MacBook Pro może kiedyś monitorować stan zdrowia

Patrząc na najnowsze patenty firmy Apple, można mieć nadzieję, że któryś z przyszłych modeli MacBooka Pro może otrzymać czujniki monitorowania stanu zdrowia.

Patent bioczujnika w MacBook Pro (patent US, 2021)

Podobna technologia do obecnych w smartwatchu Apple Watch czujników może pojawić się w MacBooku Pro, a Apple bada, jak dodać monitorowanie biometryczne do powierzchni laptopa. Firma ma już jeden czujnik biometryczny w MacBooku Pro w postaci przycisku Touch ID. Teraz stara się rozszerzyć jego użycie z prostej identyfikacji na badanie parametrów związanych ze zdrowiem.

„Przenośne urządzenie elektroniczne ze zintegrowanym biosensorem” to nowo ujawniony patent dotyczący tego, jak włączyć czujniki do laptopa. Chociaż opisana technologia może działać w kilku miejscach na MacBooku Pro, rysunki patentowe pokazują czujnik jako pojedynczy obszar po prawej stronie, pod nadgarstkiem.

„Wiele tradycyjnych przenośnych urządzeń elektronicznych jest skonfigurowanych do odbierania danych wejściowych za pomocą klawiatury lub podobnego urządzenia wejściowego”, mówi patent. „Jednak niewiele, jeśli w ogóle, tradycyjnych notebooków nie jest wyposażonych w zaawansowane czujniki lub techniki wykrywania służących do monitorowania stanu zdrowia użytkownika”.

Propozycja Apple’a polega na zintegrowaniu „bioczujnika z powierzchnią przenośnego urządzenia elektronicznego”. Zgodnie z opisami, powstały MacBook Pro nie powinien wyglądać inaczej niż wygląda teraz. Różnica polegałaby na dołączeniu czujnika w miejscu, gdzie użytkownik opiera nadgarstek podczas pisania na klawiaturze MacBooka.

„Urządzenie elektroniczne zawiera nieprzezroczystą warstwę umieszczoną na półprzezroczystej warstwie, która definiuje mikroperforacje”, czytamy w opisie patentu. „[Sześć] mikroperforacji jest skonfigurowana tak, aby zasłaniać źródło światła i odbiornik światła, gdy czujnik biologiczny nie działa”.

„Źródło światła przesyła światło lub inną energię optyczną przez mikroperforacje do części ciała użytkownika”. Następnie „odbiornik światła odbiera światło, które jest odbijane” i ze światła ustalana jest informacja „o ciele użytkownika”.

Tak właśnie działają czujniki zdrowia w Apple Watch, a to oznacza, że ​​MacBook Pro może zyskać dowolne funkcje w tym zakresie, które posiada zegarek.

„[Bioczujnik] jest umieszczony z boku klawiatury, a częścią ciała jest dłoń użytkownika” – kontynuuje Apple. „Źródłem światła [może być] zielona dioda LED – bioczujnik jest skonfigurowany do wykrywania perfuzji krwi w części ciała użytkownika, a miernikiem zdrowia jest co najmniej jedno z częstości akcji serca, częstości oddechów, poziom natlenienia, szacunkowa objętość krwi lub ciśnienie krwi”.

Patent dotyczy głównie sposobu, w jaki można zamontować dowolne czujniki, a nie konkretnych korzyści, jakie może on przynieść. Koncentruje się więc na podłożach, które można zastosować, czyli materiałach. Dodatkowo istnieje dodatkowa obawa, że ​​w przeciwieństwie do zegarka źródła światła w czujnikach będą skierowane w stronę użytkownika. Plan polega na tym, aby użyć czujników zbliżeniowych do wykrywania, kiedy dłoń użytkownika zakrywa czujnik, niezależnie od tego, czy na niego naciska czy tez nie.

„Aby zapobiec zauważeniu przez użytkownika światła w zakresie widzialnym (…) urządzenie elektroniczne może najpierw obsługiwać czujnik biologiczny w trybie wykrywania zbliżeniowego, aby wykryć część ciała użytkownika jako światło podczerwone mogą nie być wizualnie dostrzegalne dla użytkownika.”

Patent bioczujnika pod nadgarstkiem w MacBook Pro (patent US, 2021)
Szczegół z patentu pokazujący, w jaki sposób szereg czujników zostanie ukryty pod podpórką pod prawym nadgarstkiem użytkownika

„Gdy urządzenie elektroniczne ustali, że bioczujnik jest zakryty przez część ciała użytkownika 110, może to spowodować, że bioczujnik będzie działał w trybie wykrywania stanu zdrowia przy użyciu światła widzialnego” – podsumowuje Apple.

Pomimo skupienia się na monitorowaniu stanu zdrowia, patent Apple’a zwraca uwagą także na to, że mogą istnieć inne zastosowania tej technologii. W szczególności można go wykorzystać do wzmocnienia wykrywania warunków oświetleniowych przez MacBooka Pro, a tym samym do zmiany jasności ekranu. Podobnie, jeśli czujniki nie wykryją dłoni użytkownika przez określony czas, może to spowodować, że urządzenie uzna, że ​​nie jest używane. Może to być kolejny czynnik w planach Apple’a dotyczących wyłączania urządzeń zasilanych bateryjnie, gdy odwrócisz wzrok.

Patent przypisuje się dwóm wynalazcom, Qiliang Xu i Richardowi G. Huizarowi. Ich poprzednia wspólna praca obejmuje propozycję powiększenia gładzików MacBooka Pro i podświetlenia.

źródło: Apple | Apple Insider