niestety bez możliwości ukrycia kabla), pojemnik na wodę o pojemności 270 ml i tylko jedną szmatkę z mikrofibry. Producent nie dołącza zapasowego filtra Hepa, zapasowych wąsów, czy jednorazowych ściereczek do mopowania.

Testowany przez mnie model jest w kolorze czarnym, co niestety sprawia, że widoczny jest na nim każdy pyłek kurzu i odciski palców – jeśli będziecie się decydować na ten model – lepiej wziąć go w kolorze białym.

Opis elementów i przycisków robota Dreame Bot L10 Pro

Urządzenie jest solidnie i estetycznie wykonane, więc nie będzie Ci przeszkadzać, gdy gdzieś w rogu pokoju będzie ładował się przed następnym sprzątaniem. Co ciekawe, rabot nie posiada na przodzie gumek amortyzujących uderzenia, ale spokojnie – jest to celowy zabieg, ponieważ dzięki zaawansowanym czujnikom rozpoznawania przeszkód, raczej nie ma szans, aby w coś uderzył. Zamiast tego sprytnie omija przeszkody, aby odkurzyć podłogę wokół nich.

Opis czujników i elementów robota Dreame Bot L10 Pro
Opis czujników i elementów robota
sprzątanie

Jak sprząta i działa Dreame Bot L10 Pro?

Pierwsze uruchomienie i efektywność sprzątania.

Konfiguracja i pierwsze uruchomienie L10 Pro jest intuicyjna i szybka. Musisz znaleźć dla niego odpowiednie miejsce w domu z dala od przeszkód i pozwolić mu naładować się do pełna przed pierwszym użyciem. Ze względu na to, że Dreame Technologies to marka firmy Xiaomi, urządzeniem zarządza się w aplikacji mobilnej Mi Home od Xiaomi (o której więcej przeczytasz w kolejnej sekcji poniżej). Aplikacja dostępna na Androida i iOS pozwala dodać robota do listy urządzeń inteligentnych, aby można było je uruchomić zdalnie. Największą przeszkodą, jaką możesz napotkać, może być połączenie go z siecią Wi-Fi.

Dreame Bot L10 Pro w akcji
Dreame Bot L10 Pro w akcji – precyzyjnie omija nogi krzeseł i pozostawione przedmioty na podłodze

Należy pamiętać, aby podczas parowania postepowań zgodnie z instrukcją i połączyć urządzenie z siecią 2,4 GHz a nie 5 GHz. Mi się udało przebrnąć za drugim razem, ale to ze względu na to, że mój telefon akurat ciężko łączył się z samym odkurzaczem. Po prawidłowym połączeniu z siecią Wi-Fi i sparowaniu z apką, zapewne pojawi się monit o aktualizacji oprogramowania układowego urządzenia. Warto ją wykonać, ponieważ w nowej wersji usunięto błędy i ulepszono funkcje robota. W moim przypadku fabrycznie zainstalowana była wersja 3.X.X, podczas gdy aktualna wersja to już 4.1.7_1073.

Żywotność baterii jest dobra. L10 Pro ma wewnątrz baterię litowo-jonową 5200 mAh i wystarcza ona, aby posprzątać spore mieszkanie.

Dreame L10 Pro - funkcje czyszczenia/sprzatania

Znamionowy czas pracy wynosi 2,5 godziny. Mój dom nie jest tak duży, więc odkurzacz działał tylko około 30 minut. Oznacza to, że bateria powinna być w stanie wytrzymać podczas czyszczenia około 250 m² na jednym ładowaniu. Jeśli posprzątanie Twojego domu zajmie mu więcej niż 2,5 godziny lub jest większy niż około 250 metrów kwadratowych, odkurzacz automatycznie powróci do bazy i po naładowaniu zacznie sprzątać w miejscu, w którym skończył. Ale uwaga! Należy to ustawić w ustawieniach robota w aplikacji mobilnej.

Pojemnik na kurz jest większy niż w wielu konkurencyjnych modeli, co oznacza, że może pomieścić więcej brudu i nie trzeb go za często czyścić. W rzeczywistości większość czynności konserwacyjnych jest łatwa, na przykład czyszczenie filtra lub płukanie nakładki mopa.

Robot jest też całkiem cichy. Przy 65 dB Dream Bot L10 Pro jest cichszy niż konkurencyjne modele. Będziesz słyszeć odkurzanie, jeśli jesteś w bezpośrednim sąsiedztwie robota, ale gdy pojedzie do innego pomieszczenia jest praktycznie niesłyszalny. Konkurencyjne modele hałasują na poziomie 67-70 dB. Z pewnością model L10 Pro jest znacznie cichszy niż standardowy odkurzacz pionowy.

Wykrywanie progów i spadków, takich jak schody
Wykrywanie progów i spadków, takich jak schody

Pokonuje przeszkody do 20 mm wysokości, jest też w stanie wjechać pod niektóre meble. Wykrywa również krawędzie, nie zderza się z meblami i skutecznie unika schodów. Sprawdzi się więc także w dużych, piętrowych domach.

Jak sprząta?

Podobnie jak inne tego typu urządzenia nie jest idealnie dokładny. Szczególnie jeśli masz w domu różne powierzchnie, od długowłosych dywanów, po płytki, panele czy drewno. Jednak L10 Pro spokojnie poradzi sobie w czyszczeniu płaskich podłóg z twardego drewna lub płytek i niektórych dywanów. Grube dywany lub te z długim włosem, są nietety wyzwaniem dla każdego robota i i może mieć problem z usunięciem sierści kota, pomimo ustawienia na najwyższym współczynniku ssania 4000 Pa.

Podłogi z twardego drewna są trudne do skutecznego mopowania, więc w przypadku tego rodzaju podłóg lepiej zrezygnowac z funkcji mopa. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się taki mop na podłogach z paneli lub wyłożonych płytkami. Należy pamietać, że robot sprzątający nigdy nie dorówna dokładności podczas sprzątania przez człowieka, dlatego takie „mizianie” podłogi sprawdza się pomiędzy gruntownym, ręcznym sprzątaniem. W mojej opinii nigdy nie zastąpi to przejechania mopem podłogi i opłukania go w wiadrze z pachnącym detergentem :)

Zbiornik na wodę mieści 270 ml, co wystarczy na przejechanie około 30 m², ale może nie wystarczyć, jeśli chcielibyśmy przejechać wilgotnym mopem większych powierzchni.

Jak działają czujniki w Dreame Bot L10 Pro?
Planuje unik 8 m wcześniej. Rozpoznaje bez trudu przeszkody domowe takiej jak kapcie i kable, nie ma więc potrzeby porządkowania podłogi, ale warto to zrobić. Dwa lasery emitowane z przodu oraz algorytm VSLAM od Dreame umożliwiają robotowi stworzenie przestrzeni 3D, dzięki czemu rozpoznaje przedmioty jak ludzkie oczy.

Pomimo czujnika LiDAR i innych technologii unikania przeszkód, L10 Pro nadal czasami się mylił. Najwięcej trudności sprawiają mu nogi krzeseł i stołu, przez co wędrował w ich okolicy, próbując znaleźć najlepszą ścieżkę. Unikanie uskoków i schodów jest już jednak doskonałe, a L10 Pro z łatwością unika spadków. Jednak w przeciwieństwie do innych robotów nie obija się o ściany i meble, co jest ogromną jego zaletą.

aplikacja

Aplikacja Mi Home

Odkurzacz obsługiwany jest przez aplikację Mi Home na iOS-a i Androida.

Aplikacja mobilna Mi Home jest dopracowana i intuicyjna. Pozwala tworzyć oddzielne strefy czyszczenia, zamieszczać na mapie wirtualne ściany fantomowe i tworzyć strefy, które odkurzacz powinien omijać. Oczywiście aplikacja pozwala monitorować stan naładowania robota, planować zdalnie sprzątanie z dowolnego miejsca, tak aby można było wrócić, gdy robot skończy swoją robotę.

Zrzuty ekranów z aplikacji Mi Home
Zrzuty ekranów z aplikacji Mi Home

W aplikacji Mi Home umożliwia zarządzanie ustawieniami urządzenia, planowaniem sprzątania/czyszczenia, podejrzenie historii czyszczenia, monitoruje użycie akcesoriów, pokazuje stan naładowania akumulatora robota oraz pozwala ustawić inteligentne scen. Znajduje się w niej także funkcja Pilot, która umożliwia ręczne sterowanie robotem. Oprócz tego jest lokalizator robota i opcje udostępniania urządzenia innym osobom.

Aktualizacja oprogramowania systemowego oraz pomoc to zakładki, do których warto zajrzeć, jeśli pojawiły się jakieś nowe opcje. Choć aplikacja na pewno sama poinformuje Was gdyby pojawiło się ważne uaktualnienie robota.

Zrzuty ekranów z aplikacji Mi Home
Zrzuty ekranów z aplikacji Mi Home – pierwsze uruchomienie i tworzenie mapy zaraz po przejechaniu 2 metrów. Stan zużycia akcesoriów.

Aplikacja jest również niezbędna, aby zaktualizować oprogramowanie sprzętowe urządzenia i konfigurować jego ustawienia. Pomoże Ci zarządzać także innymi inteligentnymi urządzeniami firmy w jednym miejscu. Poniżej najważniejsze funkcje aplikacji:

 • Dodawanie urządzenia jest proste dzięki podpowiedziom wyświetlanym w aplikacji w języku polskim.
 • Kontrolowanie urządzeniami gdziekolwiek jesteś.
 • Status urządzeń w czasie rzeczywistym.
 • Udostępnianie swoich urządzeń znajomym i członkom rodziny.
 • Konfigurowanie i wykonywanie inteligentnych zadań.
 • Najnowsza aktualizacja dodaje komunikaty głosowe odkurzacza w języku polskim. Można je ustawić wybierając Ustawienia (trzy kropki w prawym górnym rogu) ➔ Ustawienia urządzenia ➔ Głos i głośność ➔ Polski.

Aplikację Mi Home – Xiaomi Smart Home pobierzesz bezpłatnie ze sklepu App Store i Google Play, klikając na poniższe przyciski:

specyfikacja

Specyfikacja techniczna

Najważniejsze parametry i funkcje robota Dreame Bot L10 Pro.

wymiary odkurzacza353 x 350 x 96,8 mm
waga3,7 kg
typ połączeniaWi-Fi b/g/n 2,4 GHz
filtrHepa
bateria5200 mAh Li-Ion
(do 150 min pracy na jednym ładowaniu)
moc ssąca4000 Pa
poziom hałasu65 dB
czujnikiantykolizyjny, krawędzi, odległości LiDAR, przeszkód, uskoku podłoża
wirtualne ścianymożliwość ustawiania w aplikacji
automatyzacjeautomatyczne sprzątanie lub manualne
pojemnik na wodę0,27 litra, zmywalny
pojemnik na kurz0,57 litra, zmywalny
funkcjefunkcja mopa, powrót do stacji dokującej na życzenie użytkownika, sprzątanie wybranych pomieszczeń, szacowanie czasu sprzątania, tworzenie map
aplikacja mobilnaMi Home w języku polskim, na urządzenia z systemami Android i iOS
napięcie
i moc znamionowa
100-240V~50/60 Hz 0,5A
46 W
Zawartość pudełka z Dreame Bot L10 Pro
nasza ocena

Podsumowanie

Dla kogo jest ten robot i jakie ma wady i zalety? Nasza ocena ogólna.

Polecane przez mobiRANK.pl (sticker small)

Dreame Bot L10 Pro to świetna oferta. Robot podobnie jak inne tego typu roboty ma swoje zalety i wady. Można znaleźć tańsze roboty odkurzające, które podobnie sprzątają, a także droższe oferty, które dodatkowo posiadają automatyczne opróżnianie pojemnika na śmieci. Jednak cena detaliczna ok. 1500 zł wydaje się odpowiednia, biorąc pod uwagę funkcje i jakość w porównaniu z konkurencją z tego przedziału cenowego.

Dream Bot L10 Pro ma wiele funkcji i świetnie nadaje się do codziennych porządków. Prawdopodobnie nie będzie to najlepsza opcja dla właścicieli zwierząt domowych, ponieważ z długich dywanów ciężko było mu uporać się z sierścią i czasem miał trudności z podjechaniem. Jeśli nie potrzebujesz funkcji mopa, możesz znaleźć przystępne cenowo opcje innych marek, które równie dobrze sprzątają. Ale w przypadku codziennych porządków między głębokim odkurzaniem, Dream Bot L10 Pro wykonuje solidną pracę, zbierając brud i kurz przy niewielkim hałasie i zamieszaniu.

Na uwagę zasługują bardzo dobre czujniki, dzięki którym robot nie obija się od ściany do ściany, czy mebli. To wyjątkowe precyzyjne rozpoznawanie przedmiotów i przeszkód, szczególnie spodoba się osobom, które nie mają zamiaru sprzątać porozrzucanych kapci, krzeseł i innych przedmiotów, przed włączeniem robota. Mogę Was zapewnić, że rozpoznawanie przeszkód w tym modelu jest super precyzyjne – i nie usłyszałem ani razu, aby robot obił się o cokolwiek. To rzadkość w przydatku nawet bardzo drogich robotów sprzątających, które niestety obijają się czasem z impetem o wystającą lodówkę czy krzesełka.

Dodatkowym atutem tego modelu jest także to, że działa zadziwiająco cicho, a przy tym doskonale radzi sobie ze zbieraniem kurzu i śmietków z podłogi.

 • Wysoka moc ssania do 4000 Pa.
 • Ciche działanie.
 • Odkurzanie i mopowanie w jednym urządzeniu, choć ta druga funkcja to tylko miła opcja.
 • Bardzo dokładne mapowanie mieszkania i omijanie przeszkód bez głośnego obijania.
 • Skuteczny w odkurzaniu.
 • Solidna żywotność baterii.
 • Duży kosz na śmieci.
 • Integracja z Amazon Alexa.
 • Brak obsługi Asystenta Google i komunikatów głosowych po polsku. Najnowsza aktualizacja dodaje komunikaty głosowe w języku polskim.
 • Brak wsparcia dla sieci 5 GHz.
 • Brak dodatkowych/zapasowych akcesoriów w zestawie.
 • Brak możliwości ukrycia/zwinięcia nadmiaru kabla do stacji dokującej.

Pomimo swoich wad Dreame Bot L10 Pro jest godny polecenia i na pewno sprawi, że codzienne sprzątanie będzie mniej uciążliwe, a gruntowne sprzątanie podłóg (mowa o ręcznym myciu) można odłożyć raz na 2 tygodnie lub dłużej, w zależności od tego jak bardzo i szybko domownicy brudzą podłogę.

Poradzi sobie ze standardowym odkurzaniem, pod warunkiem, że będziemy z niego korzystali częściej niż w przypadku standardowego odkurzania raz na tydzień! Funkcja mopowania, to raczej zwilżenie podłogi i zebranie mniejszych zabrudzeń niż prawdziwe umycie podłogi, ale jest to dobre w przypadku gdy robot ma nam pomóc zachować czystość na co dzień.

Dreame ma odpowiednią cenę i jest warty zakupu. Na pewno się nie zawiedziecie, bowiem jego możliwości są takie jak innych modeli z podobnymi funkcjami, w tej cenie, a dodatkowo przebija wszystkie modele które miałem okazje testować jeśli chodzi o precyzje rozpoznawania przedmiotów i co najważniejsze dzięki doskonałym czujnikom nie obija się o ściany i przedmioty!

NASZA OCENA

8★

w 10-stopniowej skali (8/10)

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące użytkowania tego robota, napisz do mnie lub zadaj pytanie w komentarzu.

cena

Dostępność i cena

Gdzie i za ile kupić robota Dream L10 Pro w Polsce?

Dreame Bot L10 Pro - widok z góry

Dreame Bot L10 Pro

od1438,00 zł

stan na 11 września 2021 r.

opracowanie własne