„Agatha i morderstwa o północy” na Epic Drama

Dramat psychologiczny „Agatha i morderstwa o północy” to trzymająca w napięciu opowieść o tym, gdy Agata Christie decyduje się uśmiercić Herculesa Poirota.

Agatha i morderstwa o północy (film 2020 r.)

Film Agatha i morderstwa o północy (tyt. oryg. Agatha and the Midnight Murders) z 2020 roku utrzymany jest w stylu thrillera psychologicznego. Akcja rozgrywa się w trakcie jednej nocy i niemalże jednym pomieszczeniu. Mamy rok 1940. Niemcy regularnie bombardują Londyn. Agata Christie, choć jest autorką poczytnych książek, znalazła się w finansowych kłopotach. Z powodu wojny nie otrzymuje wynagrodzenia. Szczególnie brak tantiem z USA jest dotkliwy dla jej budżetu. Dodatkowo zarówno Stany, jak i Wielka Brytania, wszczęły dochodzenie podatkowe w sprawie pisarki. Co robi Agata Christie? Postanawia uśmiercić swojego najsłynniejszego bohatera.

Pisarka w ciągu sześciu lat stworzyła dwanaście powieści o przygodach Poirota, a zatem powinna być bogatą kobietą! Niestety z trudem wiąże koniec z końcem. Usunięcie detektywa w samym środku wojny wydaje się złośliwym zabiegiem, ale Christie ma plan. Sprzedaje swoją powieść prywatnemu kupcowi, bibliofilowi, który za kawałek historii zapłaci każdą cenę. Spotkanie ma miejsce w hotelu w Londynie, ale mimo obecności starego przyjaciela, sprawy nie toczą się zgodnie z planem. Spadają bomby i giną ludzie. Jedyną cenną rzeczą w takiej chwili jest ostatnia książka napisana przez Agathę Christie, a nie ostatnie przygody Poirota!

Tak, Hercule Poirot ma zginąć! Jednak wieczór, w którym ma dojść do transakcji, zamienia się w istny koszmar. Morderstwo goni kolejne morderstwo, fatalne zauroczenie okazuje się dosłownie właśnie takie w skutkach, a Agatha Christie musi znaleźć odpowiedzi na bardzo niewygodne pytania.

Fikcja z nawiązaniami do życia Agathy Christie

Agatha i morderstwa o północy to nie jest film biograficzny i w całości jest czystą fikcją. Jednak w całej historii można dopatrzeć się kilku nawiązań do faktów z życia pisarki. Agata Christie rzeczywiście nie piła alkoholu. Ceniła Arthura Conana Doyle’a. Było także prowadzone śledztwo w jej sprawie (chociaż z innego powodu). Film zawiera mnóstwo smaczków dla wszystkich wielbicieli pisarki, dzięki której powstali tacy kultowi bohaterowie jak Hercule Poirot i Panna Marple.

Wszyscy bohaterowie to chodzące dowody na to, że morderstwo to nic trudnego. Oczywiście do czasu. Zapomnieli o najważniejszym szczególe. Co prawda nie ma wśród nich prywatnego detektywa (jedynie bardzo neurotyczna policjantka), ale jest z nimi umysł stojący za genialnymi detektywami. Stopnie zabójstw oraz tajemnica morderstwa to w końcu dla Christie codzienność.

Na rozwiązanie głównej zagadki czekamy właściwie do ostatnich scen. W w ciągu półtoragodzinnego seansu nie można się nudzić. Premiera filmu odbyła się na Epic Drama w sobotę 4 września, powtórka zaplanowana została na niedzielę 12 września 2021 roku o godzinie 21.30.

źródło: Epic Drama