Dziwny zegar MB&F Orb za 120 tys. zł

Projekt zegara MB&F Orb przypomina oko, a po rozłożeniu skrzydła żuka — niestety będzie tylko 50 sztuk, a za egzemplarz będzie trzeba zapłacić prawie 120 tys. zł.

  • Złożony i rozłożony zegar ORB od MB&F w kolorze białym
  • Zegar ORB od MB&F - rozłożony na stole

Znane ze swojego wyczucia kaprysu, MB&F i L’Epée 1839 wypuściły kolejny zabawny zegar, który wygląda, jakby był w połowie zegarem, a w połowie układanką. Na pierwszy rzut oka Orb wygląda jak ogromne emaliowane oko, ale otwarcie czterech przypominających skrzydła chrząszcza ramiona zapewnia wszechstronne opcje wyświetlania.

Czerpiąc inspirację zarówno z optyki, jak i Coleoptera, Orb jest zdominowany przez cztery zakrzywione metalowe panele wykonane z jednego bloku aluminium, aby przypominały elytry lub skrzydła chrząszcza. Po zamknięciu sprawiają, że zegar przypomina oko siedzące na antypoślizgowym spodku, a wyświetlacz pełni rolę tęczówki i źrenicy.

Panele są utrzymywane w zamknięciu za pomocą magnesów i pokryte emalią wypalaną w piecu. Po otwarciu, panele mogą służyć jako podstawki zegara, dzięki czemu można ustawić go w różnych pozach. Zamknięty Orb ma wymiary 17 x 17 cm (7 x 7 cali) a otwarty 24 x 30 cm (10 x 12 cali). Waży 1,9 kg (4,2 funta).

Wewnątrz mechanizmu zegarowego znajduje się mechanizm L’Epée 1839 z ręczną, ośmiodniową rezerwą chodu, wykonany z mosiądzu pokrytego palladem i stali nierdzewnej. 300-komponentowy, 17-klejnotowy kaliber 18 000-bph (2,5 Hz) działa na podwójnych lufach i zawiera system ochrony przed wstrząsami o nazwie Incabloc. Dzwonki wybijają godzinę, a naciśnięcie przycisku z boku zegara powtarza dźwięk.

Orb jest dostępny w limitowanej liczbie 50 sztuk w kolorze czarnym lub białym. Jedna sztuka wyceniona została na sumę 28.500 CHF (31.000 USD), czyli w przeliczeniu na złotówki 120.000 PLN.

źródło: new Atlas | MB&F