Microsoft Start – nowy, personalizowany serwis informacyjny

Microsoft uruchomił własne personalizowane narzędzie do czytania wiadomości o nazwie Microsoft Start, dostępne jako witryna internetowa i aplikacja mobilna.

Microsoft Start na komputerze i smartfonie

Nowy serwis o nazwie Microsoft Start dostępny jest jako strona internetowa, samodzielna aplikacja mobilna a także jako zintegrowane narzędzie z innymi produktami firmy Microsoft, w tym z systemem Windows 10 i Windows 11 oraz przeglądarką internetową Microsoft Edge. Kanał łączy treści od wydawców wiadomości, ale w sposób dostosowany do indywidualnych zainteresowań użytkowników. Jak twierdzi firma — system dostosowywania ma pomóc Microsoftowi lepiej konkurować z doświadczeniami czytania wiadomości oferowanymi przez rywali, takich jak Apple News czy Google News, a także popularnymi aplikacjami innych firm, takich jak Feedly, Flipboard czy SmartNews.

Microsoft twierdzi, że Microsoft Start opiera się na spuściźnie firmy, dzięki internetowym i mobilnym usługom konsumenckim, takim jak MSN i Microsoft News. Nie zastąpi on jednak MSN. Usługa ta pozostanie dostępna pomimo wprowadzenia nowego, wewnętrznego konkurenta.

Aby korzystać z Microsoft Start, można odwiedzić samodzielną witrynę MicrosoftStart.com, która działa w przeglądarkach internetowych Google Chrome, Microsoft Edge i Firefox (ale nie w Safari – w tej przeglądarce użytkownicy przekierowywani są na stronę MSN.com). Można też pobrać aplikację mobilną Microsoft Start na urządzenia z systemami iOS lub Androida (linki do sklepów znajdziesz na dole tego wpisu).

Usługa ma również wspierać obsługę wiadomości i zainteresowań na pasku zadań systemu Windows 10 oraz widżetów w systemie Windows 11. W przeglądarce Microsoft Edge będzie ona również dostępna na stronie Nowa karta.

Na pierwszy rzut oka witryna Microsoft Start jest bardzo podobna do każdego innego portalu internetowego oferującego kolekcję wiadomości od różnych wydawców, a także widżety dotyczące takich informacji, jak pogoda, notowania giełdowe, wyniki sportowe i natężenie ruchu. Gdy klikniesz, aby przeczytać artykuł, zostaniesz przeniesiony do wersji syndykowanej, hostowanej w domenie Microsoftu, która zawiera górny pasek nawigacyjny serwisu Microsoft Start u góry i przyciski reakcji emoji pod nagłówkiem. Użytkownicy mogą również reagować na informacje za pomocą emotikonów podczas przeglądania samej strony głównej.

Zrzut ekranu z polskiej wersji strony głównej Microsoft Start
Zrzut ekranu z polskiej wersji strony głównej Microsoft Start

Zestaw emoji serwisu jest podobny do tego, który oferuje dziś Facebook, z wyjątkiem tego, że Microsoft zastąpił kontrowersyjne emoji śmiejącej się twarzy Facebooka, myślącą twarzą. (Warto zauważyć, że śmiejąca się twarz Facebooka jest coraz częściej krytykowana za to, że jest wykorzystywana do otwartego wyśmiewania postów i wyśmiewania ludzi – nawet w historiach przedstawiających tragiczne wydarzenia, takie jak na przykład zgon na COVID).

Microsoft wprowadził również kolejną zmianę za pomocą emoji: po zareagowaniu na historię za pomocą emoji, zobaczysz tylko swoje emoji zamiast trzech najlepszych i całkowitej liczby reakcji.

Jednak podczas, gdy portale internetowe są zwykle statycznymi agregatorami treści wiadomości, kanał Microsoft Start dostosuje się do zainteresowań użytkowników na kilka różnych sposobów.

Użytkownicy mogą kliknąć przycisk Personalizuj (znajdujący się w prawym górnym rogu serwisu), aby przejść do strony, na której mogą ręcznie dodawać i usuwać zainteresowania wieloma kategoriami wysokiego poziomu, takich jak np.:

  • wiadomości,
  • rozrywka,
  • sport,
  • technologia,
  • pieniądze,
  • finanse,
  • podróże,
  • zdrowie,
  • zakupy
  • i inne.

Użytkownicy mogą też wyszukiwać kategorie i zainteresowania, które mogą być bardziej szczegółowe lub bardziej niszowe. (Zamiast „rodzicielstwa”, na przykład „rodzicielstwo nastolatków”). Przypomina to niedawną aktualizację, którą Flipboard wprowadził na swojej własnej stronie głównej, kanale For You, pozwalając użytkownikom dokonywać podobnych wyborów.

Gdy użytkownicy zaczynają przeglądać swój kanał na Microsoft Start, mogą również kliknąć przycisk, aby wyświetlić kciuk w górę lub w dół dla artykułu, aby lepiej dostosować kanał do swoich preferencji. Z biegiem czasu, im bardziej użytkownik angażuje się w treść, tym bardziej dopracowany ma stać się jego kanał. Ta personalizacja będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, a także ludzką moderację.

Kanał, podobnie jak inne portale internetowe, jest wspierany reklamami. Podczas przewijania w dół zauważysz, że co kilka wierszy będzie pojawiać się jednostka reklamowa, w której adres URL jest oznaczony zieloną plakietką „Reklama”. Początkowo wydają się to być głównie reklamy produktów, co odróżnia je od treści wiadomości. Ponieważ Microsoft nie zamyka MSN i integruje tę usługę z wieloma innymi produktami, rozszerza dostępne sieci reklamowe, które może zaoferować wraz z tym uruchomieniem.

Zgodnie z etykietą prywatności aplikacji na iOS-a, dane wykorzystywane do śledzenia użytkowników w witrynach i aplikacjach należących do innych firm obejmują identyfikator użytkownika. Dla porównania, Google News nie zawiera sekcji śledzenia. Zarówno Microsoft Start, jak i Google News zbierają wiele „danych powiązanych z Tobą”, takich jak lokalizacja, identyfikatory, historia wyszukiwania, dane o użytkowaniu, informacje kontaktowe i inne. Sama strona internetowa zawiera jednak tylko linki do ogólnej polityki prywatności firmy Microsoft.

Zrzuty ekranów aplikacji mobilnej Microsoft Start na iPhone'a
Zrzuty ekranów aplikacji mobilnej Microsoft Start na iPhone’a

Witryna, aplikacja i integracje są wprowadzane już dzisiaj. (Jeśli nie możesz jeszcze znaleźć nowej aplikacji — zastępuje ona Microsoft News). Poniżej znajdziesz linki do pobrania aplikacji Microsoft Start ze sklepów App Store i Google Play:

źródło: Microsoft – Windows Blog | techCrunch