„Nie taka prosta historia” – ile prawdy jest w popularnych filmach i serialach?

Sprawdź, co będziemy mogli obejrzeć tej jesieni w najnowszym programie popularno-naukowym „Nie taka prosta historia” od TVP Historia.

Nie taka prosta historia (program TVP Historia, 2021)

Jaka jest prawdziwa historia szachów kobiecych i czym była zielona tabletka? Czy Winston Churchill zadawał się z Peaky Blinders? Kim był Ragnar Lothbrok i komu zrobił krwawego orła? Czy Królowa Elżbieta naprawdę nie płacze…? Na te i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć prowadzący wraz z gośćmi nowego programu popularno-naukowego Nie taka prosta historia. Program emitowany będzie w każdą niedzielę na kanale TVP Historia. Poprowadzi go Wiktor Świetlik, a reżyseruje Agnieszka Żmijewska.

Filmy i seriale, które zostaną omówione w programie, to między innymi:

Kultura masowa z jednej strony powoduje wzrost zainteresowania historią, z drugiej strony sprawia, że fikcyjne zniekształcenia, uproszczenia, czasem fałsze, zaczynają być traktowane jak prawda – mówi Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia. – Chcemy w atrakcyjnej, lekkiej formie pomóc widzowi w odróżnieniu prawdy od fikcji – dodaje.

Program będzie utrzymany w konwencji talk-show. Rozmowom gości i recenzowanym fragmentom omawianych filmów będzie towarzyszyć muzyka. Muzycy Grzegorz Wilk (śpiew) i Marcin Riege (pianino) będą także brać aktywny udział w programie.

To całkiem nowa formuła i spore wyzwanie. Z jednej strony mamy poważne rozmowy z udziałem historyków i innych specjalistów, z drugiej strony mamy muzykę, która ilustruje poruszane wątki czasem przekornie, nieraz dowcipnie. Staraliśmy się połączyć dobrą rozrywkę z kompetentną i inteligentną treścią, czy nam się udało, niech Widz osądzi – mówi Agnieszka Żmijewska, która program reżyseruje, a zarazem jest autorką formatu.

Gośćmi programu będą nie tylko historycy, ale też specjaliści z innych dziedzin, które pojawiają się omawianych produkcjach – od wspinaczki po żyletki. Oprócz tego aktorzy, statyści i inne osoby mające związek z tematyką.

Właśnie przygotowujemy scenariusze kolejnych odcinków. Mam nadzieję, że w przyszłości weźmiemy na warsztat również gry komputerowe, książki, komiksy…  – zapowiada Wiktor Świetlik, pomysłodawca i prowadzący. 

Program Nie taka prosta historia emitowany będzie na antenie TVP Historia w każdą niedzielę o godzinie 16.00 i potrwa 25 minut. Program powtarzany będzie we wtorki o godz. 16.40.

Program można oglądać także online w streamowanym na żywo kanale TVP Historia 2.

źródło: TVP Historia